מאות אלפי דירות חדשות - איזו עיר תגדל הכי הרבה בשנים הקרובות?

מחקר של אתר יד 2 ממפה את הגידול הצפוי באוכלוסיות הערים ואת האופי הצפוי של כל עיר בטווח הזמן הבינוני

חדשות ספונסר 13/01/2021 12:45

א+א- 4

מאות אלפי דירות חדשות צפויות להתווסף לשוק הדיור הישראלי בשנים הקרובות, ולהגדיל בעשרות אחוזים את אוכלוסיות הערים כתוצאה מהבנייה, כך עולה ממחקר שבוצע באתר יד 2.

 

המחקר בדק את כמות היתרי הבנייה המבוססת על נתוני הלמ"ס, ואת הבנייה החדשה בפועל בכל הערים בהתבסס על מידע שנאסף על-ידי צוות המידענות של יד 2 מפרויקטים בכל הארץ ונתוני הרשויות המקומיות, רק לדירות שנמצאות כבר בתהליך בנייה ובבקשה להיתר בנייה. את הנתונים הצליבו במחלקת המחקר עם מספר הנפשות הממוצע למשק בית וכך נגזר הגידול הצפוי באוכלוסיית כל עיר כתוצאה מתוספת יחידות הדיור.

 

הבדיקה גם הפרידה בין סוגי הפרויקטים בכל עיר: בנייה חדשה, התחדשות עירונית (תמ"א 38/1, תמ"א 38/2 ופינוי בינוי), ובנייה במסגרת מחיר למשתכן, והנתונים עשויים לרמז על אופייה הצפוי של כל עיר בטווח הזמן הבינוני.

 

לדברי יבין גיל מור מנכ"ל יד 2, "מטרת מדד המנופים של יד2 היא להצביע על ערים בהן היצע הדירות צפוי לגדול בשנים הקרובות באופן משמעותי. חלק מהערים צפויות לקלוט בשנים הקרובות אלפי משקי בית חדשים, דבר שמצריך היערכות להקמת תשתיות חדשות וקליטה של תמהיל אוכלוסייה מגוון".

 

מהמחקר עולה, כי בית שמש היא העיר שצפויה לגדול בשיעור החד ביותר בשנים הקרובות כתוצאה מתוספת הבנייה. לעיר צפויות להתווסף כ-9200 דירות חדשות בשנים הקרובות, מה שצפוי להגדיל ב-34.5% את אוכלוסיית העיר שמונה כ-131.4 אלף תושבים (נכון לסוף 2019). 87% מסך הבנייה בעיר בשנים הקרובות יהיו במסגרת מחיר למשתכן, כמעט 8,000 דירות.

 

את המקום השני תופסת העיר בת ים, שצפויה לגדול בכ-24% עם תוספת של 14 אלף יחידות דיור בשנים הקרובות. 60% מהבנייה תהיה בפרויקטים של התחדשות עירונית.

 

לדברי סמי מצלאוי, יו"ר ובעלים קבוצת מצלאוי, "העיר בת-ים רוויה בבניינים ישנים ומתפוררים, התחדשות עירונית היא הדרך לחדש ולחזק את העיר בצורה יעילה, אפקטיבית ולשנים רבות. במסגרת זו, אנו צפויים להתחיל השנה בפרויקט הפינוי בינוי מהגדולים בעיר ברחוב יוספטל שבמסגרתו ייהרסו 240 יחידות דיור ישנות וייבנו 1,078 דירות חדשות לצד שטחי מסחר ומשרדים - פינוי בינוי היום הוא בגדר משימה לאומית, ממש צו השעה ואנחנו גאים לקחת בזה חלק פעיל".

 

אחרי בת ים מדורגת במקום השלישי מודיעין שצפויה לגדול גם כן ב-24% ובה 69% מהבנייה תהיה במחיר למשתכן.

 

קריית גת מדורגת במקום הרביעי עם גידול צפוי של 22% באוכלוסייה ותוספת של כ-4200 דירות חדשות. 58% מתוספת יחידות הדיור בעיר יהיו בבנייה חדשה. לדברי אוהד יחזקאל, מנכ"ל מנהלת הסכמי הגג בקריית גת: "בשנתיים הקרובות צפויות להתווסף לקריית גת כ-4,500 יח"ד, רובן בשכונת כרמי גת.

 

בהמשך, ב- 5-7 השנים הבאות, אוכלוסיית העיר צפויה לשלש את עצמה ולהגיע לכ-200,000 תושבים. השכונות המרכזיות שיתרמו לגידול זה הן ’צפון צפון’ כבנייה חדשה ו’בני ישראל’ בהתחדשות עירונית, שצפויה לכלול 2,700 יח"ד. הגידול הצפוי באוכלוסייה מגיע בד בבד עם פיתוח העיר, אזורי התעשייה והמסחר, הרחבת הנגישות אליה ובתוכה. כבר היום אזור התעשייה וההייטק של קריית גת הוא מהגדולים והמבוקשים ביותר במדינה. הנגישות הגבוהה כוללת רכבת מהירה מתל אביב, קרבה לכביש 6 וכביש 40 ועוד. קריית גת מושכת אליה ביקושים מצד אוכלוסיה מגוונת הן מתוך העיר והן מחוצה לה".

 

רמת גן במקום החמישי עם תוספת צפויה של 14,200 יחידות דיור שתגדיל ב-20.3% את אוכלוסיית העיר. 87% מתוספת יחידות הדיור יהיו בהתחדשות עירונית.

 

העיר אשקלון מדורגת במקום השישי מבחינת הגידול הצפוי. אוכלוסייתה צפויה לגדול בכ-18% הודות לתוספת של 9100 יחידות דיור חדשות, 83% מהן במסגרת מחיר למשתכן. לדברי טלי שרון, סמנכ"לית השיווק והמכירות בקבוצת רם אדרת, "בשנה החולפת יצאו לשיווק הרבה פרויקטים בשכונה החדשה – עיר היין, ומכאן הגידול הצפוי באוכלוסיית העיר.

 

מדובר במגה שכונה המשתרעת על פני 4,000 דונם וצפויה להכיל כ-40,000 תושבים. השכונה מתוכננת כך שתתאים באופן מושלם למשפחות צעירות, היא תכלול את כל השירותים הקהילתיים, כמו גני ילדים, בית ספר, פארקים ציבוריים, קופת חולים, מרכז קניות ועוד.

 

פרויקטים רבים באשקלון כוללים דירות הנמכרות לזכאי מחיר למשתכן, בפרויקט שאנחנו מקימים בשכונה ישנן 101 יח"ד שמשווקות במסגרת זו. מיד בתום הסגר השני רוכשים רבים בחרו לממש את זכאותם ולרכוש את הדירות האלו בפרויקט. נראה שחוסר היציבות וחוסר הוודאות של המצב הפוליטי והכלכלי גרמו לאנשים למהר ולממש את זכאותם".

 

אחרי אשקלון נמצאת הרצליה במקום השביעי עם תוספת צפויה של 6100 יח"ד שתביא לגידול של כ-16% באוכלוסייתה. בהרצליה 39% מהבנייה תהיה בהתחדשות עירונית ו-36% בבנייה חדשה. במקום השמיני מדורגת נהריה עם גידול צפוי של כ-15% באוכלוסייתה, הודות לתוספת של 3200 יחידות דיור. 50% מהבנייה תהיה במחיר למשתכן ו-31% בבנייה חדשה.

 

לדברי אלירן חזז, מנהל מכירות באלקטרה מגורים: "בין הבנייה החדשה בנהריה בולטת בייחודיותה ’שכונת הים אכזיב’ הכוללת 30 בניינים בני 6-9 קומות ובהם 1,000 יח"ד מול הלגונה, הצופות לאחד החופים היפים והמיוחדים בישראל – אכזיב. השכונה כוללת גם מבני ציבור, גני שעשועים, גני ילדים, מרכזי מסחר ועוד. מגיעים לנהריה תושבים חדשים מכל קצוות הארץ - מהמרכז, מאזור ההר ומהצפון - שהבינו את הפוטנציאל של העיר".

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  התחדשות עירונית בבת ים

  כמי שמעורב בלא מעט פרוייקטים במרכז ובמה שמכונה עוטף תל אביב אני יכול להעיד שאכן בת ים מאופיינת בצמיחה אדירה בפרוייקטים של התחדשות עירונית אולם אחת הבעיות בבת ים היא ריבוי ה"מאכרים" של פעם שחלקם אפילו לא מתאמץ להתישר עם חוק המארגנים וממשיך להתנהל כמו שכונה, תוך הטעיית דיירים, החתמתם על מסמכים מחייבים, איום והפחדה וחבל. דיירים בבת ים ובכלל צריכים לדעת לאתר עו"ד בעצמם ולא ליפול למלכודת של מארגן זה או אחר , גם אם המארגן הוא עו"ד. כשהעו"ד הוא עו"ד עצמאי שהדיירים שכרו את שירותיו , לא משנה מי המאכר ואו היזם שיגיע , הם יצטרכו להתמודד עם עו"ד שיגן על זכויות הדיירים . פרטים נוספים ב tamir.co.il ובהצלחה לכולם.

  עורך דין פינוי בינוי ותמא 38 - דורון תמיר 15/01/2021 10:58

 2. 2
  אוכלוסיה ועסקים חביבי

  גאוגרפית יש לא מעט ערים ליד ת"א אבל ת"א יש רק אחת...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  McX 13/01/2021 14:19

 3. 3
  בת ים זו ת"א בעוד פחות מעשור

  רכבת קלה, עיר ים, מטר מת"א. הרבה אנשים עדין תקועים בסטיגמות של שנות השבעים שמונים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Author 13/01/2021 13:12

 4. 4
  בת-ים ובית שמש|8|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  RedHead69 13/01/2021 12:58