יו”ר איגוד הנדל”ן על מתווה החלופה לתמ”א 38: ”משמר את האפלייה בין מרכז לפריפריה”

איציק חסידים מסביר כי המתווה החדש אינו מספק פתרון לפערים בכדאיות הכלכלית ומדגיש כי "המבנים בפריפריה נמצאים בסכנה גדולה יותר בשל מיקומם הגיאולוגי והביטחוני"

מערכת ספונסר 14/07/2021 12:12

א+א- 1

יור איגוד הנדל"ן איציק חסידים מתייחס היום לכוונה לייסד חלופה לתמ"א 38: "מבקש לברך את שרת הפנים איילת שקד על הניסיון הנחוש לתקן את תוכנית תמ"א 38 ולנסות להפיג את אי הוודאות והקונפליקט הקיים בין היזמים לבין ועדות התכנון. בתוכנית הנוכחית הביורוקרטיה והסחבת ללא ספק מורגשת וכל הגורמים המעורבים נפגעו מכך. ניכר שנעשתה חשיבה משמעותית סביב התוכנית המעודכנת, אך ישנן עדיין נקודות שחייבים לתת עליהן את הדעת ובראשן נושא הפריפריה. לצער, גם עם המתווה החדש תישמר האפליה המורגשת בין יישום תמ"א 38 במרכז הארץ לבין אזורי הפריפריה בשל הכדאיות הכלכלית, על אף שהמבנים בפריפריה נמצאים בסכנה גדולה יותר בשל מיקומם הגיאולוגי (חלק בקרבת השבר הסורי אפריקני) והביטחוני (גבולות הארץ). גם במתווה החדש היזמים ימשיכו לפעול באזורי הנוחות הכלכלית שלהם, ולהרוויח ברעננה, למשל, פי כמה מאשר בטבריה, על אף שמדובר באותו היקף של שטח ועל אף שעלויות ההוצאות הינן דומות".

חסידים הוסיף כי "המתווה החדש ממשיך לעקר מתוכן את מהותה ומטרתה המקורית של התוכנית, חיזוק ומיגון המבנים באזורים הנדרשים. לנושא קיימים פתרונות שיש לשקול: מתן מענקים ליזם שיפעל באזורים הנחוצים, תקציב מיוחד לוועדות תכנון ובניה בפריפריה, הקלות או זכויות יתר ליזמים שיהפכו את הבנייה למשתלמת יותר ועוד. כך או כך, המצב בפריפריה חייב לקבל התייחסות ראויה ומיוחדת ולא נראה שהנושא בא לידי ביטוי במתווה החדש".

עוד ציין חסידים כי "יש לתת מענה לנושאים נוספים אשר אינם מקבלים מענה כיום, כמו "הענישה הקולקטיבית" למבנים עם חלקים שנבנו בעבר ללא היתר או תוספות בנייה למיניהן, אשר מונעות משאר הדיירים לבצע את התוכנית, או מבנים שאינם רשומים ברישום תקין או שטרם הסתיים רישומם כמו מבנים ללא פרצלציה שבדרך כלל נמצאים באזורים סוציו - אקונומיים מורכבים ובפריפריה. גם להם, התוכנית החדשה לא תספק מענה, כיוון ששכונות גדולות בישראל נמצאות עדיין ללא רישום".

לסיכום אמר ש"לאורך השנים המדינה הזניחה את הטיפול בבירוקרטיה, כמו הרישום בטאבו שיכול בקלות להפוך לתהליך פשוט. קורא לחשיבה משותפת ולתיקון המעוות בהקדם".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    להוריד מייד ל50% חתימות לפינוי בינוי בתמא38/3

    להוריד מייד ל50% חתימות לפינוי בינוי בתמא38/3. כל שאר ההחלטות מבחינה ריאלית לא יעבדו לא כלכלית ולא תפעולית, במיוחד באזורי הביקוש. על הממשלה להתערב במשבר ולממן תשתיות בערים בהתאם.

    דירות ריאליות 09/08/2021 10:14