קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

"זה קורה שהדרך מתמשכת", שר אריק לביא בשירו האגדי. דומה כי יושב ראש הבנק הפדרלי של ארצות הברית, ג’רום פאוול, יכול להזדהות עם השורות הללו וביום שישי האחרון, יום שישי הטוב, בהופעה שנתן, המחיש זאת טוב, לדעתי.

הבנק הפדרלי בראשות ג’רום פאוול דואג להבהיר למשקיעים, כי במבט לחודשים הקרובים תהיה מדיניותו מושתתת על אופטימיות זהירה ומשום כך לא ימהר לשום מקום.

מחד, הכרה בכך שהאינפלציה בארצות הברית אכן נמצאת "במקום טוב" ובדרך הנכונה להשגת רמת היעד של שני אחוזים והתבססות לאורך זמן. מנגד הבנה כי ליבת האינפלציה, שאומנם יורדת אף היא, עדיין גבוהה יותר ובעיית "הדביקות" שלה עדיין קיימת.

במיוחד אמורים הדברים במחירי השירותים המשקפים את כוח הקנייה המשופר של הצרכנים, הנובע, במידה רבה, הן מהמצב הטוב של שוק העבודה והן מהעליות בשוקי ההון.

כפועל יוצא על השוק להבין כי הפד אכן רואה מקום לריביות נמוכות יותר מאלו הנוהגות כיום, אך הדינמיקה של תהליך ההתאמה צריכה להיות זהירה, תוך שהפד מנצל את מרחב התמרון שיש לו כדי לבצע זאת בהתבסס על הנתונים המתקבלים מעת לעת.

חשוב לציין כי לא אצה לפד הדרך וזאת משום מצבו השפיר של המשק האמריקאי, המתבטא במדדי התוצר, התעסוקה, הצריכה והסנטימנט בשווקים השונים.

עוד חשוב לציין כי הפד מתמקד ביציבות המחירים והתעסוקה ולא יתן לנושאים הקשורים למדיניות הפיסקלית ולבחירות המתקרבות לנשיאות ארצות הברית להשפיע על החלטותיו. כל זה מתנקז לתרחיש של הפחתות ריבית מדודות, זהירות ומרווחות. הן תיבחנה בל פעם מחדש. הפד לא יהסס לעצור אם האינפלציה תשנה כיוון. הסיכוי לשוב לרמת הריבית שקדמה לקורונה אפסי, להערכתי.

משום כך, תוואי ההורדות אמנם עשוי להועיל לתשואות הפדיון ( אם כי הציפיות הללו קיימות כבר מספר חודשים ולכן חלקן כבר מתומחרות), אך לנוכח המשך מדיניות תלוית נתונים, יש לצפות לתכונה, דריכות ותנודתיות של השווקים סביב נתוני מפתח כמו מדדי המחירים לצרכן, דוחות התעסוקה והתוצר וכן סקרי הציפיות שיפורסמו בחודשים הקרובים. במידה חלקית תהיה לדבר השפעה שעשויה למתן גם את החלטות הריבית של בנק ישראל.

**הכותב הוא כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות**

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש