קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

מדד המחירים לצרכן עלה בישראל ב-0.6% בחודש מרץ 2024, אל מול ממוצע התחזיות בשוק של 0.5%.

מדד המחירים לצרכן ללא דיור ומדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלו ב-0.6% ומדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות עלה ב-0.7%. ב-12 החודשים האחרונים מדד המחירים לצרכן עלה ב-2.7%, מדד המחירים לצרכן ללא דיור עלה ב-2.8%, מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב-2.6% ומדד המחירים לצרכן ללא ירקות ופירות עלה ב-2.4%.

"מדובר בהאצה מחודשת של האינפלציה ובמונחים שנתיים, הקצב התלת-חודשי של עליית המדד הואץ לכ-3.9% ועליית המדד ללא דיור וללא פירות וירקות הואצה ל-5.1% במונחים שנתיים. בנסיבות אלו, חלון ההזדמנויות להפחתת ריבית נסגר לעת עתה", אמר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי.

"במבט כולל, הסיכונים להאצת האינפלציה הינם משמעותיים, מה שצפוי לדחות את המועד הראשון להפחתת הריבית מעבר לחודש יולי לכל המוקדם. על פי אומדן ראשוני, גם מדד חודש אפריל צפוי לעלות במידה ניכרת, בסדר גדול של כ-0.6-0.8% ושיעור העלייה במהלך 12 החודשים הקרובים צפוי להסתכם בכ-2.6-3.1%. נראה שהעיתוי הראשון הסביר להפחתת ריבית יהיה רק בחודש יולי, זאת במידה והבנקים המרכזיים של אנגליה ושל גוש האירו יפחיתו עד אז את הריבית שלהם ובתנאי שתחול רגיעה כלשהי באינפלציה", אמר בפמן.

רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות, אמר כי "האינפלציה מרימה ראש - בינתיים ’בקטנה’. מדד מרץ היה גבוה מהציפיות וזה החודש השני שהוא נמצא ברף הגבוה שלהן או מעליהן, לאחר תקופה ממושכת של הפתעות כלפי מטה. יש לציין כי עליית המדד הייתה רוחבית (רק סעיף הירקות והפירות ירד וגם הוא עונתי) וכמו כן ניתן לזקוף שליש מעליית המדד לסעיפי שירותים ללא דיור, מה שמראה כי האינפלציה עדיין "דביקה".

"בתוך כך, לאחר תקופה ארוכה, שינה הקצב השנתי של האינפלציה כיוון ועלה ל-2.7%. נקודה נוספת שבנק ישראל עוקב אחריה היא האינפלציה בקצב שנתי בארבעת החודשים האחרונים וגם כאן נבלמת ההתמתנות מהמדדים האחרונים. לבסוף, בנק ישראל יתקשה להתעלם מכך שבשלושת החודשים האחרונים עלו מחירי הדיור (מחוץ למדד) ב-2.8% במצטבר, לאחר ירידה רצופה של 8 חודשים. עם זאת, בנק ישראל בתחזית האחרונה שלו כבר צפה כי האינפלציה ב-2024 תהייה מעט גבוהה יותר מהאינפלציה בפועל (2.5% בעת פרסום התחזית).

"כמו כן, המדד ללא דיור וללא עונתיות עלה 0.3% בלבד ויש לשים לב להתמתנות עקבית בקצב התייקרות שכר הדירה לשוכרים מתחלפים וחדשים, מה שאולי מאותת כי סעיף הדיור במדד יתמתן בהמשך. עוד נקודה ממתנת היא מדד המחירים לצרכן ללא דלקים, שירד 0.4% ולא מאותת על לחצים מצד ההיצע בסך הכול, הנתונים ודאי לא תומכים, להערכתנו, בהורדת ריבית קרובה. כך גם העובדה שהריבית בארה"ב לא צפויה לרדת בקרוב", אמר מנחם.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש