עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

עפר קליין מהראל פיננסים: ”ריבית בנק ישראל צפויה לעלות החודש בחצי אחוז נוסף”

הירידה החדה במחיר הדלק צפויה להפחית את מדד אוגוסט ב 0.5%-0.6% עליה של 0.1% בלבד

חדשות ספונסר 02/08/2022 12:25

א+א-

עפר קליין מהראל פיננסים בסקירת המקרו השבועית צופה שלמרות ההקלה הזמנית במחירי הדלק ריבית בנק ישראל צפויה לעלות החודש בחצי אחוז נוסף. מחיר הבנזין המפוקח ירד שלשום ב-19 אחוזים, הירידה החודשית החדה ביותר מאז שהחל פיקוח המחירים. כתוצאה מירידה חדה במחירי הנפט, במרווחי הזיקוק ובעיקר הפחתה נוספת של הבלו (42 אגורות לפני מע"מ). הדבר יפחית כ-0.6-0.5 נקודת אחוז ממדד אוגוסט ולכן עדכנו כלפי מטה את התחזית למדד אוגוסט לעלייה של 0.1 אחוז בלבד. כרגע, אנו משאירים את התחזית ל-12 החודשים סביב 3.0 אחוזים, בשל הסבירות הגבוהה שנראה עלייה מחודשת של הבלו בעוד מספר חודשים. הדברים גם לא משנים את הערכתנו לגבי ריבית בנק ישראל שתעלה בחצי אחוז בסוף החודש ותמשיך לעלות בעקביות עד לסוף השנה.

הבוקר באוסטרליה עלתה הריבית בחצי אחוז ולא בפעם האחרונה. כמו מרבית העולם גם באוסטרליה האינפלציה בשיא של 2 עשורים כאשר עלתה ל-6.1 אחוזים ברבעון השני של השנה בהובלת מחירי האנרגיה, המזון והשכירות. לכן, הבוקר (שלישי) הבנק המרכזי באוסטרליה העלה את הריבית בעוד 50 נ"ב ל-1.85 אחוזים. הבנק מצפה לעוד העלאות בחודשים הקרובים, למרות התגברות סימני ההאטה הגלובליים. הבנק הדגיש, שהקצב העתידי יהיה תלוי בהתפתחויות האינפלציה (שתעלה ל-7% עוד השנה) ושוק העבודה שממשיך להיות הדוק.

בארה"ב לחצי השכר שנמשכים, לצד הצפי שלנו שאינפלציית הליבה כמעט ולא תרד בחודשים הקרובים תומכים בעלייה של חצי אחוז בהחלטה הבאה (21 בספטמבר). הבנק המרכזי בארה"ב המשיך להעלות את הריבית בקצב המהיר ביותר מאז שנות השמונים עם עוד 0.75 נקודת אחוז ל-2.25-2.5 אחוזים, בדומה לצפי וקרוב לסביבת הריבית ה"ניטרלית" החזויה של הבנק. אף אחד מחברי הוועדה לא צידד בעליית ריבית גדולה יותר והנגיד ציין שהריבית תמשיך לעלות ושהקצב יקבע על פי הנתונים שיפורסמו.

להערכתנו, לחצי השכר הגבוהים שבאים לידי ביטוי במדד עלות העבודה, לצד הצפי שלנו שאינפלציית הליבה כמעט ולא תרד בחודשים הקרובים תומכים בעלייה של חצי אחוז בהחלטה הבאה (21 בספטמבר), וריבית של כ-3.5 אחוזים בסוף השנה, מעט גבוה ממה שמגולם בשווקים. זאת למרות המשך האינדיקאטורים המעידים על המשך חולשה בשוק הדיור, ירידה בסנטימנט החברות ו"התקררות" בשוק העבודה (עלייה בדרישות השבועיות לדמי אבטלה) שיבואו לביטוי בדוח התעסוקה בשישי הקרוב.

ברבעון השני התוצר התכווץ ב-0.9 אחוז בשיעור שנתי (על פי האומדן הראשוני). צמיחה של הצריכה הפרטית והיצוא קוזזו עם ירידה חדה במלאים ובהשקעות למגורים. ארה"ב אמנם במיתון לפי ההגדרה הרשמית (2 רבעונים רצופים של התכווצות בתוצר). אך מדובר במצב חריג שמלווה בירידה באבטלה ולכן לא תומך בעצירה של עליית הריבית.

באירופה קיימת שונות בולטת בין המדינות. ההקלה בהגבלות הקורונה והנהירה לשירותי הארחה ונופש הטיבו מאוד עם הצמיחה בספרד (5%), איטליה (4%) וצרפת (2%). אך החולשה בתעשייה בשל קשיי האספקה והשלכות המלחמה איפסו את הצמיחה בגרמניה.

התוצר בגוש האירו צמח ב-2.8 אחוזים בשיעור שנתי ברבעון השני (על פי האומדן הראשוני) טוב מהערכות המוקדמות, אך עם שונות בולטת בין המדינות. ההקלה בהגבלות הקורונה והנהירה לשירותי הארחה ונופש הטיבו מאוד עם ספרד (5%), איטליה (4%) וצרפת (2%). אך החולשה בתעשייה בשל קשיי האספקה והשלכות המלחמה איפסו את הצמיחה בגרמניה, ותרמו לצמיחה שלילית בלטביה וליטא שיותר מושפעות לשלילה מהסנקציות על רוסיה.

למרות צפי להאטה ברבעונים הבאים אנו מעריכים שהבנק המרכזי בגוש האירו יעלה את הריבית בעוד חצי נקודת אחוז בפגישה הבאה (8 בספטמבר) ויגיע ל-1 אחוז בסוף השנה, מעט מעל הצפי המגולם בשווקים.

צמיחה עולמית - קודם סין ואח"כ העולם. הצמיחה השלילית בסין ובארה"ב ברבעון השני תרמו לעדכון כלפי מטה של קרן המטבע הבינלאומית לתחזית הצמיחה הגלובלית ל-3.2 אחוזים השנה ו-2.9 אחוזים בשנה הבאה. הקרן צופה צמיחה נמוכה יותר בארה"ב (2.3% השנה ו‑1% ב-2023) גם בשל העלאות הריבית המהירות יותר. לסין התחזית עודכנה כלפי מטה (3.3% השנה ו-4.6% ב-2023) הרבה מתחת ליעד הצמיחה של 5.5 אחוזים, וזו בהנחה שנראה התאוששות בסין במחצית השנייה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה