או.פי.סי רוכשת חברת אנרגיה מתחדשת בארה”ב

החברה חתמה על מכתב כוונות לרכישת השליטה בחברת CPV העוסקת בתחום ייצור החשמל הפרטי בארה"ב; סכום ההשקעה נאמד בכ-700-800 מיליון דולר

חדשות ספונסר 16/09/2020 11:21

א+א-

חברת או.פי.סי אנרגיה מדווחת היום על מהלך אסטרטגי, המכניס אותה לפעילות משמעותית לשוק האנרגיה בארה"ב. החברה חתמה על מכתב כוונות לרכישת השליטה בחברת CPV האמריקאית, בהשקעה הנאמדת ב-700-800 מיליון דולר, שחלקה מיועדת גם להשקעה בפרויקטים העתידיים של החברה האמריקאית. העסקה כפופה עדיין למספר אישורים, ולהשלמת תהליך המו"מ בין הצדדים.

 

חברת CPV (Competitive Power Ventures) פועלת בשוק החשמל האמריקאי עם פעילות של ייזום, פיתוח, הקמה ואחזקה של תחנות כח בצפון מזרח ארה"ב בשווקים האטרקטביים PJM, NYISO, ISO-NE אשר מספקים חשמל לכ-100 מיליון תושבים. שווקים אלו מכסים בין היתר את מדינת ניו יורק, ניו ג’רסי, פנסילבניה, אוהיו, מסצ’וסטס, וירג’יניה ומרילנד. בנוסף, החברה פועלת גם בשווקים של טקסס וקליפורניה.

 

החברה פועלת משנת 1999 עם ניסיון מוכח בייזום, פיתוח, מימון, הקמה וניהול של תחנות כוח קונבנציונאליות ומתחדשות. מטה החברה פועל בבוסטון ובוושינגטון. החברה מנוהלת על ידי גארי למברט, שהוא גם אחד ממייסדיה, והיא מעסיקה כ-90 עובדים. החברה חרטה על דיגלה בשנים האחרונות את ערכי הקיימות, השקעות ירוקות ו-ESG (Environmental, Social, Governance), המנחים אות בכל הפרויקטים בהם היא מעורבת.

 

פעילות הייזום והפיתוח של החברה כוללת ביצוע של 44 תחנות כח בטכנולוגיות שונות (רוח, מחז"מ, מחזור פתוח) עם סך הספק מותקן של כ-14,803 מגה וואט במגוון שווקים בארה"ב. לחברה ניסיון בפיתוח של תחנות על בסיס גז טבעי עם סך הספק מותקן של כ-9,953 מגה וואט במספר שווקים, ובכללם: PJM, ISO-NE, NYISO, CAISO. כיום החברה מקדמת 4 פרויקטים קונבנציונאלים המצויים בשלבי פיתוח שונים עם סך הספק מותקן של כ-3,995 מגה וואט.

 

פעילות הייזום והפיתוח בתחום האנרגיות המתחדשות כוללת ביצוע של 31 חוות רוח עם סך הספק מותקן של כ-4,850 מגה וואט במדינות שונות בארה"ב. חלק גדול של פעילות זו נמכר עם השנים לחברות אנרגיה הכוללות את Iberdrola, Dominion, PG&E, Duke Energy Invenergy וחברות נוספות. כיום לחברה צבר פרויקטים באנרגיות מתחדשות בשלבים שונים של פיתוח עם סך הספק מותקן של כ-2,245 מגה ואט.

 

מרבית צבר הפרויקטים מבוסס על אנרגיה סולארית (כ-2,000 מגה וואט) והיתרה באנרגיית רוח. חלק משמעותי מצבר הפרויקטים נמצא בשווקים הדינמיים בצפון מזרח ארה"ב, ובשווקים נוספים שיש לגביהם צפי גידול משמעותי בהספק המותקן של אנרגיות מתחדשות בעשור הקרוב.

 

החברה מחזיקה כיום, יחד עם שותפים, ב-5 תחנות כוח פעילות, המונעות על בסיס גז טבעי, בהספק כולל של כ-4,045 מגה וואט (חלקה של החברה – כ-1,290 מגה וואט). התחנה הותיקה בצי התחנות החלה פעילות ב-2016, והתחנה החדשה ביותר החלה פעילות בדצמבר 2019. התחנות מבוססות על טכנלוגיה של מחזור משולב, עם יעילות גבוהה, ועמידה בסטנדרטים של איכות סביבה. בנוסף החברה מחזיקה, יחד עם שותפים, בתחנת כוח דומה אשר הקמתה החלה באוגוסט 2020. תחנה זו תפעל באזור שיקגו עם סך הספק מותקן של כ- 1,258 מגה וואט. התחנה צפויה להתחיל פעילות ב-2023. חלקה של החברה בפרויקט צפוי לעמוד על 10%. וכן  בתחנת כוח פעילה, המבוססת על אנרגיית רוח, בהספק כולל של כ152 מגה וואט (חלק החברה – כ-106 מגה וואט).

 

תחום ניהול הנכסים כולל ניהול של 14 תחנות כוח עם סך הספק מותקן של כ- 10,600 מגה ואט. החברה מנהלת את 7 הפרויקטים שבהם היא מחזיקה (כולל ניהול תהליך ההקמה של התחנה הנבנית בימים אלה) עם סך הספק מותקן של כ- 5,455 מגה וואט. בנוסף החברה מנהלת 7 נכסים עבור צדדים שלישיים (חברות אחזקה וקרנות השקעה) עם סך הספק מותקן של כ-5,140 מגה וואט. החברה פועלת במספר שוקי חשמל משמעותיים, בנוסף לשוקי הפעילות העיקריים, הכוללים את שוק החשמל CAISO (שוק החשמל של קליפורניה) ושוק החשמל של טקסס.

 

גיורא אלמוגי, מנכ"ל או.פי.סי אנרגיה: "מזה זמן זיהינו את הפוטנציאל הגלום בשוק החשמל בארה"ב, וזאת תוך דגש על הרחבת הפעילות לתחום האנרגיות המתחדשות. אנו רואים את השוק האמריקאי כאחד משוקי היעד האסטרטגיים של או.פי.סי, שכן ארה"ב ניצבת בפני תנופת פיתוח של אנרגיות מתחדשות, במקביל למגמות של גריטת פחם והקמת תחנות כוח יעילות המונעות בגז טבעי מסיבות כלכליות וסביבתיות.

 

פעלנו בשנה האחרונה לאיתור פלטפורמה מתאימה לכניסה לשוק האמריקאי, כאשר אחד הקריטריונים החשובים היה שתהיה לחברה האמריקאית הנהלה חזקה בעלת ניסיון מוכח, וכן צבר פרויקטים משמעותי להמשך צמיחה.

 

הרכישה, כאשר תושלם, תהפוך את CPV לפלטפורמת ההשקעות וההתרחבות של או.פי.סי בארה"ב, ותסייע לחברה לצמוח ולהרחיב את פעילותה תוך גיוון מקורות ההכנסה של החברה למספר תחומים, רגולציות ומדינות. 

 

העסקה גם מכניסה את או.פי.סי באופן ישיר לתחומי האנרגיה הירוקה, ובעיקר לתחומי האנרגיה הסולארית ואנרגיית הרוח, המסומנים כחלק ממנועי הצמיחה המשמעותיים שלה, במקביל לתחנות הגז הטבעי שברשותה".

 

שוק החשמל בארה"ב כולל כ-1,100 GW של הספק מותקן. השוק האמריקאי בכללו עובר תהליך של שינוי תמהיל האנרגיה אשר כולל החלפה משמעותית של פחם ע"י גז טבעי, וכן כניסה של אנרגיות מתחדשות. מגמות אלו מבוססות על רגולציה סביבתית המגבילה זיהום של תחנות כוח, רגולציה המתעדפת אנרגיות מתחדשות, מחירי גז נמוכים אשר דוחקים את תחנות הפחם, וכן נגזרות מגילן הגבוה של תחנות הפחם בארה"ב (ממוצע כ-40 שנה).

 

מגמה זו מקבלת רוח גבית במדינות בצפון מזרח ארה"ב (ניו יורק, ניו ג’רסי, אילינוי, מסצוסטס, קונטיקט, מרילנד ועוד) על בסיס רגולציה מקומית עם יעדי אנרגיה מתחדשת ומגבלות מהותיות המוטלות על פליטות גזי חממה.

 

בשל מגמות אלו, סוכנות האנרגיה (Energy Information Agency) צופה כי כ-130,000 מגה ואט של תחנות כח פחמיות ותחנות כח על בסיס מזוט וסולר יסגרו עד 2030. מאידך הסוכנות צופה הקמה של מעל ל-230,000 מגה ואט (רוח וסולארי).

 

או.פי.סי מציינת, כי שיעור אחזקותיה בחברה הנרכשת עשוי לעמוד על כ-70%, וכי בכוונתה להכניס מספר משקיעים מוסדיים משוק ההון הישראלי כשותפים בעיסקה, ולמועד הדו"ח מנהלת מו"מ עם מגדל, כלל ופועלים שוקי הון בעניין זה.

 

מימון העסקה, צפוי להתבסס על גיוס הון, גיוס חוב (ציבורי, פרטי או בנקאי), יתרות מזומן, או שילוב ביניהם. חברת קנון הולדינגס, שהינה בעלת השליטה באו.פי.סי, הודיעה לחברה, כי במידה ויוצע לה להשתתף במהלך גיוס הון כאמור, היא תשקול ברצינות להשתתף בהנפקה. כמו כן, במסגרת העיסקה, סוכם בין הצדדים, כי המוכר יעניק לאו.פי.סי הלוואת מוכר שעשויה לנוע בין 54 ל-95 מיליון דולר.

 

או.פי.סי אנרגיה פירסמה בחודש שעבר את תוצאותיה הכספיות לסיכום המחצית הראשונה של שנת 2020. החברה סיימה את המחצית עם הכנסות בסך של כ-577.5 מיליון שקל, ועם EBITDA בסך של כ-133.7 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה, נכון לסוף המחצית הראשונה של השנה, עמד על כ-810.6 מיליון שקל (כ-751.8 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות), ובקופת החברה, על פי מאזנה המאוחד, מזומנים ופיקדונות בסכום כולל של כ-902.5 מיליון שקל.

 

בתחילת חודש יולי האחרון החלה תקופת ההפעלה המסחרית של תחנת הכוח שהקימה או.פיסי בחדרה, שהיקפה הכולל כ-144 מגה וואט.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה