קרדיט: לוקהיד מרטין
קרדיט: לוקהיד מרטין

מתקפה חסרת תקדים של איראן את ישראל נגמרה ללא נזק משמעותי, כאשר מערכת ההגנה הישראלית בלמה כ-99% מהתקיפות. איראן שיגרה בשבת מאות כטבמ"ים, טילי שיוט וטילים בליסטיים לעבר ישראל שיורטו בסיוע של ארה"ב, ירדן, בריטניה, וצרפת. פגיעה קלה נרשמה בבסיס חיל האוויר בדרום, וילדה בת 10 מהפזורה הבדואית באיזור נפצעה קשה.

איראן הודיעה כי בזאת הסתכמה התגובה שלה לחיסול הבכיר בדמשק וכעת העיניים על התגובה של ישראל, אלא שקשה להאמין שישראל לא תגיב, גם אם מאחורי הקלעים. עם זאת, נשיא ארה"ב, ג’ו ביידן, אמר לנתניהו בשיחת טלפון כי ארה"ב מתנגדת לתקיפה כנגד איראן.

עוד בסוף השבוע האחרון עלה מפלס הלחץ ברקע להערכותה של איראן למתקפה, כאשר מדד הפחד (VIX) זינק במעל 20% במהלך המסחר, הנפט מסוג ברנט עלה מעל 90 דולר לחבית, והזהב רשם תזוזות חריגות. התגובה בשוק המט"ח תורגש מחר, כאשר כבר היום יהיה ניתן לראות את הכיוון במסחר באופציות.

הסלמה במצב כמו תקיפה ישראלית עשויה להביא את מחיר הנפט למעלה, כאשר רמז להשפעה על האפשרות להסלמה נתנה אירן עם ההשתלטות על ספינה שבבעלות חלקית של איל עופר במצרי הורמוז.

המשקיעים יעמדו היום בפני דילמה אם לנצל את הירידות והפאניקה או לקחת כסף הביתה, כאשר מקרי קיצון בעבר הוכיחו כי קשה לתזמן את השוק, ומי שמממש עשוי שלא להספיק לחזור לעלות על הרכבת בריבאונד. בכל אופן להשפעת המט"ח והנפט על האינפלציה יהיה אפקט שלילי על הצפי להורדת ריבית כאשר ציפיות האינפלציה עשויות לטפס.

 • מניות בכתבה:
 • טבע

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 1
  תרגיעו ישראל לא תגיב

  אפשר להירגע ישראל לא תגיב מהרבה סיבות. בזה הכל נגמר

  • מבין עניין
  • 14/04/2024 09:02