אייל גורביץ'<br>קרדיט: גיל לופו
אייל גורביץ' קרדיט: גיל לופו

אלוהים אוהב פראיירים. אחרת למה הוא עשה כל כך הרבה? בשלושת העשורים שאני בשוק נחשפתי ללא מעט נכסים פיננסים שהמכנה המשותף שלהם היה: "get rich quick".

אם זכרוני אינו מטעני זה החל עם אופציות המעו"ף בשלהי שנות התשעים, עבר לשוק המט"ח הלא מפוקח שהציע מינופים של עד פי 400, דרך שנה אחת של מכירת יהלומים פיקטיביים, עבור במטבעות קריפטוגרפיים וכלה באי אילו טרנדים שגוועו ומתו ואני אפילו לא זוכר אותם.

המכנה המשותף לכל אלה הוא הרצון הבלתי נשלט להתעשר במהירות. למצוא את המפתח למערה של עליבאבא. לקצר את הדרך. העניין הוא שלא מדובר רק בדור הצעיר אלא שהשאיפה הזאת חוצת דורות ואפשר למצוא בטרנדים החולפים הללו את מיטב בנינו.

הפעם בחרתי לדבר על הסמן הימני הנוכחי של כל אלה, הביטקוין. ואל תבינו אותי לא נכון. זה לא שאני נגד. אבל בתפיסה שלי המשחק הבורסאי, ולא משנה היכן אתה משחק אותו, הוא לא משחק על כסף אלא על החלטות ומניעים. ומי שהלך לשם ולא חזר אותו בן אדם, הלך מתוך תפיסות מוטעות ומניעים כושלים.

הטיסה לחלל של הביטקוין הסתיימה למעשה למעשה ברבעון האחרון של 2021. בגרף הרבעוני המצורף אפשר לראות את הנר השלישי מהסוף. זהו נר של מוכרים. הגוף שלו קטן ותקוע בחלקו התחתון של הנר והצללית העליונה ארוכה כמו הגלות. נר זה, כשהוא מופיע לאחר מהלכי עליות אינו פתוח לפרשנות. המוכרים הגיעו.

לצפייה בגרף אינטראקטיבי לחץ כאן

בגרף החודשי, שבו כל נר מייצג חודש קלנדרי שלם אפשר לראות מה קרה מעל 61,400 דולר. שימו לב שהדבר היחידי שבולט מעל למחיר זה היא הצללית העליונה של הנר המייצגת את המוכרים. נקודות השיא כבר אינן עולות וזה היה מסר ברור שהמוכרים מוכנים למכור כל כמות במחיר קבוע מראש. הרצף, למי שתוהה, נמצא בירידה הן בגרף הרבעוני והן בגרף החודשי והמסר כאן שלילי. רצף יורד מעיד על עלייה משמעותית ברמת הסיכון. הנרות האדומים מעידים על שליטה של המוכרים. מחירי הנעילה של כל נר מצוי מתחת לנמוך של הנר הקודם. כך שכל עלייה של הביטקוין תהיה חייבת להילקח עם הרבה מלח. ומה קורה עכשיו? בסוף אוגוסט נשבר הרצף העולה, זה שמנשך מספר חודשים. השבירה שלו יצרה נקודת שיא נמוכה מקודמתה. וזה אירוע שלילי שמעלה את רמת הסיכון ולא משחק לטובתם של הקונים.

ביטקוין - גרף חודשי

בגרף השבועי המצב לא פחות גרוע. כאן כבר אפשר לראות דשדוש בין 25,600 – 31,400. דשדוש מבטא איזון בין כוחות הביקוש לכוחות ההיצע. מצב שבו חלוקות הדעות לגבי המשך הדרך וממילא למשקיע הקטן אין סיכוי גדול להרוויח ממצב כזה.

ביטקוין - גרף שבועי

ובגרף היומי? כלום שום דבר. תנודתיות גבוהה, דשדוש ושוטטות חסרת מטרה.

ביטקוין - גרף יומי

סיכום

דור הולך ודור בא אבל בלוטת החמדנות לעולם נשארת. מי שילך אחרי הבטחות שווא לתשואה קבועה, להתעשרות מהירה וכל מיני טריקים, שטיקים ושאר מריעין בישין, לעולם לא יגיע אל הגביע הקדוש.

כניסה למערכת הגרפים >

***הכותב הוא מנתח טכני, בורסה גרף מקבוצת Guideline

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש