לראשונה מתחילת משבר הקורונה: גידול בעסקאות הנדל”ן בחודש יוני

הרמה הגבוהה של עסקאות הושגה על רקע זינוק חד של 53% במכירות במסגרת "מחיר למשתכן"; בניכוי מכירות אלו, רמת העסקאות ביוני השנה נמוכה אף מזו שנרשמה ביוני 2007

חדשות ספונסר 11/08/2020 11:11

א+א- 2

בחודש יוני, לראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה נרשם גידול בעסקאות בשוק הנדל"ן בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת לאחר שלושה חודשים בהן נרשמו ירידות חדות, כך עולה מסקירה שערך אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

 

סך העסקאות בחודש יוני עמד על 10.9 אלף, גידול של 16% בהשוואה ליוני אשתקד. בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי (מחיר למשתכן) עמד סך העסקאות בשוק החופשי על 9.1 אלף, עלייה של 11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

בהשוואת סך העסקאות כולל מחיר למשתכן בחודש יוני השנה לחודשי יוני בשנים קודמות נמצא כי זהו חודש יוני הגבוה ביותר מאז רמת השיא ההיסטורי שנרשם ביוני 2015. נזכיר כי ביוני 2015 חל זינוק חד ברכישות משקיעים טרם הכבדת המיסוי עליהם.

 

עם זאת, ניתוח הממצאים מלמד כי רמה גבוהה יחסית זו של עסקאות בחודש יוני האחרון הושגה על רקע זינוק חד של 53% במכירות במסגרת "מחיר למשתכן". כך, בניכוי מכירות אלו, רמת העסקאות בשוק החופשי ביוני השנה האחרון נמוכה אף מזו שנרשמה ביוני 2007.

 

בדירות יד שניה עמד סך העסקאות ביוני על 6.6 אלף דירות, עלייה של 7% בהשוואה ליוני אשתקד, לאחר שלושה חודשים של ירידות חדות (כל חודש בהשוואה למקביל לו אשתקד). הגידול במכירת דירות יד שניה חל על רקע גידול חד במכירות המשקיעים.

 

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי באזור חדרה הוסיף לרדת מספר העסקאות בדירות יד שניה בשיעור חד, ואילו באזורי ת"א, המרכז ונתניה נרשמה ירידה מתונה יחסית. מנגד, בולטים אזורי ב"ש ורחובות עם שיעורי גידול של 31% ו-18%, בהתאמה.

 

מכירות הקבלנים בחודש יוני התאוששו משמעותית והגיעו לרמה של 4.2 אלף דירות, הרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז תחילת השנה. בניכוי מכירות מחיר למשתכן מצטמצם מספר זה ל-2.5 אלף דירות, גידול של 26% בהשוואה ליוני אשתקד. יש לציין כי כמאה דירות נמכרו במהלך החודש לשתי קרנות ריט ש"תרמו" 5 נקודות אחוז לגידול בעסקאות.

 

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי העלייה במכירות הקבלנים בשוק החופשי הקיפה את מרבית האזורים, למעט נתניה, רחובות וטבריה. בולט במיוחד אזור ב"ש בו הוכפל מספר הדירות החדשות שנמכרו בשוק החופשי בהשוואה ליוני אשתקד והגיע לרמתו הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2016. 

 

ניתוח הממצאים מלמד כי גידול חריג זה במכירות הקבלנים באזור ב"ש מתרכז במשפרי הדיור ורוכשי דירה ראשונה, כאשר במקביל לגידול החד שחל ברכישות שני סגמנטים אלו באזור זה, גדל משמעותית שיעור הדירות החדשות בסך רכישות אלו, בפרט בקרב משפרי הדיור.

 

באגף הכלכלנית הראשית מסבירים כי "אין בידינו די נתונים כדי להסביר גידול חריג זה באזור ב"ש. יתכן שאחד ההסברים האפשריים הוא פרסום בתקשורת אודות אפשרות למתן מענקים לרוכשי דירות בפריפריה שגרמו לאוכלוסיות מסוימות באזורים אלו, שאינן תופסות עצמן כזכאיות, להקדים רכישות מחשש לגידול בביקושים בעתיד".

 

ההתאוששות במכירות הקבלנים בחודש יוני מצאה ביטוי גם בגידול ניכר בתזרים המזומנים הפוטנציאלי ממכירת דירות חדשות. בחודש יוני הסתכם תזרים זה ב-7 מיליארד ש"ח ₪, עלייה ריאלית של 28% בהשוואה ליוני אשתקד, זאת לאחר שלושה חודשים של ירידות חדות בתזרים זה.

 

במצטבר, בארבעת החודשים האחרונים מאז פרוץ משבר הקורונה (מרץ-יוני) הסתכם תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות ב-15.2 מיליארד ₪, ירידה חדה של 31% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כ-30% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש יוני נבע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן.

 

רכישות המשקיעים בחודש יוני הסתכמו ב-1.2 אלף דירות, ללא שינוי בהשוואה ליוני אשתקד, זאת לאחר ארבעה חודשים רצופים של ירידות חדות ברכישות אלו. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 11% בלבד, נמוך בשתי נקודות אחוז בהשוואה ליוני אשתקד.

 

סך הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" בחודש יוני עמד על 1.8 אלף דירות, עלייה חדה של 53% בהשוואה ליוני אשתקד, זאת לאחר שבשלושת החודשים הקודמים נרשמה רמה נמוכה ברכישות אלו, בדומה לרמת הפעילות הנמוכה שאפיינה את כלל שוק הנדל"ן. שני אזורים, ב"ש ורחובות, ריכזו ביחד קרוב לשני-שלישים מסך מכירות אלו. 17% נוספים רוכזו באזור חיפה.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  תכתבו ברור

  המאמר לא סגור על עצמו. אז יש ירידות ביחס ליוני שעבר או עליות (בניכוי מחיר למשתכן)?

  דן 13/08/2020 17:02

 2. 2
  תכתבו ברור.

  מה זה ב"ש? באר שבע או בית שמש???????.

  דוד 11/08/2020 12:14