קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

הידיעה על הגבלות ייצוא שטורקיה צפויה להשית על ישראל צפויה להשפיע לשלילה על חלק מהחברות הציבוריות בישראל, כפי שכתבנו אתמול, אלא שלמטבע שני צדדים ויש חברות שצפויות ליהנות מהמשבר.

אחת מהן היא יצרנית משטחי הקוורץ אבן קיסר (סימול: CSTE) הישראלית משדות ים שנסחרת בוול סטריט. מנייתה של אבן קיסר זינקה אתמול במעל 14% במחזור הגבוה פי 6 מזה הממוצע, ובכך השלימה עלייה של כ-34% ביומיים האחרונים. אבן קיסר סובלת מתחרות מול השוק הטורקי, והגבלות הייצוא עשויות להטיב עם החברה.

מנייתה של חד אסף מזנקת כעת בכ-6% בבורסה בתל אביב בהמשך לעלייה של 9% אתמול. רווחיות הקבוצה בפעילותה בתחום ייצור מוצרי פלדה לזיון בטון קשורה קשר הדוק לרמות המחירים בשוק הפלדה העולמי של מוצרים מוגמרים, מוצרים חצי מוגמרים וגרוטאות.

הגבלת הייצוא לישראל מטורקיה צפוי להשפיע על בעשרות קטגוריות, ובראשן חומרי הגלם לבנייה, כמו מלט, פלדה, אלומיניום וקלינקר. חד אסף כותבת בדוחותיה הכספיים כי המוצרים המוגמרים והחצי מוגמרים מהווים תחליף למוצרי הקבוצה בתחום הפעילות בישראל ולפיכך לרמות המחירים של מוצרים אלה קשר הדוק למרווח המחירים של הקבוצה. בנוסף, הגרוטאות מהוות חומר גלם עיקרי בייצור ברזל בניין. הקבוצה רוכשת את הגרוטאות בשוק המקומי מסוחרי הגרוטאות. מכיוון שחלק מהסוחרים מייצאים חלק מהגרוטאות בעיקר לטורקיה, לרמות המחירים בשוק העולמי ובפרט בשוק התורכי קשר הדוק לרמות המחירים של הגרוטאות בשוק המקומי.

לקבוצה יש תלות גבוהה במחירי המוצרים המקבילים המיובאים מחו"ל, בעיקר מטורקיה, היות ואלו מהווים חלופה לרכישת מוצריה של חד אסף. מחירי ייבוא הברזל לבניין מטורקיה מכתיבים את מחירי התוצרת המקומית של הברזל לבנין, כך שהגבלה של ייצוא לישראל צפויה להכביד על ענף הבנייה ומנגד להטיב עם חד אסף. מעבר לכך, החברה מייבאת בנוסף מוצרים כך שהיא עשויה להיות מושפעת לרעה מההגבלות שכן בטורקיה יש ספקים איתם עובדת החברה, אם כי לחד אסף אין בהם תלות.

חברת סקופ מתכות פועלת בעיקר בארה"ב, צ’כיה, פולין קוריאה, רומניה ובישראל. החרפת התחרות בענף המתכות בישראל גרמה לחברה לוותר על עסקאות לא כדאיות מבחינתה. מוצרי החברה כוללים מעל ל-80 אלף פריטי מדף ביניהם: פחים, גלילים, צינורות, ברגים, אביזרי צנרת, ברזים, משאבות, מוטות, פרופילים, רשתות, שבכות, וכדומה, כל המוצרים הנ"ל משווקים ע"י החברה במגוון המתכות, אלומיניום, פלדה, ועוד. אם החרם הטורקי יפגע בתחרות ויביא לעלייה במחירי המתכות, לא מן הנמנע שהעסקאות עשויות להיות כדאיות עבור החברה.

  • מניות בכתבה:
  • חד

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש