פועלים: הסגר לא צפוי להביא לירידה נוספת באינפלציה

בהתבסס על הרבעון השני, התוצר בתקופת הסגר מתכווץ לפחות ב-10% אחוז; יתכן שלאור זאת שהמשק הסתגל מעט לעבודה מהבית וכן שמדובר בתקופת חגים, הפגיעה תהיה פחותה

חדשות ספונסר 13/09/2020 15:13

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המאקרו השבועית ומתייחסים לסגר הכללי הצפוי בתקופת החגים. הממשלה צפויה לקבל החלטה על סגר שיחל ביום שישי וימשך לפחות שבועיים. טרם ברורים הפרטים המדויקים של המגבלות, אך ככל הנראה אלו יכללו את בתי הספר, בתי המלון, המסעדות ואירועי התרבות.

 

הנסיגה בפעילות הכלכלית צפויה להיות מיידית, אם מתבססים על תקופת הרבעון השני, אפשר לומר שבתקופת הסגר התוצר מתכווץ בלפחות עשרה אחוזים. יתכן שלאור זאת שהמשק הסתגל מעט לעבודה מהבית, וכן שמדובר בתקופת חגים, הפגיעה תהיה פחותה. שיעור האבטלה שירד באוגוסט לרמה של כ-12% צפוי לשוב לעלות כבר בספטמבר, בעקבות הוצאת עובדים לחל"ת.

 

לגבי השנה הבאה, האוצר הציג לממשלה את מסמך הנומרטור לשנת 2021, שאמור להציג מה נדרש מבחינת קיצוצים על מנת לעמוד ביעדים הפיסקאליים לשנה זו. כפי שזה נראה כעת, גם ללא הוצאות הקורונה, שהן קופסא נפרדת, הגירעון המסתמן גבוה ביותר מ-60 מיליארד שקל מהיעד.

 

על זה יש להוסיף את הוצאות הקורונה, שהממשלה התחייבה אליהן, כמו תשלום חל"ת עד אמצע השנה. הגירעון המסתמן לשנת 2021 הוא לא נמוך בהרבה מזה של שנת 2020 ויעלה כנראה אף הוא על עשרה אחוזי תוצר.

 

כלכלני הפועלים מתייחסים גם לשאלה איך זה שדירוג החוב לא יורד ומסבירים כי די ברור שאם המצב היה ייחודי לישראל דירוג החוב היה יורד מזמן. בפועל חברות הדירוג משתדלות להימנע מהפחתות דירוג של מדינות מפותחות, אלא אם כן יתפתחו באותן מדינות גורמים ייחודיים כמו אי-יציבות פוליטית או אובדן אמון של השווקים. מבחינת חברות הדירוג כל עוד הריביות נמוכות, המדינות יכולות לשרת את החוב ולמחזר אותו.

 

במצב הנוכחי, לבנקים המרכזיים יכולת לסייע לממשלות לשמור את הריביות נמוכות על-ידי רכישות אג"ח – שזו מילה אחרת להדפסת כסף. זו פריבילגיה שיש למדינות שהשווקים נותנים להם אמון, וישראל היא בין מדינות אלו. להדפסות הכסף יש מחיר, הן מעלות את הסיכון שהמטבע ישחק מול מטבעות אחרים ושתיווצר אינפלציה. הסיכון הראשון קטן יותר כיוון שכל המדינות המפותחות הן באותה סירה כרגע. הסיכון לאינפלציה גבוהה יותר בעתיד עלה, אבל זה לא חלק מדירוג האשראי של המדינה.

 

בנק ישראל רכש בחודש אוגוסט 6 מיליארד שקל אג"ח ממשלתיות ומתחילת השנה 29.9 מיליארד שקל. מכסת רכישות האג"ח של 50 מיליארד שקל עליה הכריז בנק ישראל צפויה להיגמר עד סוף השנה, ואנו מעריכים כי הרכישות יורחבו. מכל מקום הלחצים לעליית תשואות צפויים לגבור בחודשים הקרובים.

 

חודש אוגוסט אופיין במידה רבה של אופטימיות כלכלית, ועליות שערים חדות במדדי המניות בארה"ב. גורמים אלו הביאו למכירה של מט"ח על-ידי משקיעים מוסדיים, ובנק ישראל נאלץ לרכוש באוגוסט סכום גבוה של 2.6 מיליארד דולר על מנת למנוע ייסוף חד בשער השקל.

 

מתחילת השנה בנק ישראל רכש מט"ח בהיקף של כ-14 מיליארד דולר. בשבוע החולף השקל שינה כיוון ופוחת בשער של כ-2% מול הסל ו-1.7% מול סל המטבעות. שינוי המגמה יכול להיות מוסבר בירידות השערים בשוקי המניות, שמצמצמות את הצורך של המשקיעים המוסדיים למכור מט"ח כחלק ממדיניות הגידורים, ואולי גם בשל החשש מההשלכות הכלכליות של הסגר הצפוי.

 

עוד מציינים כלכלני הפועלים כי הסגר לא צפוי להביא לירידה נוספת באינפלציה. תקופת הסגר בחודשים מרץ-אפריל גרמה לירידה באינפלציה, בעיקר בסעיפים כמו אנרגיה, דיור, הלבשה והנעלה, נופש והארחה.

 

מחירי הטיסות לחו"ל לא נמדדים בתקופת הקורונה - זה תרם לירידת האינפלציה בחודשי האביב והקיץ בהם המחירים עולים, אך כעת אי מדידת סעיף זה דווקא פועלת לעליית המדדים החודשיים, שכן המחירים נוטים לרדת בסתיו. מחירי הדיור (שכ"ד) נמצאים במגמה של התמתנות ואנו מניחים שזו צפויה להימשך בחודשים הקרובים. הכניסה למשבר הקורונה פגעה בביקושים והביאה לירידות מחירים גם בסעיפים כמו הלבשה והנעלה וריהוט וציוד לבית.

 

ככל שעובר הזמן, אנו מעריכים שנראה השפעה גם של גורמי היצע כמו התייקרות עלויות בעקבות ההתאמות לקורונה, וירידה בתחרות בשל סגירת עסקים. בשקלול של כל הגורמים אנו עדיין מעריכים שהאינפלציה צפויה להיות נמוכה, אך לא שלילית. אנו צופים אינפלציה בשיעור של 0.6% ב-12 החודשים הקרובים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    תכף בקבינט מישהו יכריז: סגר!

    וקולים - אבק ביאופרה. בוא לכאן חמוד שלי|333| - הגעתי!
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    שעיה 13/09/2020 15:34