למ”ס בנתון מעודד: הצמיחה ברבעון השני הגיעה לקצב שנתי של 16.6%

העלייה החדה ברבעון זה באה בעקבות הסרת רוב המגבלות שהוטלו בשל משבר הקורונה וחזרה לפעילות כמעט רגילה של המשק; חלק מהעלייה מוסבר גם על ידי העלייה ביבוא מכוניות נוסעים

פולי טל 14/09/2021 13:49

א+א-

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום נתונים מעודדים על הצמיחה במשק הישראלי ברבעון השני, נתונים שעולים על האומדן הראשוני לרבעון זה שפרסמה בתחילת אוגוסט. על פי הנתונים, הצמיחה ברבעון זה הגיעה לקצב שנתי של 16.6% (לעומת 15.4% באומדן הראשוני).

 

העלייה החדה של הרבעון השני של שנת 2021 באה בעקבות הסרת רוב המגבלות שהוטלו בשל משבר הקורונה וחזרה לפעילות כמעט רגילה של המשק ברבעון זה, זאת לאחר ההתכווצות ברבעון הראשון כתוצאה ממגבלות הקורונה שכן כזכור הסגר השלישי החל בסוף דצמבר 2020 ונמשך עד לתחילת פברואר.

 

יש לציין כי חלק מהעלייה מוסבר גם על ידי העלייה ביבוא מכוניות נוסעים לעומת הרבעון הראשון של שנת 2021, עקב שינוי במדיניות המיסוי. על אף שמכוניות הנוסעים אינן מיוצרות בארץ, המיסים על היבוא בכלל ועל מכוניות הנוסעים בפרט הם חלק מהתמ"ג וכך העלייה במיסים על היבוא תרמה לעליית התמ"ג.

 

במחצית הראשונה של השנה עלה התוצר המקומי הגולמי ב-5.7% בחישוב שנתי לעומת המחצית הקודמת, לאחר עלייה של 10% במחצית השנייה של שנת 2020 וירידה של 10.2% במחצית הראשונה של שנת 2020.

 

יבוא הסחורות והשירותים עלה ברבעון השני של השנה ב-17.6% בחישוב שנתי. עלייה זו מבטאת עלייה של 7.1% ביבוא השירותים למעט שירותי התיירות, כאשר יבוא שירותי התיירות עלה בצורה משמעותית כך שסך יבוא השירותים עלה ב- 74.9% בחישוב שנתי, או 15% בחישוב רבעוני.

 

יבוא הסחורות האזרחיות עלה ב-20.4% בחישוב שנתי (4.7% בחישוב רבעוני) ברבעון השני של שנת 2021. בנוסף, יבוא היהלומים עלה ברבעון השני והיבוא הביטחוני ירד. כך, שיבוא הסחורות והשירותים למעט יבוא ביטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים עלה ברבעון ב-19.5% בחישוב שנתי.

 

ההוצאה לצריכה פרטית שהושפעה הן מפתיחת המשק והן מהעלייה החדה ביבוא מכוניות הנוסעים לעומת הרבעון הקודם עלתה ב-39.2% בחישוב שנתי (8.6% בחישוב רבעוני), כאשר ההוצאה לצריכה פרטית למעט מוצרים בני קיימה שאינה כוללת את רכישת מכוניות הנוסעים עלתה ב-26.7% בחישוב שנתי (6.1% בחישוב רבעוני).

 

הצריכה הפרטית לנפש עלתה ב-37.0% בחישוב שנתי (8.2% בחישוב רבעוני) ברבעון השני של שנת 2021 לעומת הרבעון הראשון של שנת 2021 .השינויים בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש משקפים עלייה של 15.1% בצריכה פרטית שוטפת. בחישוב זה מתייחסת הלמ"ס להוצאות על מזון, משקאות וטבק, לשירותים אישיים, לדיור, לדלק וחשמל לאחזקת בית, ולמוצרי תעשייה לצריכה שוטפת.

 

משבר הקורונה הוא משבר בין-לאומי שהשפיע על הכלכלה העולמית. פתיחת המשק והחזרה החלקית לשגרה אפיינו את המדינות השונות ובדומה לישראל תרמו לתנודות גבוהות של התמ"ג במהלך השנה.

 

בהשוואה למדינות האחרות הצמיחה בישראל היתה גבוהה, כאשר נורבגיה הציגה בתקופה זו צמיחה של 5.7%, בגרמניה הושגה צמיחה של 9.4%, ובארה"ב נרשמה צמיחה של 12.2% ברבעון השני. בין המדינות שהצליחו להראות צמיחה גדולה יותר מבישראל, ניתן למצוא את איטליה שצמחה בשיעור של 17.3%, ואת ספרד שניצבת בראש טבלת הצמיחה עם 19.8%.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה