מיכל כהן, הממונה על התחרות קרדיט: אביגיל פפרנו – באר

אינפלציה

לממונה לתחרות החדשה יש עבודה רבה

רמות המחירים המאמירים בישראל מתחילים להטריד את הציבור, מחירי הדיור שמתפרסמים רק עולים, אסם מדווחת על עליית מחירים של 4.5%, ומה לגביי בדיקת תיאום המחירים שהחלה?!

חדשות ספונסר 12/01/2022 08:23

א+א-

נתוני המשק הישראלי אומנם חזקים, אך ניתן להבחין שהכל מגולגל אk הצרכן הפשוט, אשר נאנק תחת מגבלות המדינה בקורונה, שוק העבודה השברירי עקב התחדשות הנגיף וכן מחירי המשלוח הימי אשר לא יורדים, כל הספקים והקמעונאים עולים בתקשרות וממשיכים להתלונן השאלה היא האם הציבור יעניש את מעלי המחירים או שיצא להפגין כמו בעבר עם מחאת הקוטג’ ?!

 

לפי נתוני סטורנקסט, כפי שהתפרסמו במהלך השבוע האחרון, שוק מוצרי הצריכה הציג ירידה של 3.2% בסיכום שנת 2021, זאת בהשוואה לשנת 2020 אשר נהנתה מקפיצה דרסטית בביקושים על רקע התפרצות הקורונה בישראל. הירידה בהיקף המכר הכספי, אשר הסתכם ב-50.7 מיליארד ₪ בשנה האחרונה, נבעה בשל ירידה בכל הקטגוריות מלבד תחום המשקאות שרשם עלייה של 0.7%, כאשר הירידה החדה ביותר נרשמה בתחום המזון והסתכמה בכ-4%. בהשוואה לשנת 2019, שהייתה שנה מייצגת בענף, מדובר בצמיחה של כ-7%, המשקפת שיעור דומה לשיעור הצמיחה שנרשם בשנת 2019 ביחס לשנת 2017.

במבט קדימה, אנו מצפים להתבססות ברמת הביקושים הריאלית בסקטור בשנת 2022 (ביחס לשנת 2021), כאשר שנת 2021 עדיין מהווה להערכתנו נקודת השוואה חזקה וזאת בין היתר בעקבות הסגר השלישי שחל בתחילתה והעניק רוח גבית לביקושים. ואף על פי כן, אנו סבורים כי ישנן השלכות הנובעות מהקורונה שימשיכו לתמוך בהיקף המכר הכספי של שוק מוצרי הצריכה בהמשך, במיוחד לאור התפשטות הווריאנט החדש. בין היתר, ניתן למנות את מודל העבודה ההיברידי שהפך למקובל בשוק העבודה והיקף הטיסות לחו"ל, שלהערכתנו לא צפוי לחזור בשנה הקרובה לרמות של טרום משבר הקורונה.

אנו סבורים כי עוצמת עליית המחירים שתירשם בשנה הקרובה יכולה גם להוביל לעלייה קלה בהיקף המכר הכספי של שוק מוצרי הצריכה. בתוך כך נציין כי לאחרונה חברת אסם, הספקית השלישית בגודלה בשוק הישראלי, הודיעה על עליית מחירים ממוצעת של 4.6%. דיווח זה מצטרף לשלל קמעונאיות וספקיות שהדגישו לאחרונה את הצורך בהעלאות מחירים, כאשר היה נראה כי פתיחת החקירה של הרשות לתחרות בחודש נובמבר בכל הנוגע לתיאום מחירים בסקטור לצד השיח הציבור שהתעורר בעקבות כך הקפיאו באותו שלב את העלאות המחירים.

אנו סבורים כי ישנן שלל סיבות המספקות הצדקה לעליות מחירים, בין היתר ניתן למנות את העלייה במחירי התובלה הימית לצד העלייה במחירי חומרי גלם וחומרי אריזה. כמו כן, עלייה בתשומות נוספות דוגמת העלייה הצפויה בשכר המינימום ובהוצאות החשמל לצד מגוון שינויים רגולטורים הכוללים את החלת מס קנייה הצפוי על משקאות ממותקים, מיסוי על כלים חד-פעמיים והרחבת חוק הפיקדון, כל אלה תומכים בעליות המחירים.

נזכיר כי בשלהי שנת 2018 הודיעה אוסם על העלאות מחירים ועמדה בפני התנגדות ציבורית חריפה, שבעקבותיה אף חזרה בה מההודעה. לפי שעה, נראה כי מגוון הסיבות שמצדיקות את עליית המחיר, העלייה האחרונה בהיקף התחלואה כמו גם ההתייקרות הרוחבית בכלל המשק הכשירו את הקרקע לדיווח של אוסם, כך שבסך הכל אנו מעריכים כי המהלך של אוסם צפוי לתמוך בעליות מחיר רוחביות בענף בהמשך השנה.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה