איך מגדילים את הסיכוי לקבלת אישור משכנתא?

אישור למשכנתא הוא אור ירוק להתחלה חדשה. אך ככל שהסיכון בבקשה גבוה, כך אתם עלולים להיתקל בבעיה בקבלת האישור. מה עושים כדי להקטין את הסיכון? הנה כל הטיפים החשובים

תוכן מקודם 09/05/2021 15:27

א+א-

הכתבה בחסות בנק לאומי

בשנת 2019 נשבר שיא בהיקף המשכנתאות השנתיים שנלקחו בארץ. מלבד תכנית מחיר למשתכן שהוסיפה לשוק הרותח את הלווים הצעירים, סך ביצועי המשכנתאות צמח בכמעט 14% לעומת 2018 והגיע לכ-67 מיליארד ש"ח בגלל ריביות נמוכות, מגוון הזדמנויות השקעה בנדל"ן וכמובן מסלולי מיחזור משכנתאות נוחים ונגישים.

 

אבל בצד השני של המטבע יש גם את אלו שההלוואה הכי חשובה בחייהם לא קיבלה את אישור הגורמים המוסמכים לכך בבנק. נכון שקבלת אישור למשכנתא היא תמיד אור ירוק להתחלה חדשה ומרגשת, אך מה עושים כדי להגדיל את הסיכוי להשיג אותה? הנה כמה טיפים שיכולים לסייע:

 

1. הגיעו עם הון עצמי גבוה ככל האפשר

חשוב להתחיל עם המובן מאליו: ככל שהסיכון בבקשה שלכם גבוה, כך אתם עלולים להיתקל בבעיה בקבלת האישור. הבנק הוא עסק לכל דבר ועניין, לכן יש לו אחריות כלפי ציבור המשקיעים וכלפי שאר הלקוחות. היות והבנק לא ייקח על עצמו סיכון, התפקיד שלכם הוא להגיע עם הון עצמי גבוה ככל האפשר.

 

הון עצמי גבוה יקצר עבורכם את התהליך של לקיחת משכנתא ויעזור להתמקח על התנאים. את ההון העצמי תוכלו לגייס באמצעות חסכונות, עזרה של בני משפחה וכמובן עבודה קשה. בנוסף, רצוי לנצל את ההזדמנות על מנת לבדוק כיצד כל סכום של הון עצמי משפיע על הריביות ועל המסלולים.

 

2. בחרו דירה שמתאימה לכם

הדירה שאותה הבנק יאשר לכם לרכוש צריכה להתאים ליכולת ההחזר שלכם. נכון שהרצון משחק תפקיד משמעותי, אבל זה קריטי להתאים את הדירה ליכולת ולמשאבים גם עכשיו וגם בעתיד. מלבד שימוש בכלי הזה בתור דרך טובה להגדיל את הסיכוי לקבלת אישור משכנתא, זה גם עשוי למנוע עוגמת נפש וחובות בעתיד.

 

בחירת דירה מתאימה מבוססת בין היתר על האזור שבו רוכשים אותה, על המלצות של שכנים לעתיד ועל הנתונים הטכניים שלה. אם תרצו להרשים את הבנק ולהגדיל את הסיכוי לאישור משכנתא, תוכלו להגיע למשל עם דוח בדק בית שמתאר מצב טוב ותקין של הצנרת והתשתית. זה אולי נשמע לכם שולי, אבל אלו בדיוק הדברים הקטנים שעושים הבדל גדול ברושם שתשאירו.

 

3. בססו רצף תעסוקתי

הבנק בעיקר רוצה לראות שיש לכם יכולת לעמוד מאחורי ההתחייבות. בשביל להוכיח שאתם יכולים להחזיר הלוואה כל כך ארוכה ומשמעותית כמו משכנתא, עליכם לבסס רצף תעסוקתי. זה אומר שאם רק הרגע בחרתם להתחיל במקום עבודה חדש, אולי כדאי לחכות כמה חודשים עם הגשת הבקשה לאישור משכנתא. מנגד, עלייה בשכר בגלל ותק היא הזדמנות מעולה להגיע אל הבנק ולהראות את היכולות שלכם.

 

בכל מקרה, כדאי לנסות להגדיל את הסיכוי לקבל אישור משכנתא באמצעות הכנסות נוספות. ההכנסות שהכי מרשימות את הבנק הן למשל אלו שמגיעות משכר דירה, מקום עבודה נוסף, פנסיה וכן הלאה. במקביל, עליכם להראות כניסה שוטפת של כל חודש בחודשו לחשבון הבנק. בלי תנאים אלו, ההכנסה הנוספת לא תזכה להתייחסות רצינית.

 

לסיכום, רכישת דירה היא אירוע מרגש שמתחיל בקבלת אישור מהבנק לטובת נטילת משכנתא. אם אתם רוצים להתחיל ברגל ימין, עליכם להכין את שיעורי הבית ולהראות שיש לכם הון עצמי, שבחרתם נכס ראוי ושאתם יציבים בעבודה.

 

*כתבה זו אינו מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה