ריבית

שתי החלטות הריבית של בנק ישראל משדרות נחרצות להעלאת ריבית מהירה

בהודעה הנוכחית מודגשות כל נקודות החוזקה של הכלכלה המקומית, בעוד הסיכונים מוצנעים. להערכתנו, ובהנחה, שבנק ישראל ידבוק בעמדתו הנחרצת, תעמוד הריבית בסוף השנה על 1.75%

נירה שמיר, דיסקונט 24/05/2022 15:51

א+א-

בנק ישראל שוב מפתיע את השוק, ומעלה את הריבית מעבר לצפי, ל-0.75%.כתוצאה, נרשמה עליה חדה בריבית בנק ישראל הגלומה בשוק ולעליית תשואות בשוק האג"ח הממשלתי לכל אורך העקום השקלי והצמוד.

שתי החלטות הריבית האחרונות של בנק ישראל משדרות נחרצות להעלאת ריבית מהירה, לפחות בתחילת הדרך, זאת בדומה לתוואי העלאת הריבית של הפד.יתרה מכך, בהודעה הנוכחית מודגשות כל נקודות החוזקה של הכלכלה המקומית, בעוד הסיכונים מוצנעים.

במסגרת התמונה האופטימית של הכלכלה מוזכרים שוק העבודה שקרוב לתעסוקה מלאה, רמת התוצר שהינה בסביבת קו המגמה של טרום המשבר, גביית המיסים שגדלה בקצב מהיר, יצוא השירותים שנמצא ברמה גבוהה והעסקים שמשדרים אופטימיות.

במקביל, מזהה בנק ישראל דעיכה משמעותית בסיכון הכלכלי המקומי הנובע מגלי תחלואת הקורונה.מנגד, ישנה האטה בפעילות הכלכלית הגלובלית ובתי ההשקעות עדכנו את תחזיות הצמיחה כלפי מטה, אולם, לדעת בנק ישראל, לאלו עשויה להיות השפעה שלילית מסוימת על הפעילות הכלכלית.

עם זאת, הנסיגה ביצוא שירותי ההי-טק לא מוזכרת כלל, כמו גם, הקשיים בגיוסי ההון של מגזר זה, ששימש בשנים האחרונות מנוע צמיחה מרכזי.

אין ספק שהשקל שנחלש מתחילת השנה, ובפרט מאז הודעת הריבית האחרונה, סיפק לבנק ישראל קרקע נוחה להעלאת ריבית חדה מהצפוי.המשימה המרכזית שעומדת לנגד עיניו של בנק ישראל הינה לרסן את האינפלציה, שעל אף שנמוכה ביחס למדינות אחרות, הינה מעל תחום היעד, תוך עליה של המחירים הסחירים והבלתי סחירים, כאחד.

להערכתנו, ובהנחה, שבנק ישראל ידבוק בעמדתו הנחרצת, תעמוד הריבית בסוף השנה על 1.75%, ועל 2.25% עוד שנה.עם זאת, כיוון, שכאמור, גורמי הסיכון כמעט ולא מוזכרים, אין להוציא מכלל אפשרות שבנק ישראל ישנה עמדתו, ויאט את קצב העלאת הריבית.

כאמור, הריבית המגולמת בשוק ה-IRS לעוד שנה עלתה בשיעור חד, מריבית של 2% טרם הודעת הריבית ל-2.7% נכון לבוקר ה-24/5, תוך עליית הריבית המגולמת לחצי שנה מ-1.4% ל-2.0%.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה