אייל גורביץ'<br>קרדיט: גיל לופו
אייל גורביץ' קרדיט: גיל לופו

בעוד ששלושת המדדים האחרים בשוק האמריקאי, אלה שמסוקרים יותר, תוקפים את שיא כל הזמנים, נותר מדד ראסל 2000 הרחק מאחור. ולא רק במובן ההתנהגותי את גם במובן הניתוחי. הוא אינו זוכה לתשומת לב אם כי לעניות דעתי הוא המדד עליו עליכם להביט. הוא הסמן הימני של השוק האמריקאי והוא זה שיכול לקבוע, או לפחות לרמוז, על כיוונם של שלושת האחרים. בעוד שהמדדים המובילים מתנהגים באופן דומה למדי, התנהגותו של מדד ראסל 2000 שונה. ודבר זה מושך את המבט. הניתוח האחרון של המדד בטור הזה היה לפני כחודשיים. וגם אם אין שינויים מרחיקי לכת, רצוי שהוא יהיה מול עיניכם, על כל צרה שלא תבוא.

בגרף החודשי

הגרף החודשי, במקרה של מדד ראסל 2000 הוא החשוב ביותר. בעוד שהדאו, הנאסדק ומדד אס.אנד.פי גבוהים יחסית ולא רחוקים משמעותית משיא כל הזמנים. הראסל ממד מתקשה ומזה כשנה ומחצה מדשדש בטווח מחירים מוגדר. אלא הנתונים המובנים מאליהם. לאלו מצטרפים עוד כמה שיש את אליהם את הדעת.

1. טווח הדשדוש של המדד מוגדר בין 1,750 – 2,000. מדובר בעומק של כ-12%. משמעות הדבר שפריצה מטה תדרדר את המדד לפחות בשיעור דומה. והוא כבר היה קרוב. ב-27 לאוקטובר נסוג המדד מתחת לרמה זו אם כי חזר מעלה. פה עלי לציין שבהקשרים של רמות תמיכה והתנגדות ישנן יותר פריצות שווא מכאלה אמיתיות.

2. הרצף בגרף החודשי עולה אם כי אין לכך משמעות רבה כל עוד המדד בטווח הדשדוש. יתרה מכך הוא לא ממש התמודד עם קושי מהותי בדמות רמת התנגדות.

3. רצועות בולינגר בברירת מחדל של 20/2 הופכות להיות צרות. התנהגות זו מעידה על ירידה בסטיות התקן והיא, בדרך כלל, מקדימה מהלכים חדים. במקרה הזה סביר להניח שהדבר יהיה כלפי מטה.

4. מדד החפיפה סטייה אותו אתם יכולים לראות בתחתית הגרף, מצוי לאורך זמן מתחת לרמת האפס. רמה זו מפרידה בין טריטוריית מומנטום חיובית לטריטוריית מומנטום שלילית. מאז 2009 לא שהה מדד זה לאורך זמן רב כל כך מתחת לרמת האפס. גם התנהגות זו מעלה את הסבירות לפריצה מטה.

ראסל 2000 - גרף חודשי

בגרף השבועי

בגרף השבועי בו כל נר מייצג שבוע, אפשר לראות את מדד ראסל 2000 בצירוף רצועת ממוצעים גבוה נמוך ל-20 יחידות זמן. הרצועה העליונה ממצעת את השערים הגבוהים, הרצועה התחתונה את השערים הנמוכים. המדד עדיין מצוי בחלקה התחתון יותר של הרצועה כאשר היא כשלעצמה משופעת מטה. ואלו אינם נתונים חיוביים.

ראסל 2000 - גרף שבועי

סיכום

אני מציע לכם להביט על מדד ראסל 2000. הוא אומנם אינו פופולארי אך מהלכים משמעותיים שלו יכולים לשפוך אור על העתיד להתרחש בשלושת המדדים המובילים.

כניסה למערכת הגרפים >

***הכותב הוא מנתח טכני, בורסה גרף מקבוצת Guideline

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    תעשו ההיפך

    קונה TAN ממונף לונג ב 28-11-23 ונראה עוד חודש חודשיים

    • יודע
    • 28/11/2023 12:41