נשיא איגוד לשכות המסחר: יש לשנות את שיטת החל”ת מבלי לפגוע במובטלים

"שיטת החל"ת הנוכחית פוגעת במוטיבציה של עובדים רבים לחזור למקום העבודה, שכן ההפרש בין המשכורת המוצעת להם לבין דמי החל"ת אינו מהווה תמריץ של עבודה על פני חודש ימים

חדשות ספונסר 15/09/2020 14:29

א+א- 6

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה היום לשר האוצר בהצעה לשינוי שיטת החל"ת תוך שמירה על העיקרון שאסור לפגוע במובטלים. לדברי לין: "יש להכין תכנית אופרטיבית שתעודד עובדים לחזור למקום העבודה שיישומה יחל מיד בתום תקופת הסגר הנוכחית".

 

לין הסביר, "ברור כי יש הכרח לפרוש רשת מגן על כלל השכירים בישראל על מנת למנוע מצב שיהיו עובדים מובטלים שלא תהיה להם אפשרות קיום נאותה. יחד עם זאת, הסתבר ששיטת החל"ת הנוכחית יוצרת גם מכשלה. היא פוגעת במוטיבציה של עובדים רבים לחזור למקום העבודה, שכן ההפרש בין המשכורת המוצעת להם לבין דמי החל"ת אינו מהווה תמריץ של עבודה על פני חודש ימים".

 

מסיבות אלה, מציע לין כי עובד שמבקש ממעסיקו להוציאו לחלת מרצונו החופשי, אינו מועבר לחל"ת. הוא יחשב כמתפטר. עובד המצוי בחל"ת ואשר המעסיק מציע לו לשוב אל מקום העבודה הקודם ובאותה רמת שכר והוא מסרב לשוב, יחשב אף הוא כעובד שהתפטר.

 

עוד מציע לין כי עובד שנמצא בחל"ת או מקבל דמי אבטלה, והוזמן לעבוד אצל מעסיק חדש יזכה לתמריץ מיוחד מהמדינה לתקופה של 6 חודשים. כאשר, תקרת השכר המזכה עומדת על 12,000 ₪, שיעור התמריץ יעמוד על כ- 50% מהסכום שהיה זכאי לו במסגרת החל"ת.

 

לדוגמה, אם שכרו המוצע של העובד הוא 12,000 ₪ וגילו מעל 28 הוא זכאי לחל"ת של 6,570 ₪. לפיכך, הוא יקבל תמריץ של כ-3,300 ש"ח כתוצאה מכך, שכרו בפועל לתקופה נתונה יעמוד על 15,300 ₪. עובד ששכרו כ- 6,200 ₪ וגילו מעל 28 שנה יזכה לתוספת של 2,200 ₪ לתקופה מוגבלת של 6 חודשים.

 

לין ציין כי על פי ניתוחים תכנית זו, אם תוצע לתקופה של 6 חודשים, תעודד מאוד יצירת מקומות עבודה חדשים וצמצום האבטלה, וכן תחסוך כסף רב בהוצאה תקציבית. החיסכון הכספי למדינת ישראל עבור העובדים המצויים בחל"ת שיחזרו למעגל העבודה תוך קבלת התמריץ הכספי מהמדינה יעמוד על 280 מיליון ₪ בחודש, הווי אומר חיסכון של 1.5 מיליארד ₪ עד לתום התקופה בה חל מודל החל"ת של המדינה.

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אני יכול להגיד לך שאני מחפש עבודה

  אני יכול להגיד לך שאני מחפש עבודה, וזה מאוד מתסכל. זה מובן יש אנשים עם הרבה יותר ניסיון ממני בשוק אני עוד צעיר בתואר שעשיתי, ונניח שאני אתחיל לחפש עבודה בכל תחום אני מאבד את הסיכוי שלי לעבוד במה שעשיתי בתואר ובכך אני אבד גם את הניסיון התעסוקתי ואת השכר העתידי שצפוי להיות גבוה יותר. אם אמרתי להצעות שקיבלתי עוד לפני הראיון ? כן, כי השכר היה נמוך באופן משמעותי ממה שאני רוצה ומצפה להרוויח אבל זה גם הצעות שאמרתי לא אחרי סיום התואר. אבל זה הצעות שהייתי אומר להן לא גם אם הייתי מובטל כרגע (כי אין לי הוצאות רבות, וחסכתי ליום סגרירי ) להגיד לך שאני לא שוקל להיכנס לתחומים שבחיים לא חשבתי שאני אעשה כי זה מגביל אותי . אני עובר לחפש עבודה במה שיש לי יתרון יחסי על פני הרבה אנשים אחרים, לעבוד בבית השקעות לנהל תיקים, כי בזה אני עוסק כבר באופן עצמאי מ 2008 בערך שרק התגייסתי אבל לא חשבתי שאני אעבוד בזה בחיים שלי. אני לא יודע מה התפיסה של מי שבחוץ ועובד ? שקל למצוא עבודה בתקופה הזאת ? אני יכול להגיד לך בוודאות שזה לא, וזה לא רק מתסכל זה גם מוריד מערך העצמי שלך אתה מתחיל לתהות אם אתה מספיק טוב בזה שפוטרת ובזה שקשה לך עכשיו למצוא עבודה. וכן התואר שלי מהאוניברסיטה בממוצע יחסית גבוה מעל 80 לא ירדתי בציוני מקרו כלכלה מתחת ל 95, יש לי אפשרות לעשות תואר שני בכל מקום אוניברסיטה בארץ, כמעט בכל תחום שאני רוצה. אבל אני עדיין מוצא את עצמי תוהה אם אני טוב כי קשה לי למצוא עבודה, ואני לא מקבל ניסיונות. אז להגיד שהם טרמפיסטים זה לא נכון, אנשים לא יסכימו לעבוד בכל מחיר וזה מה ששומר כרגע את השכר במשק ברמות שלו, אבל חייבים לגרום לחברות להעסיק עובדים, לעודד אותם בדרך כלשהי כי למרות שאני מחפש בשכר שהוא לא נורמלי למקצוע שלי, יותר מזה הייתי בראיון עבודה שבוע שעבר כמה ימים לפני שהחליטו על סגר נוסף, נראה לך שעכשיו בסגר הם יעסיקו עובד חדש ?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  MEIR007 16/09/2020 11:39

 2. 2
  ונראה לך שעם כל הטרמפיסטים על החל"ת

  נרד מתחת ל7.5%. גם בלעדיהם קשה לדמיין את זה קורה בכזו מהירות.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 16/09/2020 11:21

 3. 3
  לא זה תיקון של המעוות

  אנשים הפנימו שהם שווים יותר ומעונינים לצאת ממרוץ העכברים זה הזמן לשינוי ותראה שהרבה אנשים מתחילים להמציא את עצמם מחדש זו דעתי וראיתי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  מהיהיה 15/09/2020 16:26

 4. 4
  זה לא מובטח עד יוני 21

  אם רמת האבטלה תרד מתחת ל 7.5% אז דמי האבטלה יופסקו,
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  MEIR007 15/09/2020 15:29

 5. 5
  החלת הוא לפי אחוזים מהשכר

  אנשים מעדיפים 70% מהשכר בלי לעשות כלום. ולכן זה לא קשור לשכר הבסיסי במשק. שכן שלי עכשיו התפטר מהעבודה כי יש לו חל"ת מובטח עד יוני 21. פשוט טירוף של מקבלי החלטות
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 15/09/2020 14:39

 6. 6
  יופי

  אז תציעו בונוסים או תעלו משכורות תתחרו בחל"ת יש יוקר מחייה ואין התאמה בשכר תתאמצו להחזיר העובדים זה דבר אחד טוב ויחיד שיצא מהקורונה אולי סוף סוף יבינו שהאנשים לא עבדים וצריכים להסתפק בשכר נמוך 5300 כשההוצאות מעל ההכנסות זה דעתי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  מהיהיה 15/09/2020 14:32