קרדיט: freepik
קרדיט: freepik

כיוון ששני בעלי המקצוע עובדים בתחום החשבונאי יכול להיות בלבול בין השניים אך בכתבה זו נעשה סדר בדברים, נבדוק את ההבדלים בין השניים ונבין מתי כדאי לקחת כל אחד מאנשי המקצוע.

עסקים קטנים וגדולים וחברות יכולים להעסיק מספר עובדים. במקרה של העסקת עובדים רבים יהיה בדרך כלל בעל מקצוע שיעבוד בעסק והוא זה שידאג לבצע את הפקת המשכורות, אך במקרה של עובדים ספורים, אין כל צורך להעסיק עוד עובד ושירות במיקור חוץ הוא הפתרון לנושא. אז מהם בעצם ההבדלים בין חשב שכר ובין מנהל חשבונות ועם מי כדאי לעבוד? פנינו לבכיר במשרד רואי החשבון לעצמאים, חברות ושכירים על מנת שיענה לנו על כל השאלות הללו.

חשב שכר

המומחיות של חשב שכר היא הפקת משכורות על כל המשתמע מכך. הוא זה שיכול לבצע חישוב מדויק של השכר לרבות כלל ההפרשות לרשויות המיסים ולפנסיה. זהו איש המקצוע שמוודא כי העובדים מקבלים את מלוא הזכויות שלהם הן על פי חוק והן על פי ההסכם שלהם מול מקום העבודה. חשוב להבין כי הפקת משכורת היא לא עניין של מה בכך וישנם כללים רבים ומורכבים שיש להביא בחשבון.

שעות נוספות, הפרשות לביטוחים, ניכויים ותשלומי מס הם חלק מהדברים שהחשב יבחן לפני שהוא יפיק את תלוש המשכורת. כדי שיוכל לעשות את עבודתו בצורה הטובה ביותר ולסייע לעסק ולעובדים הוא חייב להיות מומחה בתחומים רבים כולל: ביקורת שכר פנימית, ביצוע דיווחים לרשויות, חוקי הפנסיה, כל חישובי השכר המתבקשים ועליו לבצע מעקב דיווח נוכחות.

חשב שכר הוא בעל הכשרה ספציפית בתחום זה כשברקע יש לו ידע בתחום החשבונאי והוא יודע לעבוד עם תוכנות שונות שנדרשות היום להפקת משכורות. בסופו של יום, הוא בעל המקצוע שיכול לדאוג לעובדים ולמקום העבודה ולוודא כי כל נושא המשכורות מתנהל כהלכה.

מנהל חשבונות

מנהל חשבונות מבצע פעולות חשבונאיות שונות כולל רישום נתונים, הפקת חשבוניות, תיאום פעולות מול הבנקים, הפקת דו״חות אחת לתקופה על פי דרישה ועוד. במקרים מסוימים הוא יכול גם להפיק משכורות אך זוהי אינה הפעולה המרכזית או היחידה שהוא יכול לבצע. על מנת לעשות את תפקידו נדרש למנהל החשבונות ידע רחב במגוון תחומים. עסקים קטנים וגדולים, חברות ועמותות, יכולים לפנות למנהל חשבונות ולהיעזר בשירותיו.

כדאי לדעת כי ישנם מספר סוגי הכשרה למנהל חשבונות. סוג 1+2 נחשב לבסיסי יותר והוא מאפשר לתת שירות לבעלי מקצוע בכירים יותר (כלומר לא לעבוד באופן ישיר מול עסקים וחברות אלא רק כתוספת לרואה החשבון). סוג 3 יכול לספק שירות לעסקים וזאת כיוון שההכשרה מעמיקה יותר ומובילה לכך שלמנהל החשבונות יש ידע מעמיק שמאפשר לו לבצע פעולות מורכבות כולל הפקת דו״חות פנימיים ולרשות המיסים.

סוג נוסף הוא מנהל חשבונות מדופלם שנחשב לבכיר ביותר. הלימודים לסיווג זה כוללים את חוקי המס ולכן זהו בעל המקצוע שיכול לסייע בניהול מורכב יותר של החשבונות בעסק. כל מנהלי החשבונות יכולים לסייע להתנהלות תקינה כאשר השאלה שיש לשאול היא מה נכון ביותר לחברה או לעסק מבחינת ההעסקה.

בעל המקצוע שיספק את השירות הטוב ביותר לעסק ולחברה

בעל המקצוע אשר יוכל לתת לעסק את המענה הטוב ביותר לכל הצרכים שלו הוא זה שצריך לבחור. חשב שכר יכול להתאים לעסקים בעלי מספר עובדים שמבצעים את הנהלת החשבונות שלהם בצורה מסודרת במקום אחר או בעצמם. מנהל חשבונות יכול לתת שירות רחב יותר לעסק ולעזור לא רק להפיק משכורות אלא גם להפיק דוחות כספיים ולהתנהל בצורה פשוטה ותקינה מול רשויות המיסים.

גם חשב שכר וגם מנהל חשבונות יכולים להיות אנשי מקצוע שמשנים לחלוטין את ההתנהלות העסקית. הם יכולים להקל משמעותית על הצד החשבונאי ולעזור לעסק לפעול בצורה תקינה. לצד בעלי מקצוע אלו ישנו את רואה החשבון אשר מביא איתו ידע רחב בהרבה וניסיון בתחום הפיננסי. רואה החשבון יכול לא רק לייצג את העסק אלא לבחון את התמונה הפיננסית המלאה ולחבר את כל הנקודות לכדי פעילות עסקית בריאה.

רואה חשבון יכול לבצע חישובי מס מורכבים, לבחון את מקורות המימון, לתת ייעוץ במטרה להשאיר יותר כסף בעסק. כמובן, הוא לא חייב לעבוד לבדו ויותר מכך, ניתן לשער שלצידו יעבוד מנהל חשבונות, חשב שכר או שניהם.

משרד רואי חשבון אשר מחזיק במספר בעלי מקצוע שכל אחד מהם מומחה בתחומו יכול להיות הכתובת הנכונה לפנות אליה לצורך קבלת מענה לכל הצרכים העסקיים. העסק צריך לפעול בצורה תקינה מול הרשויות, העובדים ולמען עצמו. בעבודה עם משרד, חשב השכר יפיק את המשכורות, מנהל החשבונות ידאג לכלל הדו״חות ורואה החשבון יבצע בדיקות מעמיקות ויוכל לתת המלצות ולמצוא פתרונות שיקדמו את העסק.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש