ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות<br>קרדיט: פלאש 90, אבשלום ששוני
ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות קרדיט: פלאש 90, אבשלום ששוני

על רקע הפרסומים כי במשרד האוצר מכינים את הקרקע לביטול הטבת המס על קרנות ההשתלמות, בהסתדרות מבהירים ל"ספונסר" כי מהלך כזה לא יקום ולא יהיה. כפי שכתבנו בשבוע שעבר, באחד האתרים הכלכליים פורסם כי הטבת המס על קרנות ההשתלמות תבוטל, בזמן שבמשרד האוצר נאלצים להתמודד עם עלייה צפויה בגרעון לצד מימון עלויות המלחמה שמוערכות בכ-200 מיליארד שקל. לפי תחזית בנק ישראל הגירעון התקציבי צפוי להגיע ל-5% מהתוצר, אך באוצר אופטימיים יותר וצופים גרעון של 3.7%.

באוצר מעבירים כספים קואליציונים ביד אחת, וביחד השניה מחפשים מתחת לפנס מאיפה לקצץ וייתכן שכבר עמלים על העלאת מסים לראשונה מזה 25 שנה. הטבת המס על קרנות ההשתלמות תמיד היתה על הכוונת אך עולה שאלה מה גורם לאוצר לחשוב שההסתדרות תאפשר את המהלך בזמן שהממשלה ממשיכה לחלק כספים קואליציניים גם בזמן מלחמה.

נזכיר כי שכירים ועצמאים החוסכים בקרן השתלמות, נהנים זה זמן מה מפטור ממס על הרווחים לצד הטבות מס על ההפקדות. המשכורת החודשית המזכה עובדת ועובד שכירים בפטור מלא על רווחי הון לא תעלה על 15,712 שקל בחודש. מי שמפקיד על בסיס שכר גבוה יותר יידרש במס של 25% על הרווחים הריאליים, עבור הרווחים שנצברו מהפקדות שמעבר לתקרה. זה לא מנע מהיקף משיכות של כ-20 מיליארד שקל בשנה החולפת נוכח המצב המאתגר במשק, אלא שאתמול הוצף חשש מאבדן הטבה זו.

די תמוה לדברר את עמדת האוצר, שברורה מאז ומתמיד ברצון לבטל את הטבת המס על קרנות ההשתלמות, ולהתעלם מהברור מאליו, שההסתדרות לא תיתן יד למהלך. על רקע הדיווחים כי באוצר מכינים את הקרקע למהלך בדקנו מול ההסתדרות ושם נאמר כי הם לא יתנו לזה יד בלשון המעטה.

"האוצר יכול להכין את הקרקע למה שהוא רוצה. לא ניתן לפגוע בקרנות ההשתלמות ולו באגורה. שממשלת ישראל תתחיל להנהוג באחריות וקודם כל שתסתכל על עצמה, שתתחיל לקצץ ולהפסיק לחלק כספים ביזיונייים לאיפה שלא צריך ותבין את גודל השעה, ותבין שאנחנו במלחמה ולא תבוא בבקשות למגזר הציבורי שעובדים מבוקר על ליל 60 יום וקורעים את עצמם בעובדה קשה בזמן שהמדינה והממשלה מחלקים כספים קואליציוניים ללא הכר. לא יהיה. לא יקרה. צריך לחזק את המגזר הציבורי, צריך לחזק את האזרחים, ולא לפגוע בהם", כך לפי ההסתדרות.

נראה כי לפני שבאוצר מפריחים בלון ניסוי שיתברר על גבי העיתונים אולי יתחילו לקצץ מאיפה שאפשר כמו משרדי ממשלה שלא מתפקדים גם עכשיו בזמן מלחמה ועולים מיליונים למשלמי המסים.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 2
  יישר כח. לפחות גוף אחד אחראי במדינה-בושה של ממשלת שוד הקופה

  • אריק
  • 23/12/2023 11:04
 • 1
  האירוניה קפצה מהגג

  ההתסדרות אומרת להפסיק לבזבז כסף..

  • אורן
  • 04/12/2023 11:14