פועלים: עדיין מעריכים שהאינפלציה צפויה להיות נמוכה, אך לא שלילית

כלכלני הבנק מגיבים על מדד המחירים לצרכן שנותר ללא שינוי באוגוסט; צופים אינפלציה בשיעור של 0.5% ב-12 החודשים הקרובים

חדשות ספונסר 16/09/2020 14:13

א+א-

מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט 2020 נותר ללא שינוי ברמה של 100.2 נקודות. בשנים-עשר החודשים האחרונים ירד המדד בשיעור של 0.8%. המדד ללא אנרגיה ירד בשנה האחרונה בשיעור של 0.3%. מחירי הלבשה והנעלה ירדו בשיעור של 2.2%, הוצאות דיור אחרות ירדו בשיעור של 8.1% (בעקבות הורדת מס הרכישה על דירה שניה משיעור של 8.0% ל-5.0%).

 

מנגד, מחירי הארחה, נופש וטיולים עלו בשיעור של 16.0%. סעיף שירותי דיור בבעלות עלה בשיעור של 0.4% ו–1.4% בשנה האחרונה, יציבות לעומת חודש קודם. מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 1.0% (נתונים ארעיים). בשנה האחרונה מחירי הדירות עלו בשיעור של 2.9%.

 

תחזית מדד המחירים לצרכן

כלכלני בנק הפועלים מסבירים כי מדד המחירים לחודש אוגוסט נותר ללא שינוי, לעומת התחזית שלנו לעלייה של 0.2%. הסטייה מהתחזית נבעה ממספר גדול יחסית של סעיפים כמו מזון, הלבשה והנעלה, תקשורת וכן תרומת הפחתת מס הרכישה. מנגד מחירי שכ“ד עלו דווקא בשיעור גבוה מהעונתיות.

 

סעיפי המדד הפתיעו מעט החודש והם מקשים על יכולת החיזוי בהמשך. מחירי שכ“ד עלו החודש, זאת חרף שיעור האבטלה הגבוה. יתכן שירידה במלאי הדירות המועמדות להשכרה, בעקבות מכירת דירות על-ידי משקיעים, מונעת ירידה במחירי השכירות. בסעיפים אחרים עדיין ניכרת השפעת הרפיון בכוח הקנייה של הציבור.

 

ככל שעובר הזמן, אנו מעריכים שנראה השפעה גם של גורמי היצע כמו התייקרות עלויות בעקבות ההתאמות לקורונה, וירידה בתחרות בשל סגירה אפשרית של עסקים. בשקלול של כל הגורמים אנו עדיין מעריכים שהאינפלציה צפויה להיות נמוכה, אך לא שלילית. אנו צופים אינפלציה בשיעור של 0.5% ב-12 החודשים הקרובים.

 

השפעה על המדיניות המוניטרית

ניתן לראות שהאינפלציה בישראל נמוכה באופן ניכר מזו שבארה“ב ובאירופה. הבנקים המרכזיים צפויים להישאר תקופה ממושכת מאוד עם ריביות ריאליות שליליות, שיסייעו לממשלות למחזר את החובות, ולדאוג שאלו לא יעלו במונחים ריאליים.

 

בהינתן שכלי הריבית קרוב לידי מיצוי, בנק ישראל צפוי למקד את המדיניות בשמירה על עקום תשואות שטוח, זאת דרך רכישות איגרות חוב ממשלתיות בעיקר. הסיכוי להפחתת ריבית לרמה של 0.0% באחת מהחלטות הריבית הקרובות עלה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה