קרדיט: depositphotos

נפט

הנפט חוזר לעלות עקב קשיי ייצור בעולם

רוסיה לא המשיכה להגביר את תפוקת הנפט שלה בחודש דצמבר 2021, זאת על אף העלייה במכסות הייצור של קבוצת OPEC+.לצד זאת, חברי הקבוצה באפריקה מתקשים להגדיל את יצור הנפט

מערכת ספונסר 11/01/2022 12:09

א+א-

התפתחות מחיר הנפט - מחיר הנפט המשיך לעלות בשבוע האחרון: מחיר הנפט מסוג BRENT עלה לכ-81.75 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-07/01/2021 ומחיר חבית מסוג WTI עלה לכ-78.90 דולרים. עלייה זו התרחשה על אף התפשטות וריאנט האומריקון במספר רב של מדינות, שחלקן אף החלו להדק את המגבלות ובמספר מצומצם של מדינות עליית התחלואה אף הביאה להטלת סגר.

 

ההיצע הגלובלי:

 

קבוצת OPEC+ החליטה בפגישתה בראשית ינואר על שמירת המדיניות הנוכחית של הקלות במכסות הייצור והקבוצה תגדיל את תפוקת הנפט של חבריה בחודש פברואר ב-400,000 חביות ביום. רוסיה לא המשיכה להגביר את תפוקת הנפט שלה בחודש דצמבר 2021 יחסית לחודש נובמבר 2021, זאת על אף העלייה במכסות הייצור של קבוצת OPEC+.לצד זאת, חברי הקבוצה באפריקה גם כן מתקשים להגדיל את יצור הנפט ולנצל את מלוא מכסות הייצור המותרות להן.

בלוב, הסכסוך שבין הממשלה לשבטים אזוריים התפרץ באופן נקודתי, לאחר תקופה של שקט בעקבות חתימת הסכם הפסקת אש, והביא לפגיעה בשדה הנפט הגדול של לוב.נראה כי תפוקת הנפט של OPEC+ בראשית 2022 תהיה נמוכה יותר מתפוקתה בסוף 2021, מה שתומך באופן זמני בעלייה האחרונה של מחירי הנפט.

 

צד הביקוש הגלובלי:

 

הביקוש לדלק למכוניות בארה"ב ירד בחדות בשבוע שהסתיים ב-31 בדצמבר מכ-9.7 לכ-8.2 מיליון חביות. ירידה חדה זו התרחשה על רקע העלייה המהירה בתחלואה שהביאה לכך שאנשים שמרו באופן וולנטרי על ריחוק חברתי וחלקם נמנעו מטיולים בראשית השנה החדשה, מה שגרם לירידה בביקושים לדלק המשמש לתחבורה.

הביקוש לדלק מטוסים ירד גם כן, אך בשיעור נמוך יותר, והוא הגיע לכ-1.5 מיליון חביות ביום.

מכירות הדלק בהודו התקרבו בסוף 2021 לרמה שהייתה טרום התפשטות נגיף הקורונה. המכירות של שלושת קמעונאי הדלק הגדולים בהודו הגיעו בדצמבר ל-6.45 מיליון טון, רמה הנמוכה רק בכ-1.6% מרמת המכירות בדצמבר 2019.

בסין, עומסי התחבורה ירדו בראשית השנה וצפויים להביא גם כן לירידה בביקושים לדלק. זאת, על רקע מדיניות "אפס קורונה" שהיא נוקטת בה אשר הביאה להידוק משמעותי של המגבלות באזורי התפרצות של נגיף הקורונה.

 

משק הגז הטבעי:

 

מחיר הגז הטבעי בארה"ב (Henry Hub), עלה מעט בשבוע האחרון ל-3.81 דולרים ל-MMBTU. זאת, על רקע עונת החורף בה הביקושים לגז טבעי, המשמש גם לחימום ביתי, עולה לצד עליית יצוא הגז טבעי של ארה"ב לאירופה המתמודדת עם מחסור בגז.

מחיר הגז טבעי האירופאי (TTF) היה במגמת עלייה במהלך הרביע השני והשלישי של שנת 2021, אשר הלכה והתחזקה בהדרגה, וברביע האחרון של 2021 המחיר נהיה תנודתי מאוד. תנודתיות זו נובעת מהיעדר הוודאות בנוגע לאישורים הרגולטוריים להפעלת צינור הגז הרוסי Nord Stream 2 אשר הביאה לצמצום יצוא גז טבעי מרוסיה לאירופה אשר מחריף עם העלאת המתיחות בין רוסיה ובין שכנותיה, בדגש על אוקראינה.

במידה ולא תהיה הסלמה חריגה בסכסוך שבין רוסיה ואוקראינה, הרגולטורים באיחוד האירופאי ובגרמניה צפויים לאשר במהלך 2022 את הפעלת צינור הגז טבעי Nord Stream 2. צעד זה צפוי להביא להוזלה במחיר הגז טבעי האירופאי ולסייע בירידת מחיר הגז טבעי של ארה"ב, בשל ירידת הביקושים של אירופה לגז טבעי נוזלי אמריקאי.

 

 

 

הצפי לטווח הבינוני:

 

קבוצת OPEC+ צפויה לעמוד בהחלטתה להגדיל את מכסות הייצור בחודש פברואר, בהתאם להחלטה שהתקבלה בפגישתה האחרונה. אולם, התפוקה בפועל צפויה לגדול פחות מהעלייה במכסות הייצור, מאחר וחלק מחברי הקבוצה מיצו את קיבולת הייצור שלהן לעת עתה.

עליית יצוא הגז הטבעי הנוזלי מארה"ב לאירופה הביאה לעלייה קלה במחיר הגז בארה"ב (Henry Hub) ומנגד לירידה במחיר הגז האירופאי (TTF).

במידה ולמרות הקשיים השונים, רוסיה תפעיל את צינור הגז Nord Stream 2 במידה מספקת לאירופה, צעד שהינו חשוב מאוד לפעילות הכלכלית של רוסיה, הדבר יתרום לירידה נוספת במחיר הגז טבעי האירופאי.

החוזים העתידיים של הנפט מצביעים על ירידה מסוימת במחיר במחצית הראשונה של שנת 2022 וירידה נוספת במהלך שנת 2023.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה