בלעדי

נאוויטס עוגנת בחוף מבטחים – החלום שהפך למציאות

על גלי הים השחור קברניטי שותפות נאוויטס הובילו את השותפות הקטנה בזמן קצר לליגה של הגדולים. הסיפור המדהים על תעוזה וניצול הזדמנויות בעולם הנפט מול חברות ענק בתחום

אלירן מדר 20/06/2022 07:29

א+א- 8

רק לפני כשש שנים פרש גדעון תדמור מתפקידו כיו"ר דלק קידוחים (היום ניו מד). תדמור בעל ניסיון רב בחיפושי גז ונפט עוד משנת 1991 עת הקים את אבנר, בהמשך כיהן במספר תפקידים עד לתפקידו כיו"ר דלק קידוחים בתקופת הזהב של יצחק תשובה בה גילו את המאגרים תמר ולוויתן בישראל ונהיה לאוטוריטה בתחום עם מגע זהב.

לאחר הפרישה מ קבוצת דלק צירף אליו תדמור את עמית קורנהאוזר איש פיננסים בכיר גם הוא מתקופת הזהב של קבוצת דלק , בה דלק עשתה מהפך מדהים למעצמת גז ונפט. הם הביאו את הניסיון הרב שלהם בתחום הנפט והכספים והקימו את נאוויטס פטרולים שתוך זמן קצר הגיעה לשווי משמעותי של 2 מיליארד ש"ח. הדרך לשווי הנוכחי מרתקת לא פחות מהתוצאה המדהימה.

 

גדעון תדמור, יו”ר נאוויטס פטרוליום; קרדיט: יח"צ

תדמור וקורנהאוזר חרטו על דגלם כי הם מאמינים בתעשיית הנפט בזמן שחברות רבות האמינו במעבר לאנרגיות המתחדשות. רבים וטובים בישראל ובעולם השקיעו סכומים אדירים על מנת להיות ראשונים בתחום ולקטוף את הפירות. זהו היה הטריגר לאנשי הנפט הוותיקים כי עתה הזמן לפעול ולאתר הזדמנויות.

נכס הנפט הראשון בקסקין הוא הסיפור הישראלי המוכר על חוצפה חיובית ותעוזה. חברת לוג היא חברה פרטית בעלת נכס נפט מדהים בו הושקעו 1.1 מיליארד דולר. בשנת 2017 נאוויטס התקשרו לחברה וביקשו לדבר עם הסמנכ"ל כספים. הם הסבירו לו כי בתור שותפות ציבורית עם ניסיון מוכח בתחום מעברם הם יכולים לעזור בגיוס מימון לפיתוח הפרויקט ע"י הנפקת אג"ח סחיר בישראל. בלוג התרשמו והגיעו להסכמות על הסכמי מימון חדשים אשר נבנו ע"י נאוויטס וכך נאוויטס קיבלה 7.5% מן הנכס נפט בו קיים חצי מיליארד חביות נפט. נכס הנפט יפותח וייתר תזרים וכך שני הצדדים יצאו מרוצים. לימים בשנת 2021 באר בקסקין זכתה בתואר הבאר המפיקה מספר 1 במפרץ מקסיקו לשנה זו.

18/1/18 – גדעון ועמית ממשיכים באיתור הזדמנויות. על הפרק אירוע חדלות פירעון (צ’פטר 11) של אחת השחקניות במפרץ מקסיקו בתחום הנפט – קובלט. כל החברות והשחקנים בתחום הנפט בארה"ב מגיעים ומנסים לתפוס הזדמנויות במחירים נוחים. ארבעה נכסים מוכחים על השולחן מוצעים למכירה. מבין הארבעה תגלית אחת, בשם שננדואה, בה תנאי הרישיון עמדו לפקוע כך שאין זמן אמיתי לבחון את נכס הנפט ולכן רוב השחקנים הגדולים פנו לבחינה מעמיקה של תגליות הנפט הנוחות יותר, מכוון וכסף לא מהווה בעיה עבורם. גדעון ועמית עם הניסיון בתחום מצאו הזדמנות בה יוכלו להאריך את תנאי הרישיון ע"י הגשת בקשת SOP – סספנטין אופ פרודקשיין, ע"פ החוק זוהי הגשת תוכנית עם אבני דרך לפיתוח ע"י מפעיל מאושר לנכס הנפט אשר מעניקה הארכת רישיון אוטומטית, כך הסיקו השניים כי יעניק זמן לבחון את הנכס. 

בנוסף המהלך יעבור מתחת לראדר של השחקנים הגדולים היות וישנה תוכנית חדשה לבנות עם עלויות חדשות, אך השאלה היא מי יוכל להגיש עבורם .SOP גדעון ועמית פנו למכרים הוותיקים בחברת לוג – כפי שציינו לוג היא חברה פרטית בה החלטות יכולות להתקבל במהירות בשונה מחברה ציבורית לה שדרה ניהולית רחבה, בלוג כבר הבינו שהשניים יודעים לעבוד (ואף למדו חלק מהטקטיקות) וביקשו אופציה להיכנס כשותפים במידה ויתרשמו משננדואה וכך חברת לוג קיבלה אופציה להיות שותפה בנכס הנפט.

לאחר בניית התוכנית ובחינת נכס הנפט לחברת לוג לא היה ספק, הנכס מדהים וחייבים להגיש עליו הצעה. גדעון ועמית ידעו כבר שתאריך ה"חי" שהופיע פעמים ביום המכרז של חברת קובלט לא יאכזב אותם ובמקום לתת את הנכס חזרה למדינה ואולי לרכוש אותו במחיר נמוך הם פעלו הפוך והגישו הצעת 1.8 מיליון דולר – שלהפתעתם התקבלה ונאוויטס רכשה את הנכס.

שננדואה הוא גיים ג’יינג’ר עבור השותפות הקטנה מדובר במעבר מהיר לשותפות גדולה שמפיקה 40,000 חביות ביום רק משננדואה בלבד בתפוקת יצור מלאה, בהתחשב במחיר הנפט היום מדובר בהכנסה יומית של 4.36 מיליון דולר! זאת מבלי להתייחס לנכסי בקסקין והשדות היבשתיים בהם מחזיקה החברה, השותפות אף הצליחה לעשות סגירה פיננסית מדהימה דרך שוק ההון הישראלי ופה אפשר להגיד מילה טובה גם למוסדיים שהמשיכו להאמין בשותפות גם לאחר הקורונה ולחצי ה-ESG בעולם, אלו הן בדיוק היכולות שנאוויטס מביאה לשולחן לשותפיה וכך מצליחה להפתיע עם נכסים מצוינים בסכומי רכישה מגוחכים.

כשאני יושב עם עמית קורנהאוזר היום מנכ"ל החברה הנינוחות מורגשת, הוא כבר יודע שהחלום הפך למציאות. עתה אתגרי החברה הם שונים, בידי החברה נכסי נפט מצוינים ומוכחים – עלות הפקת הנפט משננדואה היא 16 דולר לחבית. כיצד כ"כ נמוך? לרוב חברות נפט מעמיסות את עלויות העבר - חיפושים קידוחים וכו’ על מחיר החבית אך במקרה זה אין לחברה את עלויות העבר עקב רכישת הנכס לאחר חדלות פרעון, אתגרי החברה עתה הם לדחוף לעמידה בלוחות הזמנים מול המפעילים וקבלני המשנה , קברניטי החברה יודעים שזוהי הנקודה הקריטית בה עליהם לרכז את מאמציהם וכך הם עושים.

עמית קורנהאוזר, מנכ״ל נאוויטס; קרדיט: דניאל קמיניסקי

עם זאת, החברה לא מפסיקה לעבוד ורק לאחרונה נכנסה לנכס נפט חדש באיי פוקלנד. גם פה מדובר בניצול הזדמנות –נכס SEA LION – היה נכס שהחברה כבר ניסתה לשים עליו את ידיה בעבר בהתקשרות עם חברת פרמייר אך לא צלחה. בהמשך פרמייר נקלעה לקשיים ועליה השתלטה הארבור אנרג’י. הארבור היא חברה שדוגלת בפועלות של סייקל קצר ואיננה מעוניינת לפתח נכסים חדשים עם עליות מימון ופיתוח לזמן הארוך אולי כחלק מטרנד האנרגיות המתחדשות ולכן הנכס לא תאם את האסטרטגיה של הנהלת החברה אשר השתלטה על פריימר. כאשר נאוויטס פנתה בנושא להארבור בנושא הנכס הסכימה שהיא תיכנס בנעליה לפרויקט עם אופציה ל65% בכך שהיא תדאג למימון מלא עד ה-FID (החלטת השקעה סופית) ובמידה וההשקעה תימשך הרי שהחזר המפעילה השותפה רוקפלר (35%) יוחזר מן התזרים העתידי של נכס נפט. לחברה זמן החלטה רחב עד 5 שנים, מה שמתאים מאוד ללוחות הזמנים של נאוויטס כשאר שננדואה תספק תזרים מהותי בשנים הללו וכך החברה תוכל להשקיע את חלקה בנכס הנפט הבא בו הושקע בעבר 1.3 מיליארד דולר וקיים בו צבר של מעל 710 מיליון חביות נפט.

צבר נכסי הנפט של נאוויטס מעלה אותה לליגה של הגדולים, חברת נפט עם אורך טווח מוכח של חביות במחירים נוחים מהווה נכס מניב לשנים ארוכות וזה מה שחלק גדול מן המוסדיים ופמיליי אופיס מאוד אוהבים בשוק ההון – נכס יציב עם אורך רוח והיכולות להמשיך ולייצר תזרים מזומנים חזק למחזיקים. ברגע שנאוויטס ניפצה את בועת החלום והשווי החל לעלות, עתה נותר רק להניח מה יהיה השווי כאשר שננדואה תחל לייצר במלא העוצמה והשותפות תחל לחלק דיבידנדים כמו כל שותפות גדולה.

 1. מניות בכתבה
 2. נאוויטס פטר יהש

8 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  סיפור דרמה רגוע

  לספר לנכדים ,

  שמואל 22/06/2022 08:28

 2. 2
  כרגע זו השקעה קטנה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  yair3 20/06/2022 21:12

 3. 3
  מעניין מה מצא תדמור ברציו פטרוליום?

  בפליפינים...האיש לא היה נכנס ללא נתונים מוצקים יחסית?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  giorgi 20/06/2022 10:37

 4. 4
  מעניין מה מצא גידעון תדמור בפליפינים

  של רציו פטרוליום? הוא לא נכנס ללא נתונים מוצקים להבנתי.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  giorgi 20/06/2022 10:35

 5. 5
  לכשעצמי, הופתעתי משינוי הכיוון

  למרות שמובטחני שעובדים שם (ובמרץ). מקווה שצודקים ברכישה - וימים יגידו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  הדיוט 20/06/2022 09:21

 6. 6
  הכתבה נעשתה לפניי ההודעה אתמול|4|

  אבל שוב ממשיכים לעבוד שם
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדשות ספונסר 20/06/2022 09:12

 7. 7
  כתבה יפה, אך חבל שלא התייחסת

  לעסקה האחרונה שפורסמה: קניית נתח מרציו פטרוליום בפיליפינים ובמרוקו. לדעתי נאוויטס פנתה כאן לאסטרטגיה שונה מדרכה (הפכה למחפשת במקום לרוכשת שדות מוכחים, אם כי ההסתברות, לפחות באחד משני הפרוייקטים, פועלת לטובתה).
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  הדיוט 20/06/2022 09:07

 8. 8
  כתבה יפה, אך חבל שלא התייחסת

  לעסקה האחרונה שפורסמה: קניית נתח מרציו פטרוליום בפיליפינים ובמרוקו. לדעתי נאוויטס פנתה כאן לאסטרטגיה שונה מדרכה (הפכה למחפשת במקום לרוכשת שדות מוכחים, אם כי ההסתברות, לפחות באחד משני הפרוייקטים, פועלת לטובתה).

  מבקר ומבכר 20/06/2022 08:32