אייל גורביץ'<br>קרדיט: גיל לופו
אייל גורביץ' קרדיט: גיל לופו

בדיוק כמו מדד תל אביב 90 ומדדים אחרים בשוק המקומי, גם מדד הבנקים מדשדש ומיד אראה זאת בבירור. למעשה, הוא נע בהליכת סרטן זמן רב יותר מהמדדים האחרים. אבל זה לא הסיפור המרכזי. בזמנו הערכתי שהוא צפוי לרדת מה שלא קרה, אבל ההתנהגות האחרונה מעידה שמי שמחזיק את מניות הבנקים נוטל על עצמו סיכון גבוה מדי.

בגרף החודשי

תחילת 2022 תפסה את מדד הבנקים בשיא כל הזמנים שקיבל ייצוג על ידי רמת מדד של 3,770 נקודות. אלא שגל האופוריה ארוך הטווח נגדע בברוטליות על ידי גל ירידות שדרדר את המדד לשפל של 3,091 וזה בעצם כל הסיפור. מנקודה זו הוגדרו היטב גבולות הדשדוש וכל ניסיון של הקונים או המוכרים לכפות את דעתם בכוח נענה בארטילריה כבדה של ביקושים או היצעים. עם העובדות אי אפשר ממש להתווכח והן מוצגות על הגרף. מי שנהנה ממניות הבנקים אינם המשקיעים ארוכי הטווח אלא אלו שהשכילו להבין את הסיטואציה ולבצע מהלכים קצרים.

אלא שזה לא כל הסיפור. שימו לב לנר הרביעי משמאל. זהו הנר של זהו הנר של אוקטובר 2023. באותו חודש ירד המדד ביותר מ-14% תוך מחזור מסחר גבוה. במונחי המדד ובמונחי השנתיים האחרונות היה מדובר בחודש חריג. מה שמדאיג הוא ההתאוששות שלאחר מכן. חודשיים של עליות בליווי מחזורי מסחר הולכים ויורדים, היעדר פרופורציה בין שיעור העלייה ל היקפי הפעילות כאשר ינואר 2024 כבר שלילי והמדד כשל מלהגיע לחלקו העליון של הדשדוש.

מדד הבנקים - גרף חודשי

מה זה אומר?

היכולת העיקרית היא בהערכת רמת הסיכון שנשענת על התנהגות השוק. עצם העובדה שהמדד מדשדש ברמות שיא, העובדה שאין תמימות דעים לגבי המשך הדרך והדיעות חלוקות בין הקונים למוכרים, יחד עם התנהלות המדד בארבעת החודשים האחרונים, אומרת לכם שרמת הסיכון גבוהה ואם אתם שם, כדאי שתבנו תוכנית מסחר עם נקודת יציאה ברורה.

עכשיו בסטוק מאנקי: 15 אלף מניות, ניתוחים והמלצות בזמן אמת!

***הכותב הוא מנתח טכני, בורסה גרף מקבוצת Guideline

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש