אורי גרינפלד: אלה 3 ההשלכות המרכזיות של הסגר השני

"אי הודאות שמלווה שוב ושוב את התנהלות הממשלה גורמת לכך שבעלי עסקים רבים אינם יכולים בשום אופן לתכנן את צעדיהם אפילו לטווח הקצר"

חדשות ספונסר 14/09/2020 11:28

א+א-

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, ניתח את ההשפעות של החלטת הסגר השני שהתקבלה אמש בממשלה. גרינפלד מסביר ש"כפי שאנו יודעים בדיעבד מהסגר הראשון, ההשפעה הכלכלית של הסגר השני צפויה להיות קשה במהלך שלושת השבועות הקרובים, בהנחה שהסגר לא יוארך, אך להתרכך מעט במהלך השבועות שלאחר מכן.

 

את ההשפעות של הסגר ניתן לחלק לשלושה חלקים מרכזיים: ראשית, הפגיעה בצריכה הפרטית שכן חלק גדול מהפעילות בענפי המסחר, פנאי ותיירות תשותק. עם זאת, כפי שראינו בשבועות שלאחר הסגר הראשון, חלק מאותם כספים שלא נוצלו לצריכה פרטית במהלך הסגר הפך לחיסכון שנוצל לאחר מכן לצריכה מוגברת. לכן, ההשפעה של הסגר היא בעיקר על החלוקה בעוגת ההוצאות של משקי הבית ולא על גודל העוגה.

 

שנית, כניסה לסגר נוסף תביא כנראה לעליה מחודשת בשיעור האבטלה שכן מעסיקים רבים יאלצו לצמצם את כח האדם, אם באופן זמני ואם באופן קבוע. לעליה באבטלה ישנן השפעות ארוכות טווח שכן ללא תוכנית להגדלת דמי האבטלה, ההכנסה של אותם מובטלים יורדת באופן משמעותי, מה שיבוא לידי ביטוי בירידה בצריכה הפרטית לאורך זמן.

 

שלישית ואולי הכי חשוב, אי הודאות שמלווה שוב ושוב את התנהלות הממשלה גורמת לכך שבעלי עסקים רבים אינם יכולים בשום אופן לתכנן את צעדיהם אפילו לטווח הקצר, שלא לדבר לטווח הבינוני והארוך. העובדה שהתוכנית הכלכלית החדשה לא הוצגה יחד עם הוראות הסגר גורמת לכך שבמשך שלושת הימים הבאים אף מעסיק לא יוכל באמת לקבל החלטות חשובות לגבי מספר העובדים שהוא מתכוון להשאיר או לפטר, התנהלותו מול ספקים שונים וכו’.

 

אי ודאות זו היא כנראה הגורם הבעייתי ביותר לטווח הבינוני, שכן היא מותירה את המגזר העסקי במצב של לימבו שפוגע פגיעה אנושה ביעילות הפירמות ויכולת ההתאוששות שלהם בעתיד".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה