מיטב דש: שוק הדיור עשוי להיות אחד הקטרים שיסייע להוציא את המשק מהמשבר

איומי החמרת הסגר מעלים סיכון למימוש התחזיות הפסימיות של משרד האוצר ובנק ישראל; נמשך גידול מהיר בכמות הכסף במשק שצפוי להוביל לאינפלציה יותר גבוהה בשנים הקרובות

חדשות ספונסר 21/09/2020 11:37

א+א- 1

אלכס ז’בזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצב הכלכלה בישראל אחרי הטלת הסגר הנוסף, ועל רקע האיומים בהחמרת הסגר הנשמעים בממשלה.

 

משרד האוצר עדכן תחזית הצמיחה שלו ובדומה לבנק ישראל מדבר במונחי תרחישים - האופטימי והפסימי. רק שהתרחיש האופטימי שלו, בשם "התאוששות הדרגתית", מניח הטלת מגבלות משמעותיות על פעילות המשק, אך פחותות מאלו שהוטלו בסגר הקודם, לעומת בנק ישראל שבתרחיש האופטימי שלו לא צפה כל החמרה במגבלות (התחזית התפרסמה ב-24/8). לפיכך, התחזיות של משרד האוצר לצמיחה מעט יותר נמוכה. נראה, שגם הסיכוי למימוש התרחיש האופטימי של האוצר פחת עם פרסום כוונות להחמיר מגבלות הסגר.

 

עם תחזיות הצמיחה גם תחזיות הגירעון נעות לכיוון התרחישים הפסימיים של כ-15% תמ"ג. בהתאם לתחזית זו, משרד האוצר צפוי לגייס בחודשים הנותרים עד סוף השנה כ-17-18 מיליארד ₪ נטו מדי חודש בהמשך לגיוס חודשי נטו ממוצע של 19.5 מיליארד ₪ בחודשים אפריל-אוגוסט. יחס כיסוי בהנפקות ממשיך לרדת ובשבוע שעבר היה הנמוך ביותר מתחילת השנה.

 

צריכים לקחת בחשבון שבחודשים אפריל-אוגוסט האוצר גייס כמעט מחצית מצרכי המימון בחו"ל. בתנאים הנוכחיים, כאשר ישראל היא המדינה היחידה בינתיים שנכנסת לסגר נוסף, גיוס בחו"ל במחירים סבירים יכול להיות מאתגר, מה שיטיל עיקר הכובד על השוק המקומי. בשורה התחתונה  במיטב ממשיכים להמליץ על מח"מ בינוני -קצר באפיק הממשלתי.

 

לגבי תחזיות האינפלציה, מסביר זבזינסקי כי הזרמת כספים לכלכלה באמצעות הרחבות פיסקאליות או גידול באשראי בנקאי תמיד מייצרות לחצים לעליית מחירים. אחרת לממשלה היו כלים אין סופיים לדרבן פעילות המשק ע"י הגדלת גירעונות באמצעות הדפסת כסף של הבנקים המרכזיים. השאלה היא רק עד איזה רמה המשק יכול לספוג הרחבה פיסקאלית עד שהיא תתגבר על הכוחות הנגדיים של טכנולוגיה, גלובליזציה, הגברת ניצולת אמצעי הייצור מקומיים וכו’. הפעם מדובר בהגדלת הגירעון לרמות שלא היה בישראל מאז שנת 1984.

 

בינתיים, הכספים מצטברים בבנקים ומעלים שיעור החיסכון של הפירמות והצרכנים. הסרת המגבלות על הפעילות שכפתה המגפה, בשאיפה בשנה הקרובה, ושיפור בסנטימנט צפויים לשחרר ביקושים ולהגביר לחצים לעליית המחירים. היינו אולי יותר ספקניים לגבי האפשרות של התעוררות האינפלציה אילו היינו מצפים שצעדי מדיניות מרחיבים יסתיימו עם ירידה בסיכון הבריאותי. אולם, אפשר להיות די בטוחים שזה לא יקרה.

 

מבחינה זו, השינוי האחרון במדיניות ה-FED עשוי לשנות כללי המשחק לא רק בארה"ב. אם ה-FED אומר שהוא למעשה לא מבין את המנגנון של יצירת האינפלציה ולכן עד שהיא תופיע בפועל לא ינקטו צעדים מרסנים, לבנק ישראל יש אפילו יותר סיבות לנקוט בגישה דומה לאור העובדה שב-7 השנים האחרונות מדד המחירים בישראל ירד ב-0.2% במצטבר, למרות שהריבית עמדה רוב התקופה ברמה אפסית.

 

על מצבו של השקל אומר זבזינסקי כי הכוחות שפועלים להתחזקות השקל התגברו מאוד בשנה האחרונה. העודף המצטבר בחשבון השוטף הסתכם בכ-14 מיליארד דולר בארבעת הרבעונים האחרונים, קרוב לשיא של כל הזמנים. בהשקעות ישירות נטו העודף היה כמעט 20 מיליארד דולר, הגבוה ביותר אי פעם. בהשקעות הפיננסיות היה גרעון קטן אחרי גירעונות גדולים בשנים האחרונות כתוצאה מיציאה מוגברת של השקעות ישראליות לחו"ל יחסית להשקעות הזרים בשוק המקומי.

 

כתוצאה מתנועות אלו, נכנס לישראל במצטבר כ-32 מיליארד דולר נטו בשנה האחרונה, שיא של כל הזמנים וכמעט כפול מאשר באותה תקופה לפני שנה. תנועת מט"ח נכנסת כל כך חזקה אל ישראל אמורה לתמוך בהתחזקות אף יותר משמעותית של השקל ממה שהיה בפועל, מה שמצביע על חולשה מסוימת של השקל בתקופה האחרונה. יתכן שהסיבה לכך היא מצבה של ישראל בהתמודדות עם המגפה.

 

זבזינסקי אופטימי לגבי שוק הדיור בישראל ומסביר כי מתחילת השנה ועד סוף חודש יולי נרכשו בישראל כמעט 10% יותר דירות (חדשות ויד שנייה) מאשר באותה התקופה בשנה שעברה. כפי שהתפרסם בשבוע שעבר, מחירי הדירות עלו ב-1% בחודש יולי והקצב השנתי עלה ל-2.9% לעומת 1.8% בחודש הקודם.

 

שוק הדיור עשוי להיות אחד הקטרים שיסייע להוציא את המשק מהמשבר בגלל מספר גורמים: ראשית, הריבית על המשכנתאות השקליות עומדת באחת הרמות הנמוכות היסטורית, בנוסף זהו אחד האפיקים האחרונים שבעיני המשקיעים נתפס כסולידי. כמו כן הורדת מס רכישה צפויה לדרבן כניסה מחודשת של המשקיעים לשוק. גורם נוסף הוא התגברות עבודה מרחוק צפויה לגרום לעלייה במעברים של אנשים. 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    פימפום

    איפה שרק אפשר יפמפמו נדלן

    נדלן 21/09/2020 12:21