להוציא לחל”ת את מודל החל”ת

הויכוח בנוגע לצורך בסגר חוצה מגזרים וקבוצות בישראל. לכל אחד מאתנו דעה רפואית מנומקת בעד או נגד הסגר וכמה הוא, אם בכלל, ישפיע על מצב התחלואה

תוכן מקודם 16/09/2020 13:54

א+א-

הויכוח בנוגע לצורך בסגר חוצה מגזרים וקבוצות בישראל. לכל אחד מאתנו דעה רפואית מנומקת בעד או נגד הסגר וכמה הוא, אם בכלל, ישפיע  על מצב התחלואה

 

אבל רובנו מפספסים נקודה קריטית לא פחות- המגפה הכלכלית והחל"ת המחודש שבא בעקבותיה ישארו כאן גם אחרי שהקורונה תלך והם אף עלולים לפגוע ביותר ישראלים.

 

ערב ראש השנה תשפ"א, מדינת ישראל נכנסת לתקופת החגים המסורתית הנמשכת כמעט חודש מלא. אך לצערנו השנה מדובר יהיה ברצף חגים שונה והרבה פחות שמח מכל מה שהכרנו, גם בהשוואה לחג הפסח האחרון שהגיע בשיאו של הגל הראשון.

 

5000 ישראלים חיוביים לקורונה זה כבר לא תרחיש בלהות אלא מציאות נוכחת וכואבת המעידה, יותר מכל, על כשלונה של הממשלה בטיפול בכל הקשור למגיפה. מערך החקירות האפידאולוגיות עדיין לא קרוב להיות מוכן ואפילו על עוצר מקומי לשעות הלילה לא הסכימו. עכשיו לכל זה תוסיפו את העובדה שממשלת ישראל על שני ראשי הממשלה שלה לא השכילה בחצי שנה האחרונה ליצור רשת ביטחון כלכלית יציבה ומתפקדת, שתגן עלינו ותעניק לנו-השכירים והעצמאים כאחד- חומת הגנה כלכלית, ואם כל זה לא הספיק לנו- אנחנו נכנסים, כאמור, לסגר נוסף.

 

על מקבלי ההחלטות להבין  כי סגר נוסף  שלא יכלול תשלום דמי אבטלה הגיוני לעצמאים הוא גזירת מוות לכמעט חצי מיליון עצמאים בישראל וללא מתן פיצוי מקיף לעסקים קטנים ובינוניים הוא עלול להשית מכת מוות על רובם. קברניטי המדינה חייבים להבין ששימוש חוזר במודל החל"ת הבעייתי בסגר הקרוב יכניס בכל כורחם מאות אלפי ישראלים למעגל האבטלה שכדאי לצאת ממנו נדרש פרק זמן ארוך ומייאש. וכי סגר ללא טיפול כירורגי ומקיף במערכת הבריאות הגוססת לא יועיל בכלום אלא יעשה את הפעולה ההפוכה ויביא הלכה למעשה את המערכת למצב של אי ספיקה  ואי יכולת להאבק במגיפה.

 

עד כה רשת הביטחון הכלכלית שפרסה ממשלת ישראל מתחת לרגלי האזרחים הייתה קמצנית ודלה במיוחד, בניגוד למדיניות בה נהגו מרבית הממשלות בעולם. המסקנה מהסגר הראשון ברורה - אין יציאה מהמשבר הבריאותי בלי שינוי כיוון במדיניות הכלכלית. אסור לשרי הממשלה להצביע בעד סגר שאין בצידו צעדים שמסמנים שינוי שכזה.

קחו את כל אלה, תערבבו יחד, ותקבלו מתכון בטוח לוועדת חקירה ממלכתית.

 

מודל החל"ת out מודל השתתפות בשכר- in

כפי שראינו כבר בגל הקודם, רעיון החל"ת לא הוכיח את עצמו ורק חיזק את חוסר הוודאות של מעסיקים ובעיקר עובדים שלמעלה מחצי מיליון מהם עדיין מצויים בחל"ת של יותר  מחצי שנה. מה שמכעיס יותר מכל הוא שהממשלה ("ממשלת קורונה" להזכירכם) מעודדת את המעסיקים להוציא עובדים לחל"ת במקום למצוא פתרון הוגן והגיוני יותר ולמנוע ממאות אלפי אזרחים להגיע למצב בו הם בעצם מפוטרים באופן מעשי, ואין להם לאן לחזור. 

 

את המצב האבסורדי הזה צריך להפסיק, ועכשיו. במקום להוציא שוב עובדות ועובדים לחל"ת, על המדינה ליצור שיתופי פעולה עם ארגוני העסקים ולעודד עסקים להנהיג מדיניות של השתתפות בשכר. המשוואה פשוטה: המעסיקים מתאימים את היקף משרות העובדים לשעות ולתפוקה הנדרשת מהם בתקופה זאת, גם אם זה מצריך התאמה של העסק לעבודה מהבית ובתמורה המדינה תיקח על עצמה לשלם את הפרש השכר שהעובדים הפסידו. במצב כזה גם נרוויח את המשך פעילות המשק ללא פגיעה בעובדים מחד, ומאידך המדינה תחסוך תשלומי דמי אבטלה (מביכים ולא מספיקים) למאות אלפי אנשים כשבתווך אותם עובדים ירוויחו שכר גבוה יותר מאותם דמי חל"ת. וכל זה מבלי לפגוע בבעלי העסקים ועם מתן תנופה אדירה לגלגלי המשק הישראלי המקרטע ומתן מוטיבציה אדירה לציבור העובדים בישראל.

 

הכותב הינו חבר באתר PAKOES, אתר המתמחה בלימוד שיווק דיגיטלי, הכנסה נוספת מהבית, הגדלת הכנסה דרך הרשתות החברתיות (פינטרסט, פייסבוק אינסטגרם ועוד) ושיווק שותפים

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה