לפני כולם

פסגות: הבהלה איננה מדאיגה כבעבר

העולם כבר יודע להתמודד עם הנגיף ויש דרכי עבודה מסודרות, השוק היה זקוק לתיקון עקב הריצה המצוינת, אי הוודאות גורמת לירידות אבל תחלוף

חדשות ספונסר 27/11/2021 22:47

א+א-

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות:

הכותרת שלנו למסחר ביום שישי בארה"ב: הפוקר של וול סטריט והקלף הדרום אפריקאי

פאניקה בשווקים מוביליה לירידות שערים חדות בכל המדדים המובילים, הנפט איבד 10% ומדד הפחד (VIX) זינק ביותר מ-50%. משקיעי וסוחרי וול סטריט נועלים את "הבלאק פריידי" הגרוע ביותר מאז 1931, כל שנותר הוא לחשוב כיצד לחלק את קלפי הכלכלה מחדש ולעשות סדר בעניינים לקראת שבוע המסחר הקרוב.

מה גרם לירידות השערים החדות ועל מה כל המהומה?

סימפטום אי הודאות כמו בני האדם, השווקים הפיננסים שונאים אי וודאות, והתפרצות מחודשת של מגפת הקורונה עם וריאנט חדש בשם "אומיקרון" יוצרת בהלה גדולה. הוריאנט תפס את אירופה לא מוכנה וניתן להבין שאזרחי העולם החלו לכתוב בראשם תסריט פאסימי על חוסר יעילותו של החיסון, ואחרים משתדלים לשמור על אופטימיות זהירה ואומרים הגרוע מכל מאחורינו, כלומר, החיסון יעיל והבהלה מוגזמת.

אז האם מרץ 20 חוזר בגרסה משודרגת? התשובה היא לא!
צריך לרענן את הזיכרון ולהבין שיש פער עצום בין איך שהשוק קיבל נגיף חדש ונתוני תמותה מדאיגים
במרץ 2020, העולם הגיע בהיסטריה, (אולי מוצדקת) שאופיינה בסגירת השמיים, כניסה לסגרים, ביטול כל התקהלות ופגיעה דרמטית בכלכלה, משהו שלא הכרנו קודם.
היום, העולם מרגיש בוגר ומנוסה יותר מול המגפה, היכולת להסתגל לשינוים חברתיים כמו הטלת מגבלות, עבודה מהבית, קניות מרחוק, עטיית מסכה וזה עוד לפני שדיברנו על כך שיש חיסונים לנגיף אשר אולי תקפים לוראינט החדש, בנוסף, קיים טיפול תרופתי שככל הנראה יעיל לכל תרחיש מהסיבה הפשוטה, אינו קשור להבדל במבנה החלבון של הנגיף. כך שבשורה התחתונה, אין מה להשוות בין המצב היום למצב במרץ 2020. וריאנט "האומיקרון" מזכיר את הגילוי של נגיף הדלתא ששולט היום בעולם ובתחילת דרכו נקרא "הוריאנט ההודי", והעולם למד לחיות לצד זה.

 

 

האם הפאניקה מוצדקת?  
גם כאן חשוב לעשות סדר, ועל זה נאמר "אין חכם כבעל ניסיון".

נגיף הדלתא התגלה כבר בנובמבר 2020 ובמרץ 21 הפך לנפוץ, ביוני 21 הצליח להתפשט ולשלוט בכל העולם. גם אז אמרו שהוא מדבק הרבה יותר, דבר שהתברר כנכון, והיו שאמרו שהחיסון לא יעיל, דבר שבסופו של דבר התברר כלא נכון.בהסתכלות לאחור אפשר לומר שההבדל הגדול ביותר בין מרץ 2020 להיום הוא שאז לקח לעולם שנה לקבל החלטות, בעוד שהפעם , אחרי כמה מאות מאומתים בעולם , מדינות רבות הגיבו מהר וסגרו קלות את המרחב האווירי ,לפחות עד שיקבלו יותר מידע.כלומר, מעבר לכך שרוב העולם מחוסן, היכולת של כולנו להתמודד עם עליה בתחלואה גבוהה יותר, יש תרופות בדרך, והעולם הגיב מהר, ניתן ללמוד שהתגובה המהירה תשפר את מצב העולם ביחס להתפרצות הדלתא שבדיעבד לא דומה בכלל למרץ 20, אז בוודאי שגם הפעם אין סיבה לדאגה גדולה מידי

 

ירידה זמנית או מגמה?

גם אחרי הפאניקה של השווקים ביום שישי, כמעט כל המדדים נסחרים קרוב מאד לשיא, למעשה השווקים בשלים לתיקון טבעי וטריגר הוריאנט "אומירוקון" הוא הזדמנות להוציא קצת אוויר ולנער את הכסף ה"טיפש" שנכנס לאחרונה בתחושה שהשוק תמיד עולה.

לכן, סביר להניח שתיקון של כמה אחוזים בודדים יכול להימשך עד שיחלוף ערפל אי הוודאות, ולכן, יש מקום להיות ערניים ולנצל את הירידות אם אלו ימשיכו כדי לשפר את הפוזיציות בעיקר עבור מי שהפחית סיכון לאחרונה והמתין בדיוק לרגע הזה. 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה