האוצר: עצמאים שעסקיהם נסגרו יוכלו למשוך כספים מהפנסיה שלהם

התקנות החדשות יאפשרו משיכת כספים מהחיסכון הפנסיוני בפטור ממס הן בעתות משבר והן בעת הפסקת עבודה בשגרה, בדומה לציבור השכירים

חדשות ספונסר 14/10/2020 14:24

א+א- 7

שר האוצר, ישראל כ"ץ, יחד עם הממונה על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת פרסמו היום טיוטת תקנות המאפשרות לציבור העצמאים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני שיהוו עבורם מקור הכנסה זמני בעתות של הפסקת עבודה ככלל ובהתמודדות עם משבר הקורונה בפרט.

 

התקנות החדשות מתירות לעצמאים למשוך בפטור ממס עד כשליש מהחיסכון וזאת במידה והם עומדים בתנאים שנקבעו, כשהתנאי המרכזי הינו הפסקה או סגירה של הפעילות העסקית.

 

המשיכה תתאפשר לעצמאי שסגר את העסק, והעסק אינו פעיל יותר, ובתנאי שההפקדות לחיסכון הפנסיוני בוצעו על פי חוק, במשך שנתיים מתוך שלוש השנים האחרונות וכן כי עברו לפחות 36 חודשים מהמשיכה הקודמת.

 

שר האוצר, ישראל כ״ץ: ״בנוסף לרשת הביטחון הכלכלית שפרשנו, קיימת חשיבות רבה למתן סיוע מיידי לציבור העצמאיים במטרה להעניק להם כלים להתמודדות עם המשבר עד להתאוששות המשק. התקנות החדשות יאפשרו משיכת כספים מהחיסכון הפנסיוני בפטור ממס הן בעתות משבר והן בעת הפסקת עבודה בשגרה, בדומה לציבור השכירים. אמשיך לפעול באחריות ובמקצועיות לטובת חיזוק המשק הישראלי בכלל וציבור העצמאיים בפרט".

 

הממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת: "המהלך נועד לאפשר לציבור העצמאים בישראל למצות את זכויותיהם ובכך להגביר את השוויוניות בתחומי החיסכון ארוך הטווח. התקנות יאפשרו, בפעם הראשונה מנגנון דומה לדמי האבטלה של שכירים, לעצמאים שהופסקה פעילותם העסקית, ועומדים בתנאים שנקבעו בחוק, להשתמש בחלק מכספי החיסכון הפנסיוני שחסכו במטרה לשמור על נזילות משק הבית בתקופה מאתגרת זו".

 

החוק המחייב עצמאים להפקיד כספים לפנסיה עבר בשנת 2017 והוא מחייב שיעור מינימאלי להפקדה עבור חלק ההכנסה שהינו עד מחצית השכר הממוצע​ - 4.45% ועבור חלק ההכנסה שהינו מעל מחצית השכר הממוצע ועד השכר הממוצע​ - 12.55%. לצד החובה להפקיד לחיסכון פנסיוני, ועל מנת להגדיל את ההכנסה הפנויה של העצמאים, הופחתו דמי הביטוח הלאומי בצורה דיפרנציאלית עבור כל העצמאים שהכנסתם החודשית נמוכה מ-21,000 ₪, וכן ניתנו הטבות נוספות.

7 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ישראל כץ חייב להתפטר הוא פשוט הורס את הכלכלה

  יוסי 14/10/2020 15:11

 2. 2
  הבעיה שהרבה עצמאים לא מפקידים

  בטח לא אלו שלא מגיעים לסף המס. וגם מי שמגיע לסף המס לא חושב על הפנסיה ומפקיד המינימום. למרות כל הטבות המס. מה שלא הבנתי מדוע שינו התקנות עכשיו. באתר האוצר מכנים את הפנסיה לעצמאים כ"ביטוח אבטלה". מהתחלה זו הכוונה. שגם במשבר יוכלו למשוך
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 14/10/2020 15:11

 3. 3
  ממש לא מדוייק למרות שאני מבין אותך.

  לומר שהמדינה לא עשתה כלום לסייע לשכירים ולעצמאים זה ממש לא נכון, המדינה מחלקת מיליארדים ואני מכיר את זה מקרוב, חברים שלי בביטוח הלאומי עובדים עד שעה עשר בלילה ובימי שישי בתקופת הקורונה, כדי לחלק דמי אבטלה ומענקים למובטלים ולחלתניקים הרבים לצערנו, אז נכון שלא תמיד החלוקה נעשית בצורה הכי חכמה ונכון שיש שנופלים בין הכיסאות אבל לומר שלא עושים כלום, זה פשוט לא נכון. אף פעם אין שלמות ולא צריך לחפש שלמות, הרוב הגדול מקבלים ותמיד יטענו שזה לא מספיק, גם אם יתנו להם כפליים. בכל אופן, כל הכבוד על ההשקעה, זה מראה שאיכפת לך. לי אין סבלנות בדרך כלל לכתוב פוסטים ארוכים.|12|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אברש 14/10/2020 15:04

 4. 4
  זה כמו לטמון ראש בחול אברש

  אני מדבר ברמה העקרונית שהממשלה כמעט ולא עשתה דבר לסייע לכולנו ני כשכיר ובטח מי כעצמאי ובמקום שילדי האוצר הפישרים האלה ימצאו פתרון הולם והגיוני הם באים ומסבכים את החיים של כולנו הרי מה זאת הלוואה ע"ח הפנסיה אותו הדבר עושים הבנקים שבאים ללקוח שלא מסוגל לסגור את המינוס הקבוע בחן שלו אומרים לו קח הלוואה לסגירת מינוס ולמעשה מסבכים את האימאימא שלו בחובות ללא סוף. המדיה לא היתה כזאת גם ממשלות העבר לא היו כאלה אטומים שמע לי ברוך השם לא חסר דבר ואני לא זקוק למענקים או סיוע כלשהו אבל אני רואה מה קורה מסביבי אנשים קורסים ,עסקים נסגרים ומה ממשיך כמו שעון שוויצרי ?< תשלומי ארנונה ,חשמל שבגלל שכולם בבית עולה יותר מים שברוב חוצפתם העלו שוב את התעריף ביטוחים של רכב שלא זז מטר ויש עוד מלא דוגמאות. במקום לחפש פתרונות על גב הציבור תורידו חצי מהמשכורת של פקידי האוצר ו 36 שרים מנופחים ותתנו למי שבאמת זקוק . וקחו את 750 ש"ח צענק שלכם ותעשו ממנו טייארה כי בקושי מסטיק בזוקה אפשר לקנות איתו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  taxi4u 14/10/2020 14:54

 5. 5
  אף אחד לא מכריח אותם, אנשים מבוגרים

  מתמודדים עם ההחלטות שמקבלים. בס"ה נותנים להם אפשרות בדיוק כמו שיש לשכירים, שכיר יכול לקחת הלוואות על חשבון החיסכון.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אברש 14/10/2020 14:44

 6. 6
  לא מספיק הממשלה הזאת גרמה להם לשרוף

  את כל החסכונות עכשיו ישרפו להם גם את הפנסיה אוצר טוק טוק שמעו: יש דרך קצרה יותר כדור 9 מ"מ וסגרו את הבסטה אחרת אחרי חיסול הפנסיה תתנו להם הלוואות על חשבון ביטוח לאומי??
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  taxi4u 14/10/2020 14:33

 7. 7
  וכשיגיעו לגיל פנסיה..מה אז? יהו נטל

  על המדינה .. ס"ס עשו משהו טוב עכשו מקלקלים|8|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  mvk 14/10/2020 14:32