בנק הפועלים בסקירה שבועית: ההאטה הכלכלית מהעולם טרם חלחלה לישראל

הצמיחה בישראל ברבעון השני לא צפויה להיות גבוהה, אך כנראה גם לא שלילית כמו בארה"ב; מפחיתים את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה לשיעור של 2.8%

חדשות ספונסר 31/07/2022 16:27

א+א- 1

המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים בסקירה על השוק המקומי, ההאטה הכלכלית מהעולם טרם חלחלה לישראל. ניתן לראות שהצריכה הפרטית גדלה בקצב איטי יותר בחודשים האחרונים, ובחודש יוני אפילו הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו. מנגד חלה בתקופה זו עלייה חדה ביציאות של ישראלים לחו"ל, ומספר הלינות של ישראלים בבתי מלון בחודש יוני היה גבוה ב- 18% מזה של החודש המקביל ב- 2019. האינפלציה בישראל נמוכה מזו שבעולם, ולכן לפגיעה בכוח הקנייה לוקח יותר זמן להשפיע על נתוני הפעילות, מה עוד ששוק העבודה הדוק. הצמיחה בישראל ברבעון השני לא צפויה להיות גבוהה, אך כנראה גם לא שלילית כמו בארה"ב. אנו מעריכים כי שני גורמים משפרים את מצבה של ישראל ביחס לארה"ב ולאירופה: אי-התלות במחירי הגז הטבעי ומצב תקציבי טוב שמאפשר לממשלה למתן את הפגיעה במשקי הבית, לפחות בטווח הקצר.

שוק העבודה חזר לתעסוקה מלאה – שיעור האבטלה ירד בחודש יוני לרמה של 3.4%, ושיעור התעסוקה שב לרמה של טרום הקורונה. לחצי השכר בשוק העבודה הם גבוהים וקיים קושי גובר לאייש משרות גם של עובדים לא מיומנים. אנו מעריכים שלשכר תהיה השפעה מהותית על האינפלציה, ותמנע ממנה לרדת למרכז היעד בשנה הקרובה.

ההאטה בעולם מרסנת את האינפלציה שישראל מייבאת מהעולם, כך לדוגמה אנו רואים ירידה מתמשכת במחירי ההובלה ובמחירי הסחורות. יחד עם זאת, חלק מההתייקרויות טרם באו לידי ביטוי מלא במדדי המחירים לצרכן, אם זה בגלל מדיניות ממשלתית שבלמה חלק מההתייקרויות או מלאים שהיו קיימים שאפשרו דחייה של העלאות מחירים. מחיר הדלק לחודש אוגוסט התפרסם היום, והוא כולל הפחתה של כחצי שקל במס הבלו. בינתיים ההפחתה היא לחודש, אך סביר שהאוצר ינסה להאריך אותה. רשות החשמל מיתנה את עליית מחיר החשמל באוגוסט לשיעור של 8.6%. שינויים אלו, כמו גם הייסוף בשער החליפין, מפחיתים באופן ניכר את אומדן עליית מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט לשיעור של 0.0%. אנו מפחיתים את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה לשיעור של 2.8%, זאת לאור הפחתת מחיר הדלק והייסוף בשער החליפין.

העלייה במחירי המניות בעולם האיצה את הייסוף בשער החליפין. בחודש יולי השקל יוסף בשיעור חד של 3.3% מול סל המטבעות, כשברקע מכירות מט"ח של מוסדיים שמגדרים את תיק הנכסים בחו"ל. אנו ממשיכים להעריך כי הגורמים הבסיסיים תומכים בשקל חזק לאורך זמן.

לקראת עלייה נוספת של חצי אחוז בריבית בנק ישראל ב- 22 באוגוסט. מינון עליית הריבית נמוך מזה של הפד ופער הריביות בין ריבית הפד לריבית בנק ישראל מתרחב. פער זה משקף במידה רבה את האינפלציה הנמוכה יותר בישראל כרגע. השוק מגלם עתה עליית בריבית לרמה של 3.0% בטווח של שנה. במועד זה גובה הריבית בישראל צפוי להיות דומה לזה שבארה"ב, אלא ששם הריבית כבר תהיה במגמת ירידה.

ירידה חדה בתשואות הארוכות – התשואה לעשר שנים ירדה ל- 2.5%, לעומת 3.3% באמצע חודש יוני. ירידת התשואות הושפעה מהעולם, אף שכפי שציינו סיכוני המיתון בישראל אינם דומים לאלו שבעולם בנקודת הזמן הנוכחית. ריבית בנק ישראל צפויה להגיע בעוד כשלושה חודשים לרמה של 2.25%, כלומר העקום היה שטוח מאוד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מפחיתים יעד אינפלציה |4| טוב

    לכולם
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    maxim2222 31/07/2022 17:52