מואנד ריאן, בעל השליטה במלרן<br>קרדיט: יונתן בלום
מואנד ריאן, בעל השליטה במלרן קרדיט: יונתן בלום

חברת מלרן פרויקטים, העוסקת במתן אשראי, דיווחה הבוקר (א’) על בדיקה שנערכה בחברה ומצאה כי חברה שבבעלות בעל השליטה, ריאן מואנד, נטלה אשראי מלקוחות להם מעמידה מלרן אשראי, וזאת מבלי לדווח לחברה.

מדובר במקרה שלא דווח על ידי מואנד, לגבי אשראי שנטל במהלך המחצית השניה של 2023 משני לקוחות שהם נותנים שירותים פיננסיים להם כאמור מעמידה מלרן אשראי. לפי מואנד, יתרת האשראי עומדת על 9 מיליון שקל, ויש בידיה של החברה המסחרית לפרוע את האשראי בטווח הקצר.

הדיווח גורר ירידה של מעל 7% במנייתה של מלרן בבורסה. בדיסקונט קפיטל המחזיקים 13% במלרן, פחות גאים לשמוע על המקרה, במיוחד לאחר שמלרן מתגאה בחוצות העיר לגבי תיקון הממשל התאגידי והתהדרה בבדיקת איכות האשראי.

המקרה עבר למבקר הפנים של מלרן, אך הנזק התדמיתי כבר נעשה.מעניין לבדוק את תנאי הריבית על ההלוואות לשני הכיוונים, באם צד אחד נהנה באופן חריג מהנורמה בקשר לגובה הריבית שניתנה על ההלוואה.

דווקא לאחר שמלרן הצליחה להותיר מאחור את הפעילות בארה"ב שהכבידה על החברה, ולאחר שמינתה את ציון בקר למנכ"ל, היה נראה כי העתיד עוד לפניה. אלא שהדיווח הבוקר מהווה תמרור אזהרה נוסף לגבי ממשל תאגידי לקוי וסוגיית החיתום בחברה, ולא בפעם הראשונה שבה עולה מקרה של ניגוד עניינים.

בדצמבר 2021 מלרן הלוותה לחברת מאחמיד תאופיק 15 מיליון שקל, יחד עם שני לווים נוספים ו-9 ערבים, כנגד שעבוד של קרקע. אלא שארבעה ימים מקבלת ההלוואה החברה הלווה הגישה בקשה לפתיחת הליכי חדלות פרעון. במסגרת הסדר שנחתם בינואר 2022 הוכר החוב של הלווים על סך 15.4 מיליון שקל, ובאוקטובר 2022 הסכימה מלרן לרכוש את הקרקע בדרך של קיזוז החוב ובתמורה ל-12 מיליון שקל. ריאן מואנד, בעל השליטה במלרן, חתום על הסכם ההלוואה למחאמיד תאופיק במעמד של לווה דרך חברה אחרת בה הוא מחזיק, תוראב.

מלרן הסבירה בדיווח למאיה, כי" תנאי ההתקשרות של החברה עם שני הלקוחות הנ"ל, שהינם לקוחות ותיקים של החברה, נקבעו קודם לנטילת האשראי בידי החברה המסחרית הנ"ל, והפעילות עם אותם לקוחות נעשית במהלך העסקים הרגיל ובתנאי שוק. החברה לא מצאה כל פגיעה בעסקיה כתוצאה מהאמור לעיל, וזאת על בסיס בחינה ראשונית שנערכה על- ידי החברה".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש