קרדיט: דורון מיטרני
קרדיט: דורון מיטרני

1. השוק המקומי צפוי להיפתח ברקע לרידות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי האחרון, בצל התרסקות של 10% במנייתה של ענקית השבבים אנבידיה שמחקה מעל 200 מיליארד דולר ביום אחד לאחר שהספקית שלה SMCI לא פרסמה תחזיות קדימה והעלתה את החששות מפני ההמשך. אם עד לאחרונה אנבידיה נסחרה מעל 950 דולר, כעת אפשר למצוא אותה ב-762 דולר. ה-S&P 500, הציג רצף ירידות של שישה ימים ברציפות, וירד מתחת ל-5,000 נקודות.

2. ההשפעה של פער הארביטרז’ של המניות הדואליות על מדד הדגל הינה שלישית בשיעור של 1.2%. טאואר חוזרת עם פער שלילי של 2.1%, טבע עם פער שלילי של 2.9%, נובה עם פער שלילי של 7.45%, סאפיינס חוזרת עם פער שלילי של 1.3%, קמטק עם פער שלילי של 8.8%.

3. סוכנות הדירוג S&P 500 הורידה בנפתיע את דירוג האשראי של ישראל. הורדת הדירוג אותנו לא הפתיעה אלא התזמון של ההודעה. כפי שכתבנו לאחר שמודי’ס הורידה את דירוג האשראי של ישראל, באוצר לא עשו שיעורי בית, ולמעשה חשבו שאפשר ’לערבב’ את כולם ולצאת ללא פגע. זה התחיל בזה שבאוצר ניסו למנוע משפטית ממודי’ס לפרסם את הדירוג, המשיך בזה שהאשימו את מודי’ס בפוליטיזציה של הדו"ח, ולאחר מכן בהסבר לכתבים, באוצר הסבירו את נקודות החוזקה בהתעלם מהמציאות הנושכת. ולזה כמובן יש מחיר, והנה הוא הגיע בדמות הורדת דירוג מצד חברת דירוג נוספת. אך אל דאגה, אפשר הפעם לתלות את האשמה בצורכי המלחמה, ולא במי שמנהל אותה.

הורדת הדירוג לא מפתיעה לא רק בגלל התנהלות האוצר או המלחמה, אלא כי הריבית שבה האוצר גייס אכ"ח משקפת אפילו רמה נמוכה יותר של דירוג, של מדינות BBB. אז כשזה המצב, אין בשוק פעילים שמופתעים מהורדת הדירוג מצד מודי’ס. היה מפתיע יותר אם לא היתה הורדת דירוג. וכמובן שיש לזה השלכות, לא רק על עלויות המימון של המשק, אלא לעמודי התווך של הבורסה המקומית - לכתבה המלאה.

4. לאחר התקיפה הישראלית באיראן נראה כי לאף אחד אין אינטרס להמשיך במלחמה כוללת. האיראנים ממזערים את הפגיעה כלפי חוץ, תוך טשטוש הפגיעה הישראלית. לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", בתקיפה הישראלית באיראן נעשה שימוש בנשק בעל טכנולוגיה מיוחדת שאפשרה לו לחמוק ממערכות המכ"ם והגילוי האיראניות, ולפגוע בהצלחה במערכת ההגנה האווירית הסמוכה למתקן הגרעיני בנתנז. שני מקורות איראניים אישרו כי מערכת ההגנה מסוג S-300 אכן נפגעה.

לפי מקורות מערביים, התקיפה הישראלית נועדה להעביר לאיראן מסר שישראל מסוגלת לחדור את מערכות ההגנה שלה ולפגוע בהן. לא ברור באיזה נשק בדיוק נעשה שימוש, אך מדובר בלפחות טיל אחד ששוגר ממטוס קרב, והובהר כי הירי לא בוצע מהמרחב האווירי של ישראל, איראן או ירדן. ההחלטה להימנע משיגור מהמרחב האווירי של ירדן נועדה להוות מחווה עבור הממלכה ולהשאיר אותה מחוץ לעימות. מקורות איראניים אמרו לניו יורק טיימס כי מערכות ההגנה האווירית של איראן לא הצליחו ליירט שום דבר שחדר למרחב האווירי של איראן - לא טילים, לא כטב"מים ולא מטוסי קרב.

5. עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון בוול סטריט נמשכת. לאחר פרסום תוצאות הבנקים, השבוע יפרסמו תוצאות ענקיות הטכנולוגיה אפל (סימול: AAPL), אמזון (AMZN), מיקרוסופט (סימול: MSFT), אנבידה (סימול: NVDA), גוגל (סימול: GOOGL), פייסבוק (סימול: META), וטסלה (סימול: TSLA).

 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש