פועלים: ”מעריכים שבנק ישראל יודיע בקרוב על הרחבת תכנית רכישת אג”ח ממשלתיות”

התמשכות ההגבלות צפויה להביא לירידה חדה בתוצר של הרבעון הרביעי, והתוצר השנתי צפוי להתכווץ בכ- 5.5%

חדשות ספונסר 11/10/2020 15:12

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המאקרו השבועית בה הם מתייחסים למצב הקורונה בישראל והשפעותיו על הכלכלה ומסבירים כי מספר הנדבקים היומי ירד בחדות, והממשלה צפויה לבחון פתיחה הדרגתית של המשק החל מהשבוע הבא.

 

החזרת המשק לפעילות צפויה להיות מאוד הדרגתית, ובתחילה יורשו לפעול רק עסקים שאינם מקבלים קהל. בבנק ישראל מעריכים כי עסקים אלו תורמים כעשרה אחוזים לתוצר. חלק מהעסקים שלא מקבלים קהל כבר עובד מהבית ומידת הציות לסגר הנוכחי היא לא תמיד גבוהה, ולכן יתכן שהפגיעה היא בשיעור נמוך יותר. השלב הקריטי מבחינת הפגיעה הכלכלית הוא פתיחת המסחר וזה צפוי רק בעוד כחודש.

 

הסגר הביא לירידה חדה בפעילות הכלכלית – הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו בכ- 25% לעומת השבוע שלפני הסגר. פתיחת חנויות מסחר לא צפויה כאמור בשבועיים הקרובים, והצריכה הפרטית תישאר לכן ממותנת מאוד. התמשכות ההגבלות צפויה להביא לירידה חדה בתוצר של הרבעון הרביעי, והתוצר השנתי צפוי להתכווץ בכ- 5.5%.

 

יותר ממאתיים אלף דורשי עבודה חדשים בעקבות הסגר. שיעור האבטלה (בהגדרה המורחבת) צפוי לעלות לכ- 16% כבר במחצית השנייה של ספטמבר. רוב העובדים בחל"ת צפויים לשוב בהדרגה למקום עבודתם, אך ככל שמתארך הזמן חלקם מתייאשים מלמצוא עבודה ועסקים נסגרים. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה צפוי לכן לרדת ביחס למצב בתחילת השנה.

 

המגבלות על הפעילות הכלכלית מתמשכות ויש לכך השפעות על מדידת האינפלציה בטווח הקצר. סעיפים כמו נסיעות לחו"ל, טיולים בארץ ועריכת מסיבות לא נמדדים כלל. במדד חודש ספטמבר מחירי המלונות ימדדו רק על סמך השבועיים הראשונים של החודש. גם סעיף החינוך יימדד באופן חלקי.

 

אנו מעריכים כי ההשפעה על המדדים לא תהיה כמו בתקופת הסגר הראשונה, אך היא עדיין קיימת, ואנו נוטים לכן להפחית מעט את תחזית האינפלציה לחודשיים הקרובים. מנגד, אנו רואים עלייה חדה במחירי הסחורות החקלאיות בעולם, ואלו ישפיעו על מחירי המזון בעוד מספר חודשים. בהסתכלות של מספר שנים קדימה, אנו חושבים שעליית החוב הממשלתי והדפסות הכסף של הבנק המרכזי מעלים את הסיכון לאינפלציה גבוהה יותר בעוד מספר שנים.

 

כלכלני הבנק מתייחסים גם להודעה כי בנק ישראל רכש בחודש ספטמבר אג"ח ממשלתיות בסכום של 3.7 מיליארד שקל, אג"ח קונצרניות ב- 1.2 מיליארד שקל ומט"ח בסך של 280 מיליון דולר. 

 

מתחילת המשבר בנק ישראל רכש אג"ח ממשלתיות בסכום של 33.6 מיליארד שקל, מתוך סכום של 50 מיליארד שהקצה עד כה. הגירעון התקציבי צפוי לזנק בחודשים הקרובים בעקבות הסגר, ואנו מעריכים כי בנק ישראל יודיע בקרוב על הרחבת תכנית רכישת אג"ח ממשלתיות.

 

עוד בשבוע האחרון - האוצר הנפיק 1.5 מיליארד אירו במהלך החג בריבית הקרובה לאפס. הנפקות אלו מקטינות את לחצי הגיוס מהשוק המקומי. התשואות הארוכות עלו מעט בחודש ספטמבר, והאיגרת לטווח של עשר שנים נסחרת עתה ברמה של כ- 0.8%, בדומה לאיגרת האמריקנית לטווח הזה. 

 

התשואות בישראל זחלו כלפי מעלה דווקא בתקופה בה השקל התחזק והציפיות לאינפלציה פחתו, כלומר זו עליית תשואה שמשקפת יותר סיכונים פוליטיים, או חששות מעלייה לא מבוקרת בגובה הגירעון התקציבי.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    וואו קניתי מעכשיו תוצר שנתי מתכווץ

    רק ב 5.5 אחוז...
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    אוריין 11/10/2020 15:27