קרדיט: depositphotos

בלעדי

מאקרו עולמי: המצב בסין מדאיג יותר משווקי ארה”ב ואירופה

קצב הצמיחה בסין מתדרדר וענף הנדל"ן בקריסה בנוסף להתערבות ממשלית בחברות טכנולוגיות, איום האינפלציה מרים ראש באירופה, בארה"ב נראה שמדובר באירוע נקודתי טכנולוגי

חדשות ספונסר 23/01/2022 13:08

א+א- 1

הכלכלה הסינית במשבר

המשקיעים מודאגים מהכלכלה האמריקאית, כאשר משבר אמיתי מתחולל דווקא בסין. לכאורה, קצב הצמיחה ברבעון הרביעי היה יחסית גבוה ברמה של כ-1.6%, דומה לממוצע בשנים 2018-2019. אולם, קצת קשה למצוא תמיכה לקצב צמיחה גבוה באינדיקאטורים עקיפים ובדיווחים שונים מצביעים על תמונה פחות וורודה, במיוחד בהתייחס לפעילות הצרכנית. אלמלא הביקושים ליצוא, המשבר בסין היה נחשף בצורה חמורה הרבה יותר.

לדוגמה, היקף תנועת הנוסעים ברכבות ומטוסים בחודש נובמבר לא רק היה נמוך בכ-60% לעומת נובמבר 2019, אלא גם בכ-40% מנובמבר 2020. ענף הנדל"ן הסיני נמצא בקריסה, כפי שמעידה התרחבות מעגל חברות שהאג"ח שלהן נמצאות בצניחה חופשית. המדיניות אפס תחלואה פוגעת בפעילות. מתקבלים דיווחים גם על בעיות בחברות טכנולוגיה כתוצאה מהתערבות רגולטורית. נוסיף שלפי נתוני הילודה והתמותה שהתפרסמו בשבוע שעבר, אוכלוסיית סין תתחיל ככל הנראה להתכווץ כבר השנה. בקיצור, שילוב של השפעת הטעיות שנעשו במדיניות הכלכלית בעבר, אירועי ההווה וסימני הרעה באיכות ההחלטות השלטוניות בסין מתגלות יחד ופוגעות בכלכלה.

התדרדרות המצב בסין משתקפת גם בצעדים נמהרים להקלה במדיניות בשבועות האחרונים לאחר שהרגולטורים די פסלו אפשרות זאת רק לפני מספר חודשים.

 

שורה תחתונה: הכלכלה הסינית ממשיכה להיחלש ומהווה סיכון לצמיחה בעולם.

 

 

איום האינפלציה באירופה ממשיך לעלות

האינדיקאטורים של האינפלציה בעולם ממשיכים להכות תחזיות. בשבוע שעבר התפרסם מדד המחירים לצרכן באנגליה שעלה לקצב של 5.4%, לעומת ציפיות ל-5.2%. מדד המחירים ליצרן בגרמניה עלה לקצב שנתי של 24.2% לעומת ציפיות ל-19.3%.

בינתיים, מחירי הסחורות חזרו לעלות, כאשר מדד מחירי סחורות האנרגיה של בלומברג כבר עלה מתחילת השנה ב-11%, של המתכות ב-6% ושל הסחורות החקלאיות ב-4%. עליות אלה מתווספות למגמה בשנה האחרונה.

העלייה במחירי הסחורות, במיוחד המתכות, שהתחזקה על רקע התמריצים בסין, מתרחשת במקביל להתחזקות הדולר בעולם. כתוצאה מזה, אם מדד מחירי הסחורות הכללי  בדולרים עדיין נמוך מהשיאים שהיו בעבר, במונחי סל המטבעות ביחס לדולר DXY הוא נמצא בשיא של כל הזמנים. עובדה זו מגבירה סיכוני אינפלציה באירופה ובמדינות האחרות.

 

שורה תחתונה: להערכתנו, עולה הסיכוי שגם ה-ECB יתחיל בעוד זמן לא רב ריסון במדיניות.

 

 

התנהגות השווקים משקפת שהירידות במניות לא בהכרח מבשרות על פגיעה רחבה בכלכלה

הירידות בשוקי המניות ממשיכות להכות חזק במיוחד במניות חברות הטכנולוגיה, בפרט אלו שהוגדרו "מניות חלום" ללא רווחים יציבים. ARK Innovation שעקפה את S&P 500 כמעט ב-130% בשנת 2020, עשתה את כל דרך חזרה ומתחילת המגפה כבר מציגה תשואה נמוכה ביחס ל-S&P 500. כ-45% מהמניות במדד 100 Nasdaq עברו מפולת של 20% ויותר מהשיא בשנה האחרונה. כ-30% נמצאות ברמה הנמוכה ב-52 שבועות, שיעור הגבוה מאז מרץ 2020.

 

יחסית לירידות ב-Nasdaq, הירידות ב-S&P 500 היו קטנות בהשוואה לאפיזודות שהיו בעבר, מה שממחיש שהבעיה העיקרית נמצאת בסקטור מניות הטכנולוגיה ולא בכלל הענפים. רוב הסקטורים ב-S&P 500 השיגו תשואה גבוהה יותר מהמדד הכללי.

מחירי הסחורות בכלל עלו, בניגוד לירידות שהתרחשו בהן בדרך כלל  בתקופות של ירידות במניות. עלייה במחירי הסחורות משקפת שהמשקיעים אינם מעריכים שהירידות במניות מבשרות על פגיעה משמעותית צפויה בביקושים.

 

שורה תחתונה: לפי ביצועי השווקים, נראה שאנו נמצאים באירוע יחסית מוגבל ולא במשבר כלכלי-פיננסי רחב היקף.

 

 

סקירת מאקרו ושווקים, מאת: אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    text

    text

    googlePlay 24/01/2022 10:06