מיטב: הסיכונים בשוק האג”ח המקומי נמוכים יותר מאשר בארה”ב

הניסיון של 30 השנים האחרונות מלמד שעלייה מהירה וחזקה בתשואות האג"ח האמריקאיות אף פעם לא הובילה לירידות משמעותיות בשוק המניות

חדשות ספונסר 28/02/2021 14:31

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית לסיכונים בשוק האג"ח ואומר כי ניתן להעריך שהאירועים בשוק האג"ח האמריקאי הקרינו על השוק המקומי בעיקר באמצעות הפעילות של המשקיעים הזרים.

 

עקבות הזרים ניתן למצוא בפתיחה חדה של Asset swap בעיקר בטווח של 10 ו-5 שנים. החששות שמטלטלות את השווקים בחו"ל רלוונטיים גם לישראל, אך להערכתנו הסיכונים אצלנו, כולל סיכוני האינפלציה ועומס ההנפקות, נמוכים יותר מאשר בארה"ב.

 

תלילות עקום התשואות עלתה גם בישראל בכל החלקים, אפילו בחלק הקצר-בינוני, למרות שאצלנו יש מעט סיבות לחשוש שבנק ישראל יעלה ריבית יחד עם ה-FED ובטח לא לפניו. ציפיות האינפלציה המשיכו לעלות, במיוחד לטווחים הקצרים והבינוניים וליישר עקום הציפיות, מה שמצדיק הארכת המח"מ באג"ח הצמודות.

 

לא היו פדיונות בקרנות הנאמנות. לכן, שוק האג"ח הקונצרניות כמעט לא נפגע. המרווחים אף ירדו בשבוע האחרון. במצב זה, כדאיות ההשקעה באפיק הקונצרני, שלא הייתה מאוד אטרקטיבית קודם, ירדה עוד יותר בהשוואה למניות. אם הירידות במניות ימשכו, זה יגרור גם את האג"ח הקונצרניות. במקרה של עליות שערים, האפיק המנייתי צפוי לספק תשואה עודפת על פני האפיק הקונצרני.

 

זבזינסקי מתייחס לפגיעה במשק, ההולכת וקטנה מסגר לסגר. בסגר הראשון ירד המדד המשולב ביותר מ-2%, בסגר השני בכ-0.5% ובאחרון, בחודש ינואר, רק בכ-0.2%. הצריכה הפרטית במשק עדיין חלשה, אך בצד הייצור והיצוא התמונה משתפרת. יצוא שירותי ההיי טק צומח בקצב הגבוה ביותר מאז 2018. עלייה בסחר החוץ בעולם גורמת לשיפור ביצוא שירותי התובלה בישראל.

 

בעקבות פרסום המתווה ע"י בנק ישראל, לווים רבים שדחו החזרי הלוואות חזרו לשלם בחודש ינואר. סכום המשכנתאות בדחייה ירד מ-40 מיליארד ₪ בדצמבר ל 22 מיליארד ₪ בינואר שמהווים כ-20% מסך סכום המשכנתאות שנדחו מתחילת המגפה וכ-5.3% מסך יתרת המשכנתאות. גם בסוגי ההלוואות האחרות נרשמה ירידה משמעותית.

 

בהסתכלות אל העולם אומר זבזינסקי כי לעומת התנודתיות בשווקים, התמונה בצד הנתונים הכלכליים הייתה יחסית חיובית. מדדי הפעילות הכלכלית היומית של בלומברג שמשקפים בעיקר צריכה פרטית, עברו לעלייה בארה"ב, אירופה, יפן ובמדינות המתפתחות מלבד סין. כמו כן נמשך השיפור ביצוא ממדינות אסיה.

 

לגבי שוק האג"ח האמריקאי שעובר טלטלה בימים האחרונים מרגיע זבזינסקי ואומר כי להערכתנו, רמת התשואות בה ה-FED יגדיל התערבות בשוק האג"ח לא רחוקה מאוד מזו שהייתה בשבוע האחרון.

 

עוד הוא מבהיר כי הניסיון ההיסטורי מלמד שעליית התשואות לא גורמת לירידות ממושכות בשוק המניות. בעשורים האחרונים היו לא מעט אפיזודות של עלייה מהירה ומשמעותית בתשואות האג"ח האמריקאיות. ניסיון של 30 השנים האחרונות מלמד שעליית התשואות מעולם לא גרמה למפולת בשוק המניות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה