רונן מנחם, הכלכלן הראשי במזרחי טפחות קרדיט: מזרחי טפחות

טור דעה

התנודתיות צפויה להתגבר

השווקים בארה"ב לא רגועים השינויים התכופים בריבית וכל חדשות טובות או רעות יוצרות תנודתיות גדולה וזאת טרם עונת הדוחות אשר פתח

רונן מנחם - בנק מזרחי 26/06/2022 08:49

א+א-

שוקי המניות בארה"ב שיקפו עד כה מגמה עקבית של עלייה באינפלציה ובחששות לה. הרבה חדשות טובות – לא היו. ביום שישי ראינו עליות שערים חדות והפרשנים תולים אותן במדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן.

מדד זה כולל סעיף המתייחס לציפיות האינפלציה ל-5 עד 10 שנים, שבחודש שעבר עלו לשיא של 14 שנים (3.3%) ואילו החודש, כפי שפורסם בסוף השבוע, ירדו ל-3.1%. גם רכיב הציפיות לשנה הקרובה ירד ל-5.3%.

אמנם על פניו מדוב ר בירידה קלה, אך בלימת העלייה הרשימו את השווקים. זו חדשה טובה מהסוג שבשוק מחפשים לא מעט זמן.כל נתון שירמז על שינוי כיוון באינפלציה יתקבל על ידי השווקים בברכה.

ועל רקע הירידות החדות מתחילת השנה, העליות בעקבות נתונים כאלו עשויות להיות חדות, כפי שראינו כאמור בסוף השבוע.הסיבה היא שה-Fed יוכל לקחת פסק זמן מרצף העלאות הריבית, או לפחות למתן אותן.

בימים האחרונים אנו אכן רואים עלייה קלה בציפיות בשוק ההון לכך שבחודש הבא תעלה הריבית ב-50 נ"ב "בלבד" ולא 75 נ"ב, מגמה שאולי תימשך.

ומדוע שה-Fed ישקול לעשות זאת?

אחת הסיבות – חשש מהאטה כלכלית השנה, בניגוד לקו שנקט עד כה.

בסוף השבוע פרסמה קרן המטבע הבינלאומית סקירה על ארה"ב והיא הפחיתה את תחזיות הצמיחה שלה לשנים 2022, 2023 ו-2024 ל-2.9%, 1.7% ו-0.8% בלבד, בהתאמה.יותר מכך, לפי התחזית, הצמיחה ברבע האחרון של 2022 תרד ל-2.2% בלבד לעומת הרבע האחרון של 2021.

בתוך כך, האבטלה תעלה מ-3.2% השנה ל-4.4% בשנה הבאה.

נציין, כי ה-Fed נימק את העלאות הריבית שלו בין השאר בחזרה המהירה של כלכלת ארה"ב למצב של תעסוקה מלאה.ולגבי האינפלציה, הקרן צופה כי מדד המחירים של הוצאות משקי הבית ללא מזון ואנרגיה, המשמש עבור ה-Fed מדד לאינפלציה, יעלה 4.6% ברבע האחרון של 2022 לעומת הרבע האחרון של 2021.

כלומר – לעומת קצב האינפלציה כיום, תורגש הקלה כבר לקראת סוף השנה.

כזכור, השנה היא שנת בחירות אמצע בארה"ב . הן תתקיימנה לקראת סוף השנה וחשוב מאוד לנשיא ביידן להגיע אליהן עם סימנים ראשונים לירידה באינפלציה.

ה-Fed מצדו יוכל לקחת פסק זמן מהעלאות הריבית הן לנוכח בלימת האינפלציה, ככל שתתרחש, והן לנוכח האטת הצמיחה שצופים לה.תרחיש כזה עשוי לתת רוח גבית לשווקים בהמשך השנה, אך צריך לקחת בחשבון כי עונת הדוחות לסיכום הרבע השני עומדת לצאת לדרך.

לכן, התנודתיות תהייה גבוהה יותר, בהתאם לתוצאות הדוחות, שכבר ישקפו במלואן את עליית האינפלציה (ומחירי האנרגיה) והמלחמה באוקראינה, והציפיות של הנהלותיהן להמשך.

עם זאת, עליות נאות כפי שראינו בסוף השבוע בארה"ב עשויות גם כן להיות תדירות יותר.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה