50% מצריכת האנרגיה של הרשויות המקומיות הינה בגין תאורת הרחובות

כ - 30% מהצריכה מתבצעת במוסדות חינוך והשאר במבני ציבור. זאת על פי דוח של משרד האנרגיה שבו נסקרו 75% מכלל הרשויות המקומיות

מערכת ספונסר 23/11/2020 11:17

א+א- 1

משרד האנרגיה מפרסם גם השנה מדד השוואה של צריכת החשמל הרשותית לתושב, של הרשויות המקומיות בישראל. המדד מתבסס על נתונים שמילאו הרשויות באמצעות דיווח צריכה שנתי מקוון, ומוצגים בו שני פרמטרים מרכזיים: סך צריכת החשמל הרשותית לתושב וסך צריכת החשמל של תאורת החוץ לקמ"ר. השנה דיווחו 75% מכלל הרשויות והמועצות האזוריות בישראל על צריכת האנרגיה שלהן, זאת לעומת 65% בלבד בשנה שעברה.

מהנתונים עולה כי בממוצע, 50% מצריכת האנרגיה של הרשות המקומית הינה בגין תאורת הרחובות. כ - 30% מהצריכה מתבצעת במוסדות חינוך והשאר במבני ציבור. דיווחי הצריכה מאפשרים לרשויות למפות את צריכת האנרגיה בקרב הצרכנים השונים ברשות ולקבל החלטה מושכלת על צעדי חיסכון באנרגיה כגון: החלפת תאורת החוץ בתאורה יעילה וחסכונית באנרגיה והחלפת מזגנים ישנים ובזבזנים במזגנים יעילים בבנייני הרשות ובבתי הספר.

צעדים מסוג זה עשויים להוביל לחיסכון של כ - 20% בצריכת החשמל הרשותית ולאפשר לרשות לנצל את התקציב הנחסך לפרויקטים חיוניים לרווחת התושבים. כך למשל, בעיריית אשקלון חסכו כ - 30% בצריכת החשמל בסיוע מענקים שקיבלו ממשרד האנרגיה ומקרן המענקים של משרד האנרגיה בשותפות עם משרד הכלכלה ומשרד הגנת הסביבה. בעירייה החליפו את תאורת החוץ לתאורה חסכונית, וכן התקינו מערכות לניהול אנרגיה ושדרוג תאורה ומערכות אקלום במבני ציבור.

המדד מגביר את השקיפות ומאפשר השוואה בין הרשויות השונות. אם כי יש לציין שמאפיינים שונים של הרשויות, כגון ניהול של מוסדות חינוך, בנייה רוויה, שטח הרשות, תאורת ביטחון היקפית (ישובים צמודי גבול) וכו’, משפיעים אף הם על הצריכה הרשותית. משרד האנרגיה מנהל מעקב אחר הדיווחים לאורך השנים, תוך ניתוח של מגמות צמצום או עלייה בצריכה, ופועל מול הרשויות בהתאם.

מהלך זה מתבצע במסגרת המחויבות הבינלאומית שקיבלה על עצמה מדינת ישראל לצמצום צריכת החשמל ב-17% עד שנת 2030. מתוך ההבנה כי מימוש היעדים הלאומיים להפחתת פליטות יתאפשר, בין היתר, באמצעות חיזוק שיתוף הפעולה של השלטון המרכזי עם השלטון המקומי, מקדם המשרד מגוון רחב של צעדים המעודדים חיסכון והתייעלות באנרגיה ברשויות בישראל: מתן מענקים והלוואות לפרויקטים להתייעלות באנרגיה, שיתוף פעולה עם מרכז השלטון המקומי להעלאת המודעות לנושא וליווי מקצועי של הרשויות. בנוסף, הושקה השנה, בשיתוף עם משרד הפנים ומשרד הגנת הסביבה, גם התכנית הלאומית להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת.

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בעיר שלנו, כפר סבא, עברו למלא סולרי

    על כל הגגות של בתי הספר כמעט זה סולארי שמזין אותם ומחזיר להם עוד כסף
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    shalevkoral 23/11/2020 11:20