אנרג’יאן, נובל ודלק יתחרו על קבלת רישיון חיפוש גז בבלוק 72

אמש נסגר ההליך התחרותי על קבלת רישיון חיפוש גז טבעי בבלוק 72, הממוקם בגבול הצפוני של המים הכלכליים של ישראל; ההחלטה על הזוכה תתפרסם בשבועות הקרובים

חדשות ספונסר 24/09/2020 12:31

א+א- 2

שלוש חברות חיפושי גז טבעי ונפט הגישו שתי הצעות להליך התחרותי השלישי שקיים משרד האנרגיה. ההליך הנוכחי התמקד ברישיון אחד – בבלוק 72 והסתיים אמש. כעת ייבחנו המסמכים שהגישו החברות, יחד עם הגורמים הרלוונטיים ובתוך מספר שבועות יעדכן המשרד מי זכה ברישיון. כזכור, ההליך פורסם לפני כשלושה חודשים, והוא המשך לשני תהליכי שיווק שטחי חיפוש בים שבסופם הוענקו 18 רישיונות חיפוש גז טבעי ונפט.

 

החברות שהגישו הצעות הן אנרג’יאן שהגישה הצעה, ודלק ונובל שהגישו הצעה משותפת. בהליך הנוכחי התחרות מתקיימת על רישיון אחד, הממוקם בגבול הצפוני של המים הכלכליים של ישראל. בבדיקות מקדימות שבוצעו בעבר, זוהה בשטח הבלוק מאגר גז טבעי פוטנציאלי הדומה גיאולוגית למאגרי הגז הטבעי האחרים באזור, כגון כריש ותמר.

 

לראשונה, תתבסס ההחלטה על מתן הרישיון בעיקר על גובה ההצעה למענק חתימה (70%), וכן על התחייבות לביצוע תכנית עבודה (30%). תכנית העבודה המחייבת ברישיון תכלול ביצוע כל הפעולות והסקרים הנדרשים על מנת שניתן יהיה לבצע קידוח.

 

תכנית העבודה ברישיון כוללת שתי נקודות החלטה להארכתו, כאשר בכל אחת מהן ניתן להאריך את הרישיון בשנתיים נוספות – האחת אחרי 3 שנים והשנייה אחרי 5 שנים. הרישיון יוענק למקסימום 7 שנים מיום החתימה.

 

ברישיון הוגדרה תקופה ראשונית של 18 חודשים, בה מוטל על היזם לבצע פעולות חקר ועיבוד מידע של השטח, כאשר בתום תקופה זו, עליו יהיה להיערך לביצוע קידוח ברישיון.

 

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "גם בימים קשים אלה, משרד האנרגיה ממשיך בפיתוח משאבי הטבע של עם ישראל. בדגש על הכנסת תהליכים תחרותיים למשק הגז הטבעי ולמשק האנרגיה בכלל".

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לא הבנתי. למה מאפשרים ריכוזיות?

  הלוואי וימצאו. אז יחייבו את דלק למכור?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 24/09/2020 21:59

 2. 2
  מסחר מעורר חשד

  כמי שעוקב באופן רציף אחר המסחר בבורסה ביחידות ההשתתפות של דלק קידוחים,אני משער כי סוחרים אמידים יוצרים לחץ רציף על שער היחידה במטרה אחת,פגיעה קשה ביצחק תשובה ובעקיפין במשקיעים. אני פונה לממונים על המסחר ליבדוק את חוקיות המסחר

  דן 24/09/2020 13:42