המלצות אנליסטים

עזריאלי – הייזום בשיא ואיתו המינוף

נדב ברקוביץ, אנליסט נדל"ן מ- IBI בית השקעות, מנתח את מניית עזריאלי בהסתכלות על החוב הגדל עקב הרכישות והפרויקטים הגדולים.

חדשות ספונסר 11/01/2022 11:30

א+א- 1

חברות הנדל"ן המניב נמצאות בתנופת ייזום ורכישות כחלק מההבנה ששוק המשרדים והלוגיסטיקה ימשיכו להיות חזקים גם תחת השפעות הקורונה. לאור כך ראינו לאחרונה רכישות משמעותיות כגון רכישת מתחם צריפין על ידי אמות, רכישת נכסים מבנק מזרחי על ידי מבנה ורכישת פעילות הדאטה סנטרס על ידי עזריאלי.

בנוסף, תנופת הייזום ממשיכה להיות חלק משמעותי מצמיחת החברות בהסתכלות קדימה כאשר הפרויקטים שוברים שיאים מבחינת היקף השקעה וגודל.

כך אנו צפויים לראות את מליסרון יחד עם אפי נכסים משלימה את פרויקט לנדמארק בהיקף של 166 א’ מ"ר, גב ים ואמות הודיעו על התחלת פרויקט תוצרת הארץ 2 בהיקף של 166 א’ מ"ר ועזריאלי קיבלה שבוע שעבר האישור לפרויקט הספירלה הצמוד למגדלי עזריאלי שיושלם בעוד כ-4 שנים בהיקף של 155 א’ מ"ר.

פרויקט הספירלה צפוי להיות המגדל הגבוה ביותר בישראל (באופן זמני) שיתנשא לגובה של 350 מטר - 91 קומות. המגדל יכלול שטחי מסחר כ-13 א’ מ"ר אשר יתווספו לקניון הקיים, משרדים עד למחצית הבניין, מגדל מגורים עם 171 יח"ד ומעליהם מלון עם 250 חדרים. סה"כ ההשקעה הצפויה בפרויקט מסתכמת לכ-2.3-2.5 מיליארד שח אשר יתפרסו עד לשנת ההשלמה ב-2025.

עלות הייזום הגבוהה בפרויקט מצטרפת לרכישת קניון מול הים באילת במחיר של 1.3 מיליארד שח ורכישת חברת הדאטה סנטרס GM תמורת כ-2.4 מיליארד שח.

לצורך מימון הרכישות גייסה עזריאלי סדרות חוב ארוכות בריביות נמוכות ואטרקטיביות אך המשמעות של המהלכים האחרונים הינה עליה במינוף החברה. יתרונה של עזריאלי הוא שהיא נכנסה למהלכים האמורים עם מינוף נמוך כאשר החוב ל-CAP נטו של החברה, לפי דוח הדירוג האחרון של מידרוג, עמד לפני אירועי הקורונה בסוף 2019 על כ-27% בעוד כיום, נכון לדוחות הרבעון השלישי, עלה מינוף החברה לכ-38%.

 

המינוף הנוכחי עדיין נמוך בהשוואה לחברות הנדל"ן המניבות האחרות בישראל ולכן חברת הדירוג שמרו על דירוג החברה AA+ עם אופק יציב. אך גם ציינו בדוח כי מינוף החברה צפוי להגיע עד ל-41% בשנים הקרובות יחד עם רכישת מניות נוספות בחברת קומפאס, יחס אשר אינו הולם את דירוג החברה.

לוח הסילוקין של החברה מראה כי לחברה יש פירעונות שוטפים של כ-600 מ’ שח מידי שנה וזאת בעוד בקופת החברה ישנם מזומנים בהיקף של כ-3.5 מיליארד שח הכוללים את מניות בנק לאומי בשווי של כ-1.1 מיליארד שח ו-FFO שנתי של מעל למיליארד שח.

 

בהסתכלות קדימה אנו מעריכים כי עזריאלי לא תרצה לשמור על מינוף "שאינו הולם את דירג החברה" כמו כן, ייזום נוסף ורכישות עתידיות צפויות להגדיל את מינוף החברה. לכן, קשה לראות את עזריאלי ממשיכה להיות "מוגבלת" בגלל הדירוג ביכולת הרכישה העתידית. אנו מעריכים כי עזריאלי לא תאפשר לדירוג האג"ח להיפגע ותפעל להורדת המינוף דרך גיוס הון או מהלכים אחרים להגדלת המזומן.

 

 1. מניות בכתבה
 2. עזריאלי קבוצה

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  החברה לא גייסה הון בחיים חוץ מההנפק

  מההנפקה ולא נראה שתעשה את זה מקסימום תמכור מניות לאומי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אתבש 11/01/2022 11:34