מאגר כריש יספק גז לתחנת הכח רמת חובב

היקף ההסכמים לאספקת גז עליהם חתומה אנרג’יאן מגיע כעת לכ-bcm 7 שנתי; ההסכמים צפויים לייצר לחברה הכנסות נוספות של למעלה מ-2.5 מיליארד דולר

חדשות ספונסר 16/09/2020 10:02

א+א-

קבוצת אנרג’יאן, המפתחת את שדה הגז הטבעי כריש, באמצעות אנרג’יאן ישראל, חתמה עם שותפות רמת חובב על הסכמים למכירת גז טבעי (GSPAs) בהיקף שנתי כולל של עד bcm 1.4. בכך, יגדל היקף ההסכמים לאספקת גז טבעי עליהם חתומה החברה לכדי סך שנתי מקסימלי של כ- 7bcm  (Main Plateau Period).

 

ההסכמים צפויים לייצר לחברה הכנסות נוספות של למעלה מ-2.5 מיליארד דולר, וכי אינם כרוכים בהשקעה נוספת מלבד ההשקעה בפיתוח תגלית כריש צפון – אשר לגביה צפויה להתקבל החלטת השקעה סופית (FID) כבר בשנה הנוכחית.

 

עיקר הכמות שנמכרה במסגרת ההסכמים הינה עבור תחנת הכח רמת חובב, באמצעות שותפות רמת חובב – שותפות בין קבוצת אדלטק ושיכון ובינוי, אשר זכתה במכרז של חברת החשמל, במסגרת תהליך ההפרטה של תחנת הכח רמת חובב. ההסכם שנחתם הינו לתקופה של עד 20 שנה, וכולל סעיפים המתייחסים למחירי רצפה, בלעדיות וכן צריכת הגז השנתית.

 

במסגרת הסכם נוסף, תסופק יתרת הגז לטובת אספקת גז טבעי לתחנות כח נוספות המוחזקות על ידי בעלי השותפות - זאת למשך תקופה של עד 15 שנים. ההסכם כולל סעיפים המתייחסים למחירי רצפה ומנגנון Take or Pay.

 

עם החתימה על הסכמים אלה, אנרג’יאן ישראל, המוחזקת על ידי קבוצת אנרג’יאן (בשיעור אחזקה של 70%), חתומה על חוזים לאספקה של כ- bcm 7 (שנתי), מתוך bcm 8 (שנתי) – הקיבולת המרבית של מתקן הטיפול הצף (FPSO).

 

מתיוס ריגס, מנכ"ל קבוצת אנרג’יאן: "ההסכמים שנחתמו יגדילו את היקף אספקת הגז משדה כריש למשק הישראלי לכדי כ-bcm 7 (שנתי), ומקרבים את אנרג’יאן ליעד האסטרטגי: מכירת מלוא קיבולת מתקן הטיפול Fill the Boat)) ואספקת גז טבעי למשק הישראלי במחצית השנייה של שנת 2021.

 

אנו מודים לקבוצת אדלטק ולשיכון ובינוי על האמון. נישאר מחויבים לחזק התחרות ולהבטיח אספקת האנרגיה לשוק הישראלי – גם לאחר הגעה לקיבולת מלאה של אסדת הטיפול".

 

אנרג’יאן נכנסה לשוק הישראלי בשנת 2016, עם רכישת רישיונות הפיתוח למאגרים כריש ותנין. בחודש מרץ 2018 קיבלה החברה החלטת השקעה סופית לפיתוח פרויקט מאגרי הגז הטבעי כריש-תנין, אשר יבוצע באמצעות FPSO - מתקן טיפול צף הראשון מסוגו באגן הים התיכון, אשר ימוקם במרחק של כ-90 ק"מ מן החוף. תחילת הפקת הגז צפויה בשנת 2021. החברה חתומה על הסכמים למכירה של כ- Bcm 7 (שנתי) של גז טבעי לשוק הישראלי.

 

בנוסף, מחזיקה החברה ב-9 רישיונות חיפוש נוספים במים הכלכליים של ישראל ורישיונות נוספים לחיפוש ביוון ובמונטנגרו.

 

בחודש יולי אשתקד דיווחה אנרג’יאן על רכישת פעילות הגז והנפט של חברת אדיסון האיטלקית בתמורה ל-750 מיליון דולר (ותשלום מותנה נוסף בסך 100 מיליון דולר). בחודש יוני האחרון עדכנה החברה על החרגת הנכסים בנורבגיה ובאלג’יריה מן העסקה, ועל הפחתת סכום העסקה מ-750 מיליון דולר לכדי 284 מיליון דולר.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה