אנרגיה ירוקה

אנלייט במו”מ לרכישת חברת אנרגיה ואגירה בארה”ב

תרכוש 90% מההחזקות בחברה האמריקאית לפי שווי חברה של 430 מיליון דולר; העסקה צפויה להגדיל את הפורטפוליו של אנלייט בכ-230%

חדשות ספונסר 28/02/2021 11:38

א+א-

חברת האנרגיה החלופית אנלייט מנהלת משא ומתן לרכישת 90% מההחזקות בחברה הפועלת בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב לפי שווי חברה כולל של עד 430 מיליון דולר. העסקה כוללת מנגנון תמורה הדרגתי מבוסס ביצועים.

 

עד היום, החברה הנרכשת הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג’יגה ואט, והיא בעלת פורטפוליו משמעותי של פרויקטים בפיתוח בפריסה גאוגרפית רחבה בארה"ב, במדינות עם פוטנציאל צמיחה משמעותי.

 

חברת המטרה מעסיקה כ-80 עובדים, הפורטפוליו שלה מורכב מצבר של כ- 50 פרויקטים סולאריים גדולים (Utility scale) בשלבי פיתוח שונים בהיקף כולל של כ- 9.9 ג’יגה ואט במונחי הספק DC. בחלק מהפרויקטים נדרש שילוב עם מתקני אגירת אנרגיה, בהיקף מצטבר של מעל ל- 1.5 ג’יגה ואט שעה.

 

על פי הערכת החברה, כ- 15 פרויקטים בהספק כולל של כ-2.5 ג’יגה ואט נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים וצפויים להבשיל להקמה במהלך השנתיים הקרובות. בהתייחס למתקנים אלה, החברה האמריקאית כבר חתמה או נמצאת במו"מ מתקדם לחתימה של הסכמים למכירת החשמל המיוצר (הסכמי PPA) עבור פרויקטים בהספק מצטבר של כ- 2 ג’יגה ואט, וזאת לתקופה ממוצעת של 19 שנים ועבור מלוא החשמל המיוצר.

 

הרכישה מתוכננת להתבצע לפי שווי חברה מוערך של עד כ- 430 מיליון דולר (מייצג שווי של 100% מהחברה), שמתוכם כ- 160 מיליון דולר ישולמו במועד סגירת העסקה. היתרה, בסכום של עד 230 מיליון דולר המשקפת רכישה של 90% מהאחזקות, תשולם בהתאם למנגנון תמורה הדרגתי מבוסס ביצועים, על פני חמש שנים, בהתאם להתממשות צבר הפרויקטים.

 

החברה התחייבה להמשיך את כהונתם של היזמים בעמדותיהם הניהוליות. בהתאם לכך, במסגרת העסקה כ- 10% מן ההחזקות בחברה הנרכשת יישארו בידי שני היזמים, המכהנים גם כמנהלים הבכירים בחברה.

 

הרכישה אינה כוללת את המתקנים שהוקמו טרם הרכישה ונמכרו לצדדים שלישיים, אלא את פורטפוליו הפיתוח, העומד כיום על כ- 9.9 ג’יגה ואט כאמור לעיל, וכן את האחזקות בחברת המטרה, על כל יכולותיה וזכויות ה- IP שלה.

 

הסכם הכוונות עליו חתמו הצדדים כולל תקופת בלעדיות שבמהלכה הצדדים ינהלו מו"מ מפורט על תנאי העסקה והסכם הרכישה, ותתבצע בדיקת נאותות מקיפה. אנלייט מעריכה כי הסכם מפורט ומחייב ייחתם במהלך הרבעון השני של שנת 2021. בשלב זה אין וודאות בדבר השלמת עסקת הרכישה באופן המתואר לעיל ו/או ככלל.

 

שוק האנרגיה הסולרית האמריקאי מצוי בעיצומו של מעבר מואץ לייצור חשמל ממקורות של אנרגיה מתחדשת. תשע מדינות בארה"ב הציבו יעדי מעבר ל- 100% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד לשנת 2050. בנוסף, מנוע צמיחה משמעותי מגיע מסקטור החברות העסקיות המובילות, הפועלות בשוק האמריקאי, ונוטלות על עצמן מחויבות לצריכת 100% מהחשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת.

 

צריכת החשמל מאנרגיות מתחדשות בארה"ב (ללא ייצור הידרואלקטרי) לשנת 2019 עמד על כ-11% מתוך כלל הצריכה, באופן המשקף מרחב גדול להמשך גידול הייצור מאנרגיות מתחדשות. התחום הסולארי הוביל ב- 2019 את היקף ההתקנות החדשות בארה"ב לעומת אנרגיית רוח וגז טבעי, וצפוי להמשיך לצמוח בהיקף מואץ בשל השיפור הניכר בכלכליות עלות הייצור הסולארי.

 

עד היום הוקמו כ- 86 ג’יגה ואט של פרויקטים סולאריים בארה"ב, והיקף ההתקנות צפוי להמשיך ולצמוח לכ- 238 ג’יגה ואט עד לשנת 2030 ולהוות נתח משמעותי מכלל ההתקנות של מתקנים לייצור חשמל בארה"ב.

 

על פי הערכות בשוק, כניסתו של נשיא ארה"ב הנבחר ג’ו ביידן לתפקיד צפויה להוביל להאצה נוספת של המעבר לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות בארה"ב. הממשל החדש שם את הטיפול במשבר האקלים למטרה מרכזית, הצהיר על יעדים להפחתה משמעותית של פליטות גזי החממה, ולהגעה ל- 100% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד לשנת 2035 בהשקעה ישירה של 400 מיליארד דולר.

 

 

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה