דיווח שוטף

סקירה עולמית: שיעורי הצמיחה מדאיגים את הכלכלות הגדולת

בגוש היאור סיכום שנת 2021 שיעור הצמיחה בגרמניה הסתכם ב- 2.6% לאחר שבשנת 2020 נרשמה ירידה של 4.6% בתוצר. הצמיחה בשנה החולפת הייתה מתונה יחסית

חדשות ספונסר 17/01/2022 12:19

א+א-

ארה"ב

האינפלציה ב-2021 הסתכמה ב-7.0% והגיעה לשיא של כ-40 שנה. בחודש דצמבר עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.5%, ושיעור האינפלציה השנתי הגיע כאמור ל- 7%, לעומת רמה שנתית של 6.8% בנובמבר. שיעור זה הוא הגבוה שנרשם מאז יוני 1982. אינפלציית הליבה, שאינה כוללת מחירי אנרגיה ומזון, הגיעה לרמה שנתית של 5.5%. מרבית הסעיפים במדד רשמו עלייה בשנה החולפת, כאשר הסעיפים הבולטים בתרומתם לעליה באינפלציה בשנה שעברה היו מחירי השכירות (סעיף הדיור המהווה כשליש מהמדד עלה ב-4.1%) ומחירי כלי הרכב המשומשים (עלייה שנתית של 37.3%). שיעור העלייה במדד המחירים ליצרן (PPI) ב-2021 הסתכם ב-9.7%. הציפיות לאינפלציה משוק האג"ח נותרו די יציבות. הציפיות לשנתיים עמדו על 3.24%, לחמש שנים 2.84% ולעשר שנים 2.47%. האינפלציה הצפויה לשנה הקרובה ע"י משקי הבית המשתתפים במדגם הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עלתה ל- 4.9% (הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2008), גבוהה יותר מהצפיות בשוק האג"ח שעומדות על 3.56% לשנה.

עלייה בתשואות הקצרות המגלמת ציפייה למספר העלאות ריבית בשנתיים הקרובות. שוק ההון צופה כעת ארבע העלאות ריבית השנה (לרמה של 1.25% בטווח העליון) ועוד שתיים עד שלוש העלאות ריבית ב-2023. התשואה לפדיון על אג"ח ממשלתית לשנתיים עלתה בשבוע האחרון ל- 0.96% מ- 0.86% בשבוע הקודם. התשואה לפדיון על אג"ח לעשר שנים עלתה מ- 1.77% ל- 1.79%.

האטה בפעילות הכלכלית - ירידה במכירות הקמעונאיות ובאמון הצרכנים. המכירות הקמעונאיות הפתיעו עם ירידה של 1.9% בדצמבר, ככל הנראה בהשפעת העלייה במספר ההדבקות, אם גם בשל עליות המחירים. גם המכירות המקוונות רשמו ירידה. האומדן הראשון של מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לחודש ינואר מצביע על ירידה מ- 70.6 נקודות בדצמבר ל- 68.8 נקודות, רמת שפל של המדד. הירידה מיוחסת בעיקר לרכיב הציפיות, שירד מ- 68.3 נקודות ל- 65.9 נקודות. בשוק העבודה, חלה עלייה בדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה ל- 230 אלף, הרמה הגבוהה מאמצע נובמבר. ברבעון הראשון של השנה צפויה האטה ניכרת בקצב הצמיחה, לעומת הרבעונים הקודמים. עוצמת ההאטה תושפע בעיקר בהתמשכות גל הקורונה הנוכחי.

גוש האירו

בסיכום שנת 2021 שיעור הצמיחה בגרמניה הסתכם ב- 2.6% לאחר שבשנת 2020 נרשמה ירידה של 4.6% בתוצר. הצמיחה בשנה החולפת הייתה מתונה יחסית, כך שרמת התוצר עדיין נמוכה בכ- 2% יחסית לרמה בסוף שנת 2019, טרם התפרצות הקורונה. שיבושי שרשרת האספקה הגלובלית עדיין פוגעים בפעילות היצרנית במדינה. באשר למצב הכללי תחת זן אומיקרון, מדינות מסוימות פועלות להקל בחלק מהמגבלות שהוטלו על הפעילות. בהולנד למשל יבוטל הסגר הכללי, ובמדינות אחרות פועלים לקיצור תקופות הבידוד. צרפת הקלה חלק מהמגבלות על נוסעים המגיעים מאנגליה. עם זאת, בגרמניה יחריפו את מגבלות הכניסה למסעדות ומקומות בילוי.

סין

גוברים החששות שקשיי המימון והמיתון בביקושים בענף הנדל"ן יעיבו על צמיחת המשק השנה. על פי הדיווחים, הבנקים הגדולים הקשיחו את הקריטריונים למימון הפעילות בענף. חברות S&P ומודי’ס הפחיתו את דרוג האשראי של יזמי נדל"ן גדולים נוספים בסין. על רקע סביבת האינפלציה המתונה, וההאטה בצמיחה, לא ניתן לפסול מראש את האפשרות של הפחתת הריבית והפחתת שיעור הנזילות הנקבעים ע"י הבנק המרכזי. זאת, כמובן, בכיוון הפוך לתוואי הריבית הצפוי בארה"ב. באשר להתמודדות עם הקורונה, הממשלה ביטלה חלק גדול מהטיסות הבינלאומיות והגבירה את המגבלות על פעילויות שונות. גם הונג קונג, שדיווחה על היעדר מאומתים חדשים בקורונה בחודשים האחרונים, חזרה להטלת חלק מהמגבלות שהיו קיימות קודם לכן.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה