קרדיט: pexels.com

למ”ס: ירידה קלה בלבד בשיעור האבטלה ביוני

שיעור האבטלה לפי החישוב המורחב ירד מ-9.8% במאי ל-9% ביוני, ירידה של 25 אלף מובטלים; בסוף יוני הופסק תשלום החל"ת

פולי טל 19/07/2021 13:47

א+א-

מספר המובטלים במשק הישראלי המשיך לרדת בחודש האחרון במקביל להתאוששות הכלכלית אחרי משבר הקורונה, אם כי בשיעור מתון מאד וזאת על אף שתשלומי החל"ת הופסקו בחודש זה ומובטלי הקורונה מפסיקים לקבל את דמי האבטלה שקיבלו מאז פרוץ המשבר.  

 

על פי הנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור האבטלה בחישוב הרחב ירד מ-9.8% בחודש מאי ל-9% בחודש יוני, ירידה של 25 אלף מובטלים. בחישוב המצומצם ירד שיעור האבטלה ל-6.6%.

 

על-פי דוח התעסוקה של ה-OECD לשנת 2021, שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין המדינות שחברות בארגון. בדוח מצוין שמדדי התעסוקה צפויים לחזור לרמתם ערב המשבר רק במהלך 2025.

 

כזכור, הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי האבטלה בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה בחודש יוני עמד על 5.4% שהם 225.2 אלף בני אדם, עליה קלה מהנתון שפורסם בחודש מאי, שעמד על 5.1% שהם 209.3 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים העדכניים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה בחודש יוני על 6.6% שהם 274.3 אלף אזרחים, זאת לעומת חודש מאי אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 6.8% שהם 279.1 אלף בני אדם, כלומר ירידה קטנה של כ-5000 אנשים בלבד.

 

הקבוצה השלישית של המובטלים, כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר הלמס.

 

נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד בחודש מאי על 9.8% שהם 411.6 אלף אנשים ובחודש יוני ירד ל-9% בלבד, שהם 387.1 אלף בני אדם.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה