מומו מהדב, מנכ"ל מעלה קרדיט: שרון עמית

דירוג מעלה ESG 2021: בנק הפועלים בראש, אל על ופז יצאו מהדירוג

החברות המובילות לפי סקטורים: שטראוס, שופרסל, טבע, נתיבי איילון, ווסטרן דיגיטל, אנלייט, פרטנר ואסותא

פולי טל 20/07/2021 16:46

א+א-

ארגון מעלה לאחריות תאגידית פרסם הבוקר את דירוג מעלה ESG לשנת 2021. באירוע הדיגיטלי השתתפו השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, השרה לשוויון חברתי מירב כהן, מנכ״ל טבע קאר שולץ, מנכ"ל מגדל רן עוז, מנכ״ל נתיבי איילון איתמר בן מאיר, יניב פגוט ועוד עשרות מראשי החברות המדורגות.

 

השנה, בין החברות הציבוריות החדשות בדירוג: ישראכרט, אנלייט, רשת פתאל, חברת הבטוח איילון וכן חברת הבטוח הדיגיטלית ליברה – שנכנסה לקטגוריה חדשה של חברות צמיחה. עוד בין החדשות, חברות פרטיות והנסחרות בחו״ל: תנובה, מיקרופוקוס, באבקום, ו- kone. 

 

מומו מהדב, מנכ״ל ארגון מעלה: ״המעבר לשימוש במונח ESG בדירוג 2021 הינו המשך טבעי למהלך עמוק יותר שקורה בעולם ובישראל, של בחירה במושג ברור יותר ובעיקר מדיד יותר אשר מאפשר הרחבה של התחומים והממדים שהיינו רוצים לראות את החברות פועלות בתוכן.

 

דירוג 21 לוקח את המושג המארגן ESG ושם אותו במרכז. אפשר להתייחס לזה כשינוי עונתי של ראשי התיבות וזה יהיה נכון, אבל יש פה כן מהלך עמוק יותר שקורה בעולם ובישראל של בחירה במושג מארגן, ברור יותר ובעיקר מדיד יותר. במבט על, דירוג 21 משקף זירה מתרחבת, עשייה שמעמיקה ונושאים חדשים לטיפול שעולים על השולחן ודורשים קצב טיפול מהיר מאי פעם."

 

תחום ה ESG או אחריות תאגידית חווה קפיצה בעקבות משבר הקורונה, עם כ- 30 חברות חדשות אשר חלקן כבר נכנס לדירוג 2021 ואחרות בתהליכים שונים של למידה והיערכות לקראת דירוג 2022. התחום מקבל לאחרונה מקום מרכזי יותר בסדר היום הכלכלי חברתי כחלק מהשלכות הקורונה והעלייה בחשיבותם של נושאים חברתיים וסביבתיים. זאת לצד מעורבות גוברת של הרגולציה הישראלית ואימוץ וולונטרי של כללי ESG בהשקעות ע"י מספר משקיעים מוסדיים - בראשם חברת הביטוח מגדל.

 

גם בחברות עצמן ישנו דגש הולך וגובר על נושאים חברתיים וסביבתיים הן על רקע ההשלכות החברתיות של משבר הקורונה והן כהבשלה של תהליכים אשר החלו קודם לכן. נתון בולט נוסף הוא הקפיצה הצפויה של כ- 75% במספר דוחות האחריות התאגידית המפורסמים בישראל, זאת במסגרת תוכנית האימפקט של המשרד לנושאים אסטרטגיים שבמסגרתה 31 חברות יפרסמו דוחות אחריות תאגידית.

 

יניב פגוט, מנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסה אמר: "מדד מעלה הושק כבר ב- 2005 מתוך מטרה כי פרסום המדד יגביר את החשיפה לאחריות חברתית וסביבתית ויעודד חברות ציבוריות להצטרף לדירוג מעלה ולפתח נורמות של אחריות חברתית. הבורסה אף השיקה ב- 2017 שני מדדי אג"ח לאחריות תאגידית: תל בונד-צמודות מעלה ותל בונד-שקלי מעלה על מנת להמשיך ולחזק את החיבור החשוב בין שוק ההון לקהילה. האחריות התאגידית חשובה לכולנו כחלק משוק ההון ומהחברה הישראלית. שוק ההון לומד לתמחר בצורה טובה יותר את החברות שמנוהלות בצורה נכונה, מתוך ראייה אסטרטגית ארוכת טווח, ולכן אני מאמין שנראה בהמשך חברות נוספות שיפעלו בתחום האחריות התאגידית."

 

בראש הדירוג החברות המובילות לפי סקטורים הן בנק הפועלים - בנקאות ופיננסים, בדירוג, מזון - שטראוס, אסם ונסטלה ישראל, שופרסל - קמעונאות ,כימיה ופרמצבטיקה - טבע, נתיבי איילון - תשתיות, ווסטרן דיגיטל - הייטק, פרטנר - תקשורת, אסותא - שירותים ובריאות.

 

יו"ר בנק הפועלים, ראובן קרופיק: "בנק הפועלים מציין 100 שנים להיווסדו והוא מהגופים הראשונים בישראל שגיבשו תפישת אחריות תאגידית, שמהווה אבני יסוד לפעילותו. במסגרת הטמעת עקרונות של ESG בפעילותנו העסקית, הגדרנו השנה יעדים ארוכי טווח ל-2030, ובכללם יעדים למימון פרויקטים ירוקים, להמשך הפחתת המדרך הפחמני של הבנק, להמשך קידום העסקה מגוונת ולהעלאת שיעור ייצוג הנשים בהנהלה הבכירה. אנו נמשיך להוביל גם בשנים הבאות בנקאות אחראית המתחשבת בערכים חברתיים, סביבתיים ואתיים במסגרת פעילותנו השוטפת".

 

פרופ’ שוקי שמר יו״ר אסותא : "מאז היווסדה אסותא רואה לנגד עינה את האחריות שלה כלפי כל מי שבא בשעריה, לקבל שירות או טיפול בתי החולים, המכונים והמרפאות של הרשת. אנו ממוקדים במתן טיפול מיטבי ובאיכות על כל רבדיה; מקצוענות, שירות, וסטנדרט איכות מול המטופלים ובני המשפחה, ומול עובדות ועובדי אסותא.

 

הכניסה שלנו לדירוג ״מעלה״ לפני כשנתיים, בדירוג גבוהה, ביטאה את ערכי אסותא של יצירת רפואה נכונה ומצוינת תוך ראיה כוללת של המטופלים, העובדים, הספקים, והסביבה בה אנו חיים. הערכים שהכניסו אותנו לדירוג הם שמובילים אותנו, הם שיגרמו לנו כחברה להיות חברה טובה יותר והם חלק מהסיפור הכולל של סטנדרט המצויינות של אסותא".

 

ICL זכתה בציון המקסימלי ’פלטינום +’. רביב צולר, נשיא ומנכ"ל ICL  אמר בתגובה: "אנו גאים לזכות, זו השנה השלישית ברציפות, בדירוג הגבוה ביותר ’פלטינום+’ במדד מעלה. זכיה זו מצטרפת להישגי ESG נוספים שלנו, בהם הכללתה של ICL במדד השוויון המגדרי של בלומברג לשנת 2021 והזכייה בציון ’A-’ בדו"ח האקלים של CDP לשנת 2020, על נקיטת פעילות נרחבת לצמצום פליטות גזי חממה תוך מעבר אסטרטגי לשימוש באנרגיה מתחדשת ובגז טבעי.

 

זוהי תוצאה של מאמץ מתמשך ומיקוד אסטרטגי של החברה ב- ESG, כאשר יעדי הפיתוח בר-הקיימא של האו"ם (UN’s Sustainability Development Goals – SDGs) משמשים לנו כמגדלור ומשולבים בחזון הקיימות של החברה לשנת 2030."

 

מנכ"ל התעשייה האווירית, בועז לוי: "התעשייה האווירית שמרה על הדירוג הגבוה ביותר – ’פלטינום +’ של דירוג מדד מעלה הישראלי לאחריות תאגידית -הדירוג הגבוה ביותר לחברות במדד זה. זוהי תוצאה של עבודה מאומצת של עובדי החברה ומנהליה ומחויבותם המתמשכת לעמוד ביעדי החברה ולהשיא ערך - עסקי, טכנולוגי וערכי.

 

אנו נמשיך ליישם בעקביות את תכנית החומש האסטרטגית לקיימות של החברה לשנים 2023-2019 במגוון תהליכים סביבתיים וחברתיים התורמים להמשך צמיחתה של החברה בהתחשב במגמות והאתגרים בעולם תוכן זה שהפך להיות הכרח עסקי ולא רק יוזמה חברתית".

 

השנה, בין החברות הציבוריות החדשות בדירוג: ישראכרט, אנלייט, רשת פתאל, חברת הבטוח איילון וכן חברת הבטוח הדיגיטלית ליברה – שנכנסה לקטגוריה חדשה של חברות צמיחה. עוד בין החדשות, חברות פרטיות והנסחרות בחו״ל: תנובה, מיקרופוקוס, באבקום, ו- kone. 

 

אתי אלישקוב, מייסדת ומנכ"לית ליברה: האחריות החברתית היא חלק בלתי נפרד מהחזון של ליברה, ונדבכים ממנה משולבים כבר מיום הקמתנו הן במודלים העסקיים של החברה והן בפעילות השוטפת, החל מפעילות בהתאם לערכי הוגנות ואמון, מודל ייחודי של שיתוף מבוטחים ברווחי החברה, מודלי תמחור תומכי צמצום נסועה ועוד.

 

לכן, זה היה מהלך טבעי מבחינתנו, להשתלב במדד מיד לאחר הנפקת החברה והפיכתה לציבורית. אני בהחלט מאמינה שאפשר להשיג הצלחה עסקית ותוך כדי גם לייצר השפעה חיובית חברתית. כן, כולנו רוצים להרוויח, אבל ליברה מאמינה שאפשר להסתפק בפחות, לשלב היבטים חברתיים בפעילות ובסופו של דבר להגיע להצלחה גדולה יותר בזכות ערכים אלו.

 

קבוצת הראל ביטוח ופיננסים זכתה זו השנה השביעית ברציפות בדירוג "פלטינה פלוס". בהראל הדגישו כי "המחוייבות לתחום הESG (אחריות תאגידית) ולקידום הקהילה הפך לחלק בלתי נפרד מה-DNA הארגוני המאפיין את הקבוצה לכל אורך 80 שנות פעילותה.

 

מהותו של ה-ESG (אחריות תאגידית) וחשיבותו מוטמעים בחזון, בעשייה העיסקית, ובערכיה של הקבוצה, אשר פועלת ומקדמת את נושא התרומה לקהילה לאורך כל השנה במגוון פעילויות, ימי התרמה והתנדבויות. גם במהלך שנה מאתגרת במיוחד כמו שנת 2020, "שנת קורונה", במהלכה התמודדנו עם אתגרים שלא הכרנו לפני בכל התחומים המשיכה הראל לפעול למען סביבה שוויונית וטובה יותר.

 

מגמה זו המשיכה להוביל אותנו גם בשנת 2021 במהלכה עלינו בקמפיין פרסומי הקורא לכל אזרחי ישראל לחיות בדו-קיום ולהימנע מאלימות מכל סוג שהוא. אנו גאים להיות מדורגים זו השנה השביעית ברציפות בדירוג הגבוה ביותר ומקווים להמשיך ולהצטיין בתחום תמיד".

 

חברות משנה קודמת שיצאו מהדירוג: פלסאון, נשר, ECI, פסגות (נמכרה), אלעל (ארגון מחדש) ופז.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה