קרדיט: freepik
קרדיט: freepik

ובכדי לבצע ניהול נכון של תזרים מזומנים ניתן לעשות שימוש באמצעי ניתוח, ניטור ואופטימיזציה, בנוסף לדו"ח תזרים בסיסי. בשורות הבאות ידובר על החשיבות של ניהול נכון של תזרים מזומנים, ועל תרומתו של יועץ עסקי בהקשר זה.

המשמעות הבסיסית של תזרים מזומנים

תזרים מזומנים הינו מונח מעולם החשבונאות, המבטא את תנועת הכספים מהעסק ואליו, את מצב ההכנסות והמצב בבנק ברמה היומית למשך מספר חודשים, כנגד התחייבויות שונות של העסק למשך התקופה הנתונה.

ניהול מוקפד של תזרים מזומנים מאפשר לבעל העסק להבין כיום ובעתיד הקרוב את מצב הנכסים הנזילים שלו ואת מצב חשבון הבנק של העסק, וכמו כן הוא משמש לתכנון התקציב, לחישוב רווחיות, לקבלת החלטות ניהוליות ועוד. את ניהול תזרים המזומנים עצמו מבצעים באמצעות דוח מיוחד, המציג תנועות שנוהלו במזומן, אותו יש למלא באופן שוטף ומומלץ להיוועץ עם יועץ עסקי על מילוי נכון אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת.

מדוע כה חשוב לנהל נכון תזרים מזומנים

ניהול נכון של תזרים מזומנים חיוני להתנהלות העסק, לצורך מעקב אחר המצב הפיננסי וחשבון הבנק ברמה היומית לתקופה של מספר חודשים קדימה. הדבר מאפשר תכנון נכון וריאלי של מהלכים עסקיים חיוניים. למשל, דרך ניהול עקבי של דוח תזרים מזומנים חברה יכולה להבין אם יש לה עודפים שבהם היא יכולה לעשות שימוש למשיכה של הון, או עבור השקעות שונות. עודפים אלו גם מאפשרים להתכונן לעתיד, לזמנים שצפויים בהם חריגות.

יחד עם זאת, יש במשק בעלי עסקים רבים שאינם מקפידים על ניהול תזרים מזומנים עקב סיבות שונות, כמו חוסר בזמן פנוי למילוי הדוח, או עקב חוסר הבנת החשיבות שלו עבור ניהול העסק. כפועל יוצא מכך, עסקים אלו נדרשים להישען באופן מלא על הדוחות של רואה החשבון, בעיקר על דוח רווח והפסד.

דוחות אלו אינם מציגים למעשה את מצב תזרים המזומנים של העסק, והם עוסקים רבות בכספים שאינם זמינים ונזילים המיועדים בין היתר להתנהלות שוטפת. כך למשל, יכול להיות שעל הנייר יש לעסק פעילות רווחית שעליה הוא מסתמך לשם הגדלת רכוש, אלא שבפועל למרות הרווחים על הנייר אין כרגע לעסק תזרימי מזומן פנויים. לכן, הישענות על דוח תקופתי של רווח והפסד ללא דוח תזרים מזומנים, עלולה להוביל לנטילת הלוואות שקשה לעמוד בהן, לחריגה במסגרת אשראי של העסק וכדומה.

כדי להימנע ממצבים כאלו חשוב למלא באופן שוטף ובקפידה דוח תזרים מזומנים, ובכך לקבל הבנה מדויקת של הנזילות ותנועת הכסף, ושל היכולת לעמוד במחויבויות פיננסיות. זאת, תוך הימנעות מטעויות של הערכת יתר של הכנסות מול הוצאות, ומאידך הבנה לגבי מתי זמן טוב להשקיע ומתי עדיף לחסוך. הבנה כזו מאפשרת ניהול נכון, אחראי ובטוח מהפן הפיננסי, לרבות ניהול התקציב, תשלום משכורות וחישובי רווחיות, תוך מניעת תזרים חלש או שלילי על ידי הקטנת הוצאות, עדכון מראש של הבנק אודות חריגות צפויות ועוד.

כמו כן, ניהול נכון של תזרים מזומנים מאפשר לעסק לתכנן טוב יותר את עתידו לטווח הקצר והארוך, ומעניק לעסק רמה גבוהה יותר של גמישות לביצוע עסקאות בלתי צפויות. בנוסף, תזרים מזומנים טוב ומבוסס מגדיל את יכולת העסק למצוא משקיעים במידת הצורך, לשפר תנאי החזרי חוב ולקבל תנאי תשלום טובים יותר מספקים. כאמור, למי שמתקשה לבצע לבד ניהול תזרים מוזמנים כדאי מאוד לפנות לקבלת סיוע מקצועי מאת יועץ עסקי שיש לו את הידע והכלים המתאימים.

ניהול תזרים מזומנים כחלק מניהול פיננסי

אם כן, ניהול תזרים מזומנים מהווה מרכיב חשוב בניהול פיננסי של העסק, הכולל בתוכו את ניהול התקציב, תכנון אסטרטגי, ניהול סיכונים, ניתוחים פיננסיים, ניתוח ביצועים, הקצאה של משאבים, ועוד. למעשה, ניהול תזרימי מזומנים משפיע על כלל הניהול הפיננסי של העסק בהיבטים שונים. למשל, מעקב קבוע אחר תזרים מזומנים יכול לסייע לחזות תקופות טובות או קשות של עודף או של גירעון, ובהתאם לכך לקבל החלטות פיננסיות נכונות. כמו כן, ניהול נכון של תזרים מזומנים משפר את המעקב אחר הוצאות העסק וניהולן באופן שתואם את ההכנסות.

חשוב לדעת שקיימים לא מעט אמצעים לחיזוק ושיפור התזרים, ועם סיוע מקצועי של יועץ עסקי ניתן יהיה לעשות בהם שימוש נכון. אמצעים אלו כוללים בין היתר:

  • ניהול דוח תזרים מזומנים עם הקפדה על רישום מדויק, עקבי ומסודר של כל הכנסות והוצאות העסק כיום ובעתיד, מה שיספק מעקב אמין אחר הנזילות היומית של העסק.
  • כדאי לעשות שימוש בתוכנות ואפליקציות שמייעלות את ניהול העסק, ובכך יכולות לתרום גם לייעול תזרים המזומנים של העסק וניהול נכון שלו. מדובר למשל במערכות תשלום אונליין ובחשבוניות אוטומטיות. כמו כן, רצוי לעבוד עם תוכנת ניהול מלאי חכמה ונוחה לשימוש, שעוקבת אחרי הזמנות ומלאי ומונעת מצבים של מלאי עודף מצד אחד ומצד שני מלאי חסר.
  • בהתאם להיקף הפעילות, יש לדאוג שבעסק יעבוד מערך מקצועי של הנהלת חשבונות, העוקב באופן שוטף אחר ההתנהלות הפיננסית, לרבות מעקב אחר תזרים מזומנים, מעקב אחר הוצאות, חייבים, תשלומים וכדומה.
  • בכדי להבטיח שלקוח לא ידחה תשלומים, יש להציע לו כמה שיותר אמצעי תשלום מהם הוא יוכל לבחור באמצעי הנוח לו. כמו כן, כדאי לפתות לקוחות לשלם במזומן על ידי מתן הנחות והטבות שונות. יש מקרים בהם אפשר לבקש מהלקוח מקדמה.
  • ניתן להעלות את רמת הגמישות של תזרים מזומנים על ידי ניהול משא ומתן עם ספקי העסק, במטרה לקבל תנאי תשלום כמה שיותר נוחים.

חשוב לפעול ליצירת רשת ביטחון של עתודות של מזומנים לימים קשים ולהוצאות לא צפויות, או כשיש תזרים חלש. הרשת עשויה לחסוך בעיות בהמשך, כמו למשל נטילת הלוואות בריבית גבוהה.

מילוי נכון של דוח תזרים מזומנים

ניהול נכון תזרים מזומנים מבוסס בראש ובראשונה על מילוי דוח ייעודי. לא מדובר בדוח מסובך למילוי. הוא מצריך רק מתמטיקה בסיסית וטבלת אקסל יכולה לסייע בהכנתו, או לחילופין ניתן להשתמש בתוכנה ייעודית למטרה זו. במרבית המקרים מדובר בדוח העוקב אחר תקופה שנעה בין שלושה לשישה חודשים, המורכב משלושה סעיפים מרכזיים:

  • הכנסות והוצאות שבטוחים בקיומן כמו החזרי הלוואות, החזרי מס, תשלומי לקוחות בהוראת קבע או צ’קים שהעסק רשם. הכנסות והוצאות כאלו הכי טוב להכניס מידי יום או לפחות פעמיים בשבוע.
  • הכנסות והוצאות חזויות ומשוערות של בית העסק. יש למלא סעיף זה באופן ריאלי שלא נוטה לאופטימיות פזיזה. ניתן לבצעו תוך בחינת דוחות קודמים וחשוב לעדכנו כמה שיותר.
  • בחינת נזילות לתקופה של בין שלושה חודשים לחצי שנה, על ידי רישום היתרה בחשבון הבנק, לצד יתרה מעודכנת בהתאם להוצאות והכנסות שנרשמו בשני הסעיפים הקודמים. סעיף זה מספק למעשה צפי יומי של תזרים מזומנים שמהווה בסיס לקבלת החלטות עסקיות כאמור לעיל.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש