מישהו אמר משבר? על הענפים ששגשגו בקורונה

אחרי שנה שלמה של חל"ת, פיטורים ועסקים שנסגרו, הקורונה הכניסה את המשק למיתון שאין כמותו. המפתיע הוא, שישנם ענפים ששגשגו. מי הם? ואיך זה שהם הצליחו? יצאנו לברר..

תוכן מקודם 31/03/2021 11:42

א+א-

בזמן שענפים כמו תיירות, בידור ומסעדנות חוו קשיים חסרי תקדים בשל משבר הקורונה, ענפים כמו טכנולוגיה ומשלוחים רק שגשגו יותר ויותר מרגע לרגע. השינוי בהרגלי חיינו כתוצאה ממשבר הקורונה השפיע על ענפי המשק השונים בצורה ניכרת כשמחד היו תחומים שנמחקו כמעט לחלוטין, ומאידך תחומי מסחר שונים שלא היו במרכז הזרקור עד כה – הפכו למבוקשים ביותר.

 

שירותי המשלוחים שכבשו כל תחום  החל מסושיות תל אביביות, פיצות באר שבע ועד למשלוחי מזון ואלכוהול לכל פינה בארץ – הפכו לדבר שבשגרה, הרבה יותר מאשר בעבר. במקביל, אפליקציות לפגישות אינטרנטיות כמו זום, חסכו מאיתנו את הצורך לצאת מהפיג’מה. וכך, ענף אחר ענף, המשק הכלכלי שינה את פניו.  

 

זום-אין

ההסתגלות המהירה של כלל המשק לעבודה מהבית, קרתה בעיקר בזכות היכולת לארגן מפגשים אינטרנטיים בקלות ובמהירות. דבר זה התאפשר בעצמו רק בזכות ההתארגנות המהירה של חברות כמו זום ומייקרוסופט, שיישומי הפגישות הווירטואליות שלהם, התפשטו כאש בשדה קוצים בשנה האחרונה.

 

הצורך ברור, אולם ההתארגנות המהירה של החברות, בעיקר בתחום שטח האחסון הווירטואלי של המידע, הפתיעה. הדבר איפשר למיליארדי אנשים ואלפי חברות בעולם, לנהל שגרת חיים תקינה מהבית, ובכך נשמרה יציבות המשק. חברות אלו תוגמלו בהתאם ושלשלו לכיסיהן סכומים גבוהים כתמורה להישג זה.

 

כלכלת השיתוף והמשלוחים

הקורונה הגיעה לפתחנו בשיאה של תופעת כלכלת השיתוף. חברות כמו אובר ואייר בי-אנד-בי הגיעו לפסגה, קורקינטים שיתופיים שטפו את הערים ושירותי המשלוחים לא ידעו שנייה של מנוחה. תחום המשלוחים השתלט כמעט על כל מישורי חיינו. מאוכל ועד בגדים, תכשיטים, מוצרים אלקטרוניים ועוד – הכול זמין למשלוח בימים אלו. וגם כאן, העניין מגיע כצורך טבעי לאור הסגרים והבידודים הממושכים. הריחוק החברתי הפך לצו השעה, וזו הפכה לשעתם היפה של השליחים.

 

מוצרים איכותיים מהטבע

הקורונה הייתה גם שעתם היפה של הבשלנים והאופים החדשים. הזמן הפנוי עודד ישראלים רבים להיכנס למטבח, לבשל ולאפות לבני המשפחה את אותן מנות שבעבר הזמינו במסעדות. כתוצאה מכך, אנשים רבים עברו לצרוך מוצרים איכותיים וטבעיים יותר. לצד שירותי המשלוחים המשגשגים, נצפתה גם עלייה ברכישת מזון ישירות מהחקלאים שהגיעו בהמוניהם למרכזים שונים והציעו את מרכולתם הטרייה – היישר מן הטבע.

 

והאלכוהול נשפך...

ענף היין והאלכוהול עלה על גדותיו בימי הקורונה. מכירת בקבוקי היין השנה ציינה שיא של כמיליון בקבוקים. הישראלים אוהבים לשתות, וסגירת הברים אילצה אותנו לרכוש את האלכוהול בעצמנו גם המחירים הנוחים מזמינים ומעודדים,  אז הרמנו כוס יין... עד יעבור זעם.

 

מה יהיה הלאה? ימים יגידו, ואנחנו נמשיך לעקוב ולעדכן...

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה