קארין אלהרר קרדיט: שלומי אמסלם, לע"מ

שרת האנרגיה: לא יינתנו היתרים לחיפושי נפט חדשים ברחבי הארץ

הוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל קיבלה סקירה של משק הגז והאנרגיה בישראל ועל תוכנית העתיד שלו; משנת 2030 כל הרכבים שייובאו ארצה, ינועו על חשמל

חדשות ספונסר 13/10/2021 13:57

א+א- 9

הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בראשות ח"כ מוסי רז (מרצ) שמעה היום סקירה רחבה של משק הגז והאנרגיה של מדינת ישראל ואת פעילות משרד האנרגיה בתחום הגז הטבעי משרת האנרגיה קארין אלהרר, ומנכ״ל משרדה, אודי אדירי.

 

בתחילת דבריה ציינה השרה כי השאיפה העיקרית שלה כשרת האנרגיה הוא המעבר לאנרגיות מתחדשות. עם זאת, ציינה השרה "כי יש לומר ביושר והגינות שאין פתרון קסם שיעביר אותנו מחר בבוקר למתחדשות, להפך. מדובר במאבק ארוך ותהליך מתמשך להסרת חסמים ואתגרים בקרקע, ברשת החשמל ועוד. תהליך שמצריך שיתוף פעולה רחב עם כלל הגורמים.״

 

״אנו עובדים בזה באופן יומיומי, פועלים בכל האפיקים, בכנסת, מול משרדי הממשלה ומול כלל הגורמים. אבל עדיין מדובר בתהליך שצפוי להיות ארוך ומורכב עד שנצליח להבטיח משק אנרגיה יציב, אמין וגם ירוק.״

 

״כשרת האנרגיה אני נדרשת לבטחון האנרגטי של מדינת ישראל וליציבות האספקה. זו משימה שלא אתפשר עליה גם בטווח הביניים עד השלמת המעבר.״

 

"בשבועות האחרונים אנו עדים למשבר אנרגיה חמור ביבשת אירופה. מדינות שהצהירו כי הן עוזבות את הדלקים הפוסיליים, ובכללותם הגז, לטובת מעבר למתחדשות נאלצות לשקול ולחזור להשתמש בנפט ופחם בחורף הקרוב, דלקים המזהמים פי 10 במזהמים מקומיים ופולטים גזי חממה ברמה של פי 3. זאת בשל שילוב בין עלייה דרמטית במחירי הגז ותחזית קשה במיוחד (עד כדי סיכון חיים) בחורף הקרוב.״

 

״אני לא רוצה שנאלץ לחזור לפחם או נפט, אני לא מתכוונת שנגיע לשם ולשם כך אני אומרת – אנחנו צריכים לשמור על עתודת הגז הטבעי שלנו, עד שהמעבר לאנרגיות מתחדשות יושלם בצורה בטוחה. משבר האנרגיה באירופה מוכיח את חשיבות התמהיל האנרגטי הנכון ושימורו, ומוכיח שישראל מהווה אי של יציבות מקומית".

 

בנושא הגיאו-פוליטי אמרה השרה, "היחסים שלנו עם מדינות האזור כוללים מכירת גז במחיר לא זול. הפכנו לשחקנים מרכזיים במזרח התיכון". השרה אמרה כי תחזית בנק ישראל בעניין ההכנסות מגז משנת 2013 הייתה מוטעית ולכן הם חזרו בהם.

 

לדבריה, הביקוש לגז ימשיך להיות גבוה. לפי התחזית העולמית, בשנת 2050 רבע מצריכת האנרגיה בעולם תהיה מגז. יחד עם זאת, אנו צריכים להמשיך בתהליך מואץ של התקדמות לאנרגיות מתחדשות. קל להצהיר על רצון וצורך למעבר לאנרגיות מתחדשות. אני מאמינה שהשרה להגנת הסביבה תציג איך עושים את זה, ולא רק להצהיר ברמה הערכית. לשאלת חברי הוועדה אמרה השרה כי לא יינתנו התרים חדשים לחיפושי נפט חדשים ברחבי הארץ.

 

מנכ"ל משרד האנרגיה מר אודי אדירי העביר לוועדה סקירה רחבה על משק האנרגיה של מדינת ישראל ועל תגליות ומאגרי הגז של ישראל. המשק הישראלי צורך היום כ-12 BCM בשנה. קיים גידול של 1.3% בצריכת אנרגיה. להערכתנו, בשנת 2040 נעבור את צריכת 20 BCM לשנה. במונחים של הצריכה הנוכחית, המאגרים תמר ולוויתן יספיקו למדינת ישראל למשך כ-70 שנה.

 

 ללא מאגר לוויתן, היינו צורכים הרבה יותר פחם ומייבאים הרבה יותר גז. תגליות הגז וצמצום השימוש בפחם ומזוט, חסכו חיים רבים של אזרחי ישראל. וכשהמחיר העולמי גבוה, המחיר לאזרחי ישראל היה כ-2 מיליארד ₪ לשנה. לדבריו, רמת מחירי הגז בארץ, הכי זולה בעולם. אנחנו מניחים אמר המנכ"ל, כי משנת 2030 כל הרכבים שייובאו ארצה, ינועו על חשמל.

 

בנושא איכות הסביבה אמר המנכ"ל, כדי להגיע למחויבות שלנו להפחתת פליטות, נצטרך להגיע לרמות של צריכת אנרגיה בכ-58% אנרגיות מתחדשות, ובשנת 2030 עם לפחות 30% אנרגיה מתחדשת ובלי פחם. עד 2050 אנחנו צריכים להפחית את הפליטות ב80%. אני מקווה שנדביק את הפער הנוכחי, עד סוף השנה. המטרה להגיע ל-10% צריכה באנרגיות מתחדשות.

 

משק החשמל עדיין מזהם את האוויר אולם מה שקורה היום, הינו דרמטי. משק החשמל עובר ליצור מגז ובהתאמה, פליטת ה-CO2 הולכת ופוחתת. לעומת זאת, הפקת גז עשוי לפלוט מתאן. גז טבעי הוא בעיקרו מתאן. בהפקה, רוב המתאן נשרף. נוכח הדרישה שלנו, חברות ההפקה הפחיתו את הפליטותב-85% בהשקעה של 35 מיליון דולר. אדירי ציין כי נתוני פליטות המתאן נסמכים על נתוני החברות, אולם הוא סבור כי יש צורך במערך ממשלתי של בדיקות.

 

בנושא תשלומי המס של חברות ההפקה אמר המנכ"ל, החברות משלמות 23% ללא שום הנחות והטבות כמו שניתנו לחברות כגון אינטל. גם ההמלצה שלנו לעתיד היא לא להעניק הטבות מס. "משרדי אמון על קביעת וגביית התמלוגים. החברות משלמות את התמלוגים בצורה ראויה. התשלום גדל ככל שהצריכה עולה לעומת זאת ההכנסות קטנות כאשר מחירי הגז יורדים. תחזית ההכנסות שלנו מתמלוגים, היא שעד שנת 2064 יכנסו כ-57 מיליארד ₪. רק השנה נקבל כ-1.5 מיליארד ₪ מתמלוגים".

 

בנושא פערי התחזית אמר אדירי, כי הדבר היחיד שהשתנה הוא דחיית פיתוח מאגר לוויתן בשלוש שנים מאוחר יותר. בנוסף, מחירי הגז בעולם ירדו. אז המחיר היה כ-6 דולר והיום הוא 4.4 דולר. משנת 2013 מחיר הגז בישראל מחיר הגז ירד ב-32% מה שהשפיע על ההכנסות והפעלת הקרן.

9 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  גילו חדשים ולא מגלים.....

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  hbaz 14/10/2021 09:00

 2. 2
  איפה כתוב שלא יתנתו היתרים?

  זה רק כתוב בכותרת ואחר כך אין שום התייחסות. שום נימוק. סתם כי לשרה לא בא לתת היתרים? בדיווחים בגדולב ובמה שהובא מעלה כתוב מפורשות - לא יהיו מגבלות יצוא על מאגרים חדשים. איך חדשים בלי חיפושים?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 13/10/2021 16:20

 3. 3
  עוד טיפשה שנותנת מים כמעט חינם

  לירדנים ומתפארת על חיזוק היחסים. אני לא חושב שנעשה כאן חיזוק יחסים. אני חושב שנעשה כאן ניצול של מדינת ישראל. ולכן דעתי הקצינה כלפי ירדן ואם יהיה פוליטיקאי שיצהיר הצהרות לוחמניות כנגדה אני לא רואה בזה פסול... היא הייתה כל כך עסוקה להתרפס לפניהם שהיא שכחה להסתכל מעבר לכתף לראות שבאמת יש לזה הסכמה ציבורית.(מהלך של בנט דרך אגב)
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 13/10/2021 15:34

 4. 4
  מה שצריך זה שוועד הבית עצמו ירצה

  עמדת טעינה... ואז כל הדיירים יוכלו לעשות בקלות...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 13/10/2021 15:26

 5. 5
  החיסרון המשמעותי הוא זמן הטעינה

  הטווח גדל, זה נכון. אבל אתה חייב שהטעינה תהיה יותר מהירה. זה מאוד מגביל כשמדובר על יותר מחצי שעה (במקרה הטוב) ל80% סוללה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  shaharr1212 13/10/2021 14:30

 6. 6
  למחצית האנשים במדינה יש בית פרטי?

  אתה יודע איזה קשיים וועדי הבית עושים לדיירי הבית המשותף בכל הקשור להסכמת הרכבת עמדת טעינה? יותר קל להגיע לירח.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  תומס הקטר 13/10/2021 14:09

 7. 7
  דווקא יותר פשוט מתחנות דלק

  חצי מהאנשים יוכלו להטעין בבית שלהם . (היום עולה 40 ש"ח לטנק חשמל) הפריסה של עמדות טעינה גודלת כל הזמן . הטווח של הסוללות גדל כל הזמן . + כמו שפעם היו מדחני חניה בכחול לבן , ככה יהיו בעתיד מטענים לרכבים לדעתי . הרבה יותר קל להוליך חשמל מלשנע מכליות בנזין לתחנות דלק
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  oren1000 13/10/2021 14:06

 8. 8
  אוהבת לחלום השרה.לא ישים כלל.

  בארץ אין שום תשתית ראוייה שהיא תצא בהצהרה כה בומבסטית כזו שכל הרכבים שיגיעו ארצה משנת 2030...יהיו רכבים חשמליים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  תומס הקטר 13/10/2021 14:00

 9. 9
  גרין צופה פני עתיד 😅

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  green123 13/10/2021 14:00