כותבי הדוח הכלכלי הדו-שנתי של ה - OECD על ישראל: ”תומכים בהמשך המדיניות הפיסקאלית המרחיבה הקיימת”

כותבי הדוח "ממליצים לממשלה להמשיך ולתמוך בכלכלה באופן ממוקד עד להתאוששות הכלכלית"

מערכת ספונסר 23/09/2020 17:02

א+א-

בסימן עשור להצטרפות ישראל לOECD, הוגש להנהלת משרד האוצר הדוח הכלכלי הדו-שנתי של ה-OECD על ישראל. הדוח הדו-שנתי הוצג היום להנהלת האוצר ולבכירי המערכת הכלכלית של ישראל על ידי מומחי ה-OECD. הדוח, הכולל התייחסות לכלכלה הישראלית תחת משבר הקורונה, מציין את המצב הטוב יחסית של הכלכלה טרום המשבר ותומך בהמשך מדיניות תקציבית תומכת עד להתאוששות כלכלית כמו גם בקידום רפורמות ושינויים מבניים לאחר מכן.

הדוח המקיף על כלכלת ישראל הוצג במפגש ZOOM שהתקיים היום בין בכירי ה - OECD בראשות הכלכלנית הראשית של הארגון, ד"ר לורנס בון, לבין ראשי ההנהלה הכלכלית של ישראל, בנוכחות הנהלת בנק ישראל, המועצה הלאומית לכלכלה, משרד ראש הממשלה, הנהלת האוצר וגורמים רבים אחרים. הדוח כולל פרק מאקרו ושני פרקים ייעודים בנושאי מסים ושלטון מקומי, ומכיל מספר רב של המלצות אפשריות לקידום רפורמות ושינויים מבניים, במקביל להתייחסות נרחבת לאתגרים הכלכליים הנוכחיים.

הדוח נכתב על ידי מומחי ה - OECD בתום עבודה שכללה שני סיורים בארץ טרום משבר הקורונה, ומפגשי עבודה במהלך המשבר. במהלך הדיון נדון המשבר העולמי הנוכחי.

כותבי הדוח מתייחסים בו לכך שהכלכלה הישראלית נכנסה במצב טוב יחסית למשבר, ומציינים כי משבר הקורונה פגע בכלכלה הישראלית כפי שגם פגע במרבית המדינות המפותחות העולם. כותבי הדוח תומכים בהמשך המדיניות הפיסקאלית המרחיבה הקיימת וממליצים לממשלה להמשיך ולתמוך בכלכלה באופן ממוקד עד להתאוששות הכלכלית.

כותבי הדוח מציינים לטובה את המהירות ועוצמת התגובה של המדיניות המונטרית שיושמה במהלך משבר הקורונה, בכך שסיפקה נזילות והבטיחה תפקוד מסודר של השווקים הפיננסיים. כמו כן, מציינים כותבי הדוח את הצורך לפעול לצמצום פערים ושיפור הפרודוקטיביות של העובדים, לשם מיצוי פוטנציאל הצמיחה ושיפור רמת החיים של כלל תושבי ישראל.

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני מברך את שיתוף הפעולה עם הארגון ואת האמירה הברורה של הארגון כי נכון בעת זאת, להמשיך לקדם את המדיניות הכלכלית התומכת ועל כך שישראל נכנסה למשבר הקורונה במצב טוב. זהו דוח משמעותי שנעשה בעיקר על בסיס עבודת צוות ושיתוף פעולה פורה בין ארגון ה - OECD למשרדי הממשלה בישראל, ומציע המלצות לקידום רפורמות ושינויים מבניים כחלק מהתכניות הכלכליות העתידיות".

המזכיר הכללי של הOECD, אנחל גוריה: "העשור החולף עמד בסימן מימוש שיתוף הפעולה הפורה בין ישראל ל - OECD. ישראל למדה מקרוב הפרקטיקות הטובות ביותר ואימצה תקני מצוינות של מדינות החברות בארגון, שסייעו לה בביצוע התקדמות מדהימה בהגברת התעסוקה והעלאת רמת החיים. בעוד ישראל, בדומה למדינות העולם, מתמודדת עם המגפה, ארגון ה - OECD ימשיך להציע תמיכה באמצעות פרסום מחקרים, קיום דיאלוג וגיבוש המלצות מבוססות נתונים לגבי מדיניות כלכלית - חברתית שאנחנו מקווים יעזרו לישראל לחזור לדרך של צמיחה ירוקה, מכלילה ובת קיימא".

הכלכלנית הראשית של ה - OECD, לורנס בון: "משבר הקורונה העולמי פגע בדיוק כאשר כלכלת ישראל תפקדה היטב. בעשר השנים שחלפו מאז הצטרפותה ל - OECD, צמצמה ישראל את אחוז האבטלה, העלתה את רמת החיים והפחיתה את יחס החוב הציבורי. ישראל צריכה להמשיך במאמציה להגן על אנשים וחברות, להחיות את הצמיחה ולמנוע מהמשבר להחמיר אתגרים מרכזיים כמו אי - שוויון גבוה ופערים בפריון בין תעשיות טכנולוגיה עילית לתעשיות מסורתיות".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה