חשיבות תהליך חיפוש פטנטים

תהליך חיפוש פטנטים הוא השלב הראשון וההכרחי לקראת פטנט רשום, ניתן לבצע חיפוש פטנטים עצמאי או מקצועי, חיפוש אשר מסייע לבעל הפטנט ומקדם אותו לקראת פטנט רשום

תוכן מקודם 24/05/2021 12:08

א+א-

תהליך חיפוש פטנטים

רישום המצאה מסוימת כפטנט, הוא תהליך המתחיל בהגשת בקשה מסודרת, התהליך אורך בין שנתיים לשלוש שנים, וכולל עלויות לא מבוטלות. כחלק מהתהליך, עורכים חיפוש פטנטים יסודי, כדי לברר האם ההמצאה כבר ידועה בפרסום כלשהו, בארץ ובחו"ל, והאם קיימים כבר פטנטים הדומים לפטנט שלכם. הסיבה העיקרית לחיפוש היא חיסכון בעלויות- אין טעם להשקיע כסף בפטנט שצפוי להידחות. הפטנט צריך להיות בעל 4 מאפיינים: חידוש, התקדמות המצאתית, יעילות ושימושיות.

 

מאגרי מידע

ישנם חברות חיפוש מקצועיות המתמחות בחיפוש פטנטים אך ממציאים ויזמים יכולים בשלב ראשון לנסות ולחפש בעצמם פטנטים עוד לפני הפנייה לחברת החיפוש המקצועית. החיפוש העצמאי לא צריך לעלות כסף. אפשר לבצע אותו על ידי שימוש במאגרי הפטנטים הפתוחים לחיפוש פטנטים חינם באינטרנט. החיפוש נעשה דרך המחשב, באתרים כגון: גוגל פטנטים, USPTO – מאגר המידע של משרד הפטנטים האמריקאי, Espacenet - מאגר הפטנטים האירופאי, מאמרים מדעיים שונים וכן חיפוש כללי באינטרנט. בנוסף, כדאי גם לבצע חיפוש במאגרי מידע כגון ספריות, כתבי עת וספרים, הקשורים לתחום אליו שייכת ההמצאה. לדוגמה: במידה וההמצאה היא בתחום הרפואה, ניתן למקד את החיפוש, במאגרי מידע רפואיים, כתבי עת רפואיים וכו.

 

פטנטים רשומים ופטנטים הנמצאים בשלב הבחינה

במסגרת חיפוש פטנטים, עורכים חיפוש גם במאגרי פטנטים הכוללים פטנטים רשומים ופטנטים אשר נמצאים בשלב הבחינה. כגון: מאגרי מידע של רשות הפטנטים בישראל, רשות הפטנטים בארה"ב, רשות הפטנטים של אירופה ומדינות נוספות, מאגר בקשות הפטנטים של WIPO ועוד.

 

אנגלית או סינית

עד לא מזמן, חלק עיקרי מהפטנטים שפורסמו בעולם, היו בשפה האנגלית, אולם כיום, רוב הפרסומים הם בסינית ושפות אחרות, יחד עם זאת, רוב מנועי החיפוש כוללים תרגומי מכונה לאנגלית. בנוסף, ממציאים, מגישים פטנטים ביותר ממדינה אחת, ולכן קיים סיכוי שימצא פרסום מקביל לפרסום הרלוונטי, גם באנגלית.

 

חיפוש פטנטים- לא רק לפני רישום פטנט

הסיבה המוכרת ביותר לביצוע חיפוש פטנטים היא בדיקת המצאה לפני רישומה כפטנט אולם ישנן עוד סיבות לביצוע חיפוש פטנטים. למשל חיפוש חופש לפעולה. החיפוש נועד לבדוק האם ניתן לבצע פעולה מסוימת כמו ייצור או שיווק של מוצר, טכנולוגיה או תהליך, מבלי להפר את זכויות הקניין הרוחני של אחרים. חיפוש זה מאתר פטנטים רשומים או בקשות לרישום פטנט שפורסמו ברשויות הפטנטים במדינות בהן מעוניינים לפעול.

 

חיפוש פשוט בעזרת מילות חיפוש

החיפוש הנערך במאגרי המידע השונים, נעשה בעזרת מילות חיפוש שונות. בתום החיפוש, מתקבלת רשימה של פטנטים שנמצאו על ידי מנוע החיפוש. בדומה לרשימת התוצאות בגוגל הרשימה כוללת מידע בסיסי כגון כותרת הפטנט, מספר הפטנט, טקסט קצר ולעיתים גם תמונה מייצגת. ניתן להגיע לפרטי הפטנט המלאים על ידי לחיצה על כל אחד מהפטנטים ברשימה. בעת החיפוש, כדאי להכניס למנוע מספר מילות מפתח בודדות כדי להגיע לחיפוש ותוצאות יותר רלוונטיות.

 

חיפוש מתקדם בעזרת סיווגים וקשרים בין פטנטים

כל פטנט במאגרי הפטנטים מסווג לפי תחום המצאתו והיכרות עם הסיווגים יכולה לייעל משמעותית את יעילות החיפוש.

 

כל פטנט במאגרי הפטנטים מכיל גם רשימת מסמכים שנמצאו כרלוונטים להמצאה על ידי משרד הפטנטים או הממציא (רשימת ציטוטים). גם הציטוטים יכולים לשמש לייעול החיפוש.

 

לסיכום

ממציאים ויזמים יכולים לחפש בעצמם פטנטים, ללא כל עלות, ביצוע חיפוש פטנטים חינם על ידי שימוש במאגרי הפטנטים הפתוחים הזמינים באינטרנט. החיפוש כולל חיפוש כללי באינטרנט וחיפוש במאגרי פטנטים. החיפוש נעשה על ידי הכנסת מילות חיפוש, וכדאי להיעזר גם בסיווגים וציטוטים כדי להגיע לתוצאות רלוונטיות.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה