נגיף הקורונה

משרד הבינוי מזהיר: הירידה החדה בפעילות ענף הבנייה עלולה להביא לעליית מחירים

ירידה של 27% בסך התחלות הבנייה ברבעון השני; צמצום של כ-18% בעובדי הענף ברבעון השני של 2020; מגמת העלייה במדד מחירי הדירות נמשכה גם ברבעון השני בכל המחוזות

פולי טל 20/10/2020 13:37

א+א- 2

משרד הבינוי והשיכון פירסם היום סקירה העוסקת בהשפעת הקורונה על ענף הבנייה ושוק הדיור בישראל. על פי תמונת המצב הנסקרת, צמצום הפעילות בענף הבנייה למגורים, מול ההערכות על עליית הביקוש בשל גידול קבוע במשקי בית, עלול לגרום לעליית מחירים. בכדי למנוע זאת, נדרש להמשיך את מגמת האצת השיווקים ושמירה על היקף התחלות הבנייה, כפי שהיה בשנים האחרונות.

 

מהסקר עולה כי בפעילות ענף הבנייה למגורים חלה ירידה חדה. במחצית הראשונה של 2020 נרשמה ירידה של 11% בסך התחלות הבנייה וירידה של 27% נרשמה בסך התחלות הבנייה ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

 

מתחילת השנה ישנו צמצום דרמטי בהשקעות ההון בענף הבנייה למגורים כאשר מתחילת השנה היקף צמצום ההשקעות עומד על כ-5 מיליארד ש"ח. מגמה זו החלה ברבעון הראשון עם ירידה של 1.2 מיליארד ש"ח (ירידה של 20% בשיעור שנתי) והתגברה ביתר שאת ברבעון השני.

 

ברבעון השני חלה ירידה ניכרת בתעסוקת העובדים בענף הבנייה וסביר להניח שהמחולל העיקרי של הירידה בפעילות הענף היא השבתה חלקית של העובדים בתחום. במהלך הרבעון צומצמו כ-18% מעובדי הענף וחלה ירידה של יותר מ-50% בביקוש לעובדים.

 

ירידה נרשמה גם בהיקף שיווק הקרקעות למגורים. בחמש השנים האחרונות שיווקה המדינה בהצלחה בעסקות ושיווק בפטור ממכרז, כ-28,000 יחידות דיור בממוצע בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. בשנה זו, בעיקר בשל היעדר תקציב מאושר והגבלות החלות בשל מגפת הקורונה, היקף העסקאות עומד כל כ-17,000 יחידות דיור, ירידה של כ-40%. פער אשר צפוי להצטמצם לקראת סוף שנת 2020.

 

מול נתוני הירידה בכל תחומי הענף, ניתוח נתוני הדיווחים לממונה על חוק המכר מעלה כי החל בחודש יוני חלה התאוששות בביקוש לדירות חדשות. ממוצע העסקאות בדירות אלו בחודשים יוני-אוגוסט 2020 עמד על 3,900 דירות, גבוה ביחס לנתוני העסקאות החודשיים מינואר 2019. סך העסקאות בינואר-אוגוסט 2020 עמד על כ-23,400 דירות, לעומת כ-25,600 בתקופה המקבילה אשתקד.

 

כתוצאה מהפער בין הביקוש להיצע, גם ברבעון השני - בתקופת משבר הקורונה - המשיכה מגמת העלייה במדד מחירי הדירות בכל המחוזות, למעט בדירות החדשות, בהן חלה ירידה במחירי הדירות. אם כי, בחודשים יולי-אוגוסט חלה ירידה מזערית במדד מחירי הדירות, לצד עלייה במדד מחירי הדירות החדשות.

 

גם מדד שכר הדירה לא נעצר ועלה ב-0.4% בספטמבר 2020 ,בהמשך לעלייה של 0.4% בחודש קודם ולאחר ירידה מצטברת של 0.7% באפריל-יוני. בשיעור שנתי חלה עלייה של 1.6% במונחים ריאליים מדובר על עלייה של 2.3%.

 

במשרד השיכון מסכמים את נתוני הסקר ואומרים כי "להערכתנו, ככל שתמונת המצב של צמצום הפעילות בענף הבנייה למגורים תימשך, ומאידך תימשך העלייה בביקוש לדירות מגורים, בטווח הקצר עלול להיווצר עודף ביקוש שעשוי להוביל לעליית מחירים".

 

בנוסף, כדאי לציין כי בעוד שבתנאי שוק רגילים חיי המדף של דירות חדשות למכירה הן כ-10 חודשים כך שמצטבר מלאי של דירות חדשות למכירה, הרי שכיום כשליש מהתחלות הבנייה הינן במסגרת מחיר למשתכן, דירות אלו נמכרות כבר בקבלת ההיתר, כך שאינן יוצרות מלאי לא מכור, דבר המצמצם יותר את היקפי ההיצע.

 

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו הגיב על הנתונים ואמר: ״הנתונים מאששים את ההערכה שענף הבנייה והתשתית נמצאים במיתון חמור בשל משבר הקורונה המשפיע הן על הביקושים, והן על התחלות הבניה. בעוד שסביר להניח שבתום הסגר והגל השני, יתאושש צד הביקוש לדירות והרוכשים יחזרו למשרדי המכירות, הרי שבצד ההיצע לא צפוי שינוי מהותי בשנה הקרובה.

 

קיפאון מוחלט בשיווק הקרקע על ידי רמ״י, תכנון שמדשדש בשנה האחרונה ולא מייצר עתודות קרקע לבניה, הקפאה של הבניה ושל ההתחדשות העירונית לאור התנהלות ראשי רשויות מקומיות באזורי הביקוש, מחסור חמור בעובדים ואי מימוש החלטה להביא לכאן עשרות אלפי עובדים זרים כפי שכבר הוחלט בממשלה, רגולציה שהולכת ומחמירה ומעכבת היתרי בנייה והכבדה של המערכת הבנקאית על תנאי הליווי הבנקאי, תוספת הון עצמי וייקור עמלות - כל אלה ימשיכו להקטין את התחלות הבנייה בשנתיים הקרובות כך שהמחסור החמור בדירות אל מול הביקושים שימשיכו לעלות בתום משבר הקורונה יגדל ומחירי הדירות יזנקו בשיעורים חדים".

חדשות ספונסר

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אסור להשקיע במדינת ישראל

  מפקחי המס שודדים את המשקיעים

  דוד 25/10/2020 08:21

 2. 2
  ועדת חקירה-8 שנים שכמויות הבניה ירדו במכוון-בהוראת השק-רם-הנימוק:דאגה לעמיד הבנקי

  אריק שרון זל בנה 82000 ממוצע שנתי -כשהיו 6 מליון תושבים בהווה יש 9 מליון- תושב וממוצע הבניה-שימו לב- פחות מ 47000 מחייב וועדת חקירה אל תגידו לא ידענו

  כותבי תרחישים 20/10/2020 14:07