דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק

בשנת 2015 נכנס תיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי, אשר מאפשר ליהודים אשר יוכיחו זיקה לגירוש יהודי ספרד לקבל דרכון פורטוגלי

תוכן מקודם 18/11/2020 11:33

א+א-

מדובר ביהודים צאצאים למגורשי יהודי ספרד ופורטוגל, אשר יוכלו לקבל אזרחות פורטוגלית מבלי להצטרך לחיות מספר שנים במדינה קודם לכן, מבלי להוכיח בקיאות בשפה, ומבלי להינשא לאזרח פורטוגלי.

 

דרכון זה מבוקש ופופולרי לאחרונה מפני שפורטוגל חברה באיחוד האירופי ומשכך אזרחיה זכאים למעבר חופשי ללא צורך באשרות בין מדינות האיחוד. מעבר לכך, מחזיקי דרכון פורטוגלי יכולים לחיות ולעבוד באופן חוקי ומלא בכל מדינה באירופה, וכן להיות סטודנטים מן המניין עם סבסוד או בחינם- בכל מדינה באיחוד (לא רק בפורטוגל). אך מה לגבי הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק? על מנת לענות על שאלה זו, נסביר קודם כיצד ניתן להוציא דרכון לפי התיקון החדש לחוק האזרחות.

 

מי יכול לקבל אזרחות?

לפי התיקון לחוק, צאצאים של יהודים שגורשו מפורטוגל וספרד במאה ה-16 יוכלו להתאזרח, אם הם “משתייכים לקהילה ספרדית ממוצא פורטוגלי עם קשרים לפורטוגל”. אך כיצד מוכיחים מוצא פורטוגלי וקשרים לפורטוגל? תשובה לשאלה זו אינה חד משמעית וניתן לענות עליה במספר תשובות. באופן כללי מוצא פורטוגלי וספרדי ניתן להוכיח על ידי הצגת שם משפחה ’ספרדי’ באילן היוחסין המשפחתי הקושר את המבקש לגירוש יהודי ספרד.

 

משום שמדובר במספר דורות אחורה (מאז המאה ה-16 עברו כמה וכמה דורות!) אין צורך להראות בהכרח את שם המשפחה שלך כעת. ניתן להראות שם משפחה של אבא, סבא, סבא רבא, וכו’ מעלה באילן היוחסין. ישנו מאגר שמות נרחב המכיל מעל ל-5,000 שמות משפחה אשר פורטוגל הכירה בכך כי הם שייכים לקהילה היהודית שמוצאה מפורטוגל.

 

אך מדוע הנושא הוא מסובך קצת יותר כאשר מדובר ביוצאי עיראק?

 

מדינת המוצא המשפחתית

פקטור נוסף וחשוב העוזר בהוכחת המוצא היהודי הפורטוגלי הוא מדינת המוצא של המשפחה. כאשר היהודים גורשו מפורטוגל, רבים מהם נדדו למדינות מסוימות, והתיישבו בהן עד אשר עלו ארצה מספר דורות לאחר מכן. אם משפחתכם הגיעה מאחת ממדינות אלה, יש סיכוי גבוה שהיא שייכת לצאצאי מגורשי ספרד, ולכן התהליך נחשב לקל יחסית בהשוואה להוצאת אזרחויות אחרות.

 

מדינות מוצא עם סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד הן מדינות אשר קרובות יחסית לפורטוגל. בצפון אפריקה: מרוקו, אלג’יר, תוניסיה, לוב, ומצרים. בבלקן: טורקיה, בולגריה ויוון. במספר מקרים גם מדינות בדרום אמריקה כמו ברזיל וארגנטינה.

 

יוצאי עיראק

במקרה של יוצאי עיראק המקרה מעט מורכב יותר ולרוב החברות המתעסקות בהליך הוצאת דרכון פורטוגלי מסרבות לטפל במבקשים אלו. הסיבה לקושי הטמון בהוכחת זיקה לגירוש יהודי ספרד בקרב יהודים ממוצא עיראקי היא היסטורית יהדות עיראק. יהדות עיראק בעלת שורשים היסטוריים קדומים יותר- חלק מיהדות עיראק הגיע אליה עוד בימי גלות בבל- כאלפיים שנה לפני האינקוויזיציה הפורטוגלית. ולכן, נהוג לחשוב כי יהודי עיראק לא הגיעו במקור מפורטוגל. אך האם זה אומר שליוצאי עיראק אין סיכוי לקבל אזרחות פורטוגלית? התשובה היא- חד משמעית לא.

 

הוצאת דרכון פורטוגלי ליהודים יוצאי עיראק

אמנם הקהילה היהודית התקיימה בעיראק עוד טרם לימי האינקוויזיציה והגירוש הנודע, אך עדין זה לא אומר שחלק ממגורשי ספרד לא הגיעו לעיראק כחלק מהנדידה ההמונית. למעשה, ישנם מקרים של יוצאי עיראק שאכן הגיעו מפורטוגל, נחשבים ’ספרדים’ וכך יכולים לקבל את הכרת הקהילה היהודית בפורטוגל כזכאים לקבל אזרחות.

 

ישנה אף רשימת שמות משפחה של יהודים יוצאים עיראק, שנחשבים כ’ספרדים’ ומוכרים על ידי הקהילה. אמנם מדובר במקרים שאינם מובהקים כמו יוצאי מדינות הים התיכון, ובעלי סיבוכיות גדולה יותר, אך זה בהחלט אפשרי. משרדנו הצליח להשיג לעשרות יהודים ממוצא עירקי את אישורה של הקהילה היהודית בפורטוגל וחלק גדול מהם קיבל כבר את הדרכון הנחשק. במשרדנו אנו דואגים לברר לעמוק את שורשי המבקש ושמות המשפחה החבויים כך שלבסוף כמעט כל אדם יאושר על ידי הקהילה היהודית לאחר הוכחת הזיקה לגירוש יהודי ספרד.

 

אם הנך משתייך ליוצאי עירק הרי שגם לך קיים סיכוי גבוה לקבל דרכון פורטוגלי. אל תרים ידיים בטרם בדקת לעומק את שורשי משפחתך וקיבלת ייעוץ מקצועי בעניין הוכחת הזיקה הנדרשת. כפי שצוין לעייל ייתכן ותוכל בנקל להוכיח את הזיקה הנדרשת ולעמוד בהוראות החוק לגירוש יהודי ספרד ופורטוגל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה